Forum Studentów Budownictwa Strona Główna Forum Studentów Budownictwa
Forum zrzeszające studentów budownictwa i studentów inżynierii środowiska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
największe firmy budowlane w Polsce
Autor Wiadomość
Prof
technik

Wysłany: 2011-10-14, 23:16   największe firmy budowlane w Polsce

siemano,

swoja kariere wiaze tylko z duzymi korporacjami.. mam do Was prośbę. Czy możecie podać mi nawiększe firmy budowlane w Polsce oprócz tych z działu praktyk?

http://www.studentbuduje.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=115&Itemid=66

wiem, że są jeszcze: mostostal, strabag, eurovia, hydrobudowa, polaqua... cos jeszcze?

dzieki za pomoc i bez ofensu :)

Profesor Belka

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany:    Hosting kosztuje :)

Ze swojej strony możemy polecić :-):

tomas 
mgr inż.

Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 15/22
 68%
Wysłany: 2011-10-14, 23:28   

Z tych największych firm to praktycznie wszystkie:) Może jeszcze JW Construction, Radko (w małopolsce), Polbud, Astaldi (włoska firma, która buduje nasze metro z siedzibą w Pałacu kultury), ewentualnie PERI ale w zasadzie nie jest to firma budowlana. Więcej sobie nie przypominam.

Alek.K 
dr inż.

Poziom: 16
HP: 5/556
 1%
MP: 265/265
 100%
EXP: 23/39
 58%
Wysłany: 2011-10-14, 23:52   

Coplan, Adeas też możesz tam looknąć.
Ale... myślę, że tak jak wiążesz nadzieję ze swoja karierą w dużych "kombajnach" tak możesz po np. 0,5 roku czy roku sobie wiele rzeczy uzmysłowić i nadzwyczajnie stamtąd odejść (z radoscią).
Życze powodzenia.

tomas 
mgr inż.

Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 15/22
 68%
Wysłany: 2011-10-15, 00:00   

Słyszałem (od inżynierów pracujących już kilka lat na budowach), że dobrze zacząć w dużej korporacji ale na dłuższą metę jest ciężko i niezbyt fajnie. Atmosfera w pracy nie najlepsza. Wszyscy obecnie pracują w dużych firmach ale nie w tych największych korporacjach.

Amigo
dr inż.

Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 12/30
 40%
Wysłany: 2011-10-15, 19:39   

Tu się nie zgodzę. Fakt byłem tylko na praktyce (w jednej właśnie z tych większych w Polsce) i co jak co, ale atmosfera w zespole była b.fajna. Ale roboty też dużo jest, to druga prawda;)

Poter 
dr hab. inż.

Poziom: 19
HP: 7/798
 1%
MP: 381/381
 100%
EXP: 24/49
 48%
Wysłany: 2011-10-15, 20:48   

No Panowie, nie wyobrażam sobie, żeby firma pokroju Skanskiej miała zniechęcać do siebie na praktyce, czyli na samym początku, potencjalnego pracownika.

A co kolega rozumie przez największe firmy w Polsce? Takie, które zatrudniają mnóstwo ludzi, mają największe udziały w rynku, czy takie, które mają mnóstwo zleceń, pieniędzy a zatrudniają tylko kilka osób?

Alphine, Scott&Wilson, Heidelberg, Max Boegl - W każdej gałęzi budownictwa znajdziesz jakiegoś giganta.

Ale widzę, że nie masz jeszcze pojęcia co chcesz robić, byle by pracować w korporacji i mieć łóżko w biurze, czyż nie?

Amigo
dr inż.

0%
 100%
 40%
Wysłany: 2011-10-15, 21:52   

Poter napisał/a:
No Panowie, nie wyobrażam sobie, żeby firma pokroju Skanskiej miała zniechęcać do siebie na praktyce, czyli na samym początku, potencjalnego pracownika.

Ale widzę, że nie masz jeszcze pojęcia co chcesz robić, byle by pracować w korporacji i mieć łóżko w biurze, czyż nie?

No tak bo nie mieli co robić tylko odstawiać przede mną teatrzyk:P Daj spokój Poter. I wcale to nie była skanska. Mam tu raczej na myśli współprace jako zespół. Tyle. to odnośnie pierwszego.
2. Jeżeli to do mnie to powiem Ci tak, narazie nie mam doświadczenia jako pracownik, więc nie kręciłbym nosem. Jasne, że z czasem gust/ myślenie się zmieni, ale chyba trzeba przejść pewne etapy, żeby ukierunkować się, nie? Tobie pogląd chyba z powietrza się nie wziął?! Poznałem ludzi co wolą pracować w większej korporacji chociażby ze względu na prestiż, a znam takich to tylko robią tam uprawnienia i chcą ucieć z takiej firmy. Więc kwestia priorytetów. A o gustach podobno się nie dyskutuje. Jednemu pasuje jedno innym drugie.

Alek.K 
dr inż.

Poziom: 16
HP: 5/556
 1%
MP: 265/265
 100%
EXP: 23/39
 58%
Wysłany: 2011-10-15, 22:18   

Amigo, nie denerwuj się i nie kłóćcie się bo to nie przystoi.
Poter pisze trochę z luzem i z perspektywy różnych tematów, które były już na tym forum poruszane (doświadczenie, przepracowane lata itp) no i trochę ze smiechem.
Ja piszę z przebiegu swojego długoletniego stażu, ale piszę skracając temat żeby nie zniechęcić itp.
Masz rację, każdy musi sam przejść pewne etapy w swoim życiu, dobrze, że sam potrafisz zauważyć, że: "...Jasne, że z czasem gust/ myślenie się zmieni, ale chyba trzeba przejść pewne etapy, żeby ukierunkować się..."
Wtedy sam podejmiesz decyzję bo już będziesz miał wyrobioną opinię jak popracujesz.
Pozdrawiam i zyczę powodzenia.
p.s
Nikt tu na forum nie ma ochoty kogokolwiek zniechecac czy z kogoś drwić bo to się mija z celem tego forum (tak myślę). Raczej podpowiedzieć czy pomóc. Ale każdy (z racji swojego stazu, doświadczenia etc, do tego dochodzi też własna osobowość i sposób wyrażenia się) robi to w różny sposób i nie ma co się wkurzać ;)

Poter 
dr hab. inż.

Poziom: 19
HP: 7/798
 1%
MP: 381/381
 100%
EXP: 24/49
 48%
Wysłany: 2011-10-16, 15:53   

Nie o Skanskiej pisałem jako takiej, ale o firmie jej pokroju. A co oni niby robią na uczelniach jak nie teatrzyk? Po to tam wysyłają ludzi z PR, żeby czarowali i bajerowali. Taka ich rola, chcą sprzedać produkt - markę firmy. Tak samo jest z praktykami. Nie tylko w dużych firmach. Jeśli sprzedawca częstuje Cię cukierkiem, to nie dlatego, że Cię lubi. Ale oczywiście tak jest na początku, później albo przecierasz oczy ze zdumienia albo podoba Ci się i wchodzisz w to.

Odnośnie drugiej części, to pewnie, że nie z powietrza. Trzeba wszystkiego spróbować, jeśli ma się tylko chęć na to. Przyznaję Ci rację, że podejście ludzi do dużych firm jest takie. A podyskutować zawsze można :-) Mnie zdziwiło Twoje : "swoja kariere wiaze tylko z duzymi korporacjami.. " !TYLKO! Gratuluję pewności siebie i powodzenia życzę, poważnie.

Alku, my się nie kłócimy ;-) Mam nadzieje :-P Mnie interesuje co ludzie myślą i jak to argumentują. Zwłaszcza to drugie i nie piję tu do nikogo akurat.

Amigo, a czym się chcesz w budownictwie zajmować? Bo firmy różne Ci wypisaliśmy, ale może poszukujesz czegoś konkretnego?

WoBo 
dr hab. inż.

Poziom: 23
HP: 24/1225
 2%
MP: 585/585
 100%
EXP: 12/65
 18%
Wysłany: 2011-10-16, 17:33   

Trochę w tym siedzę, więc powiem Wam mniej więcej o co chodzi :-) .

Współpraca firma-uczelnia-student jest dla obu(3 to jak uczelnia ma chęci, a zazwyczaj są dosyć zamknięci na kontakty zew.) stron korzystna.

Podam to na przykładzie programu praktyk, które niestety prowadzi garstka firm w Polsce.

Student:
- fajne i ciekawe doświadczenie na dużych budowach
- poznaje relacje inwestor-gw-podwykonawcy
- ma realną szansę na zatrudnienie w danej firmie
- wszystkie korzyści płynące z praktyki budowlanej (nie chce mi się wymieniać)
- łapie kontakty
- sprawdza się i może dostać informację zwrotną- co zmienić by być lepszym pracownikiem

Pracodawca:
-praktykanci są realnymi pomocnikami za darmo lub półdarmo
- front dla HRów i PR - przedstawienie firmy jako najlepszej na świecie. Pełno socjali, płacone nadgodziny, płacone rozłąkowe itd itp.

Już bez punktowania. Główną przesłanką dla programu praktyk, w firmach, które je organizują, jest działanie w sferze PR. Student ma dążyć do tego żeby pracować w danej firmie, najlepiej gdyby był świeżakiem i nie znał innych firm oraz panujących w nich warunkach socjalno/płacowych. Prawda jest taka, że każda firma z tych większych (a czasem i małych) daje prywatną opiekę medyczną czy karty benefit lub multisport. Nie jest to nic specjalnego w dzisiejszych czasach, ale na głodnych studentach z akademika :mrgreen: robi to wrażenie. Gdyby ktoś miał wybrać- czy chce większą płacę, czy kartę multisport to w 90% przypadków wolałby wyższą płacę. Zadaniem PR jest jednak przedstawienie sytuacji w ten sposób żeby ludzie myśleli, że takie socjale to coś wspaniałego.

Pracownikowi, który jest już zatrudniony, ciężko podjąć decyzję o zmianie posady. Mimo lepszych warunków w innych firmach- taka decyzja jest bardzo ciężka i podejmowana, w większości przypadków, w ostateczności. Ludzie boją się zmian i nie ma co się temu dziwić. Sam zastanawiam się czy odnalazłbym się w innym środowisku.

Np Skanska - daje ok warunki na starcie (choć nie są one najlepsze i można znaleźć znacznie lepsze, nawet w małych firemkach), ale potem płace na wyższych stanowiskach są naprawdę przeciętne. Jednak gdy taki ex-student pracuje u nich kilka lat, nie zna innych firm to godzi się na to, bo boi się zmian i ewentualnego zwolnienia. To jest cel korporacji- mniejsze prawdopodobieństwo odejścia pracownika.

Chciałbym jednak zaznaczyć, że nie jest to nic złego. Gdybym był pracodawcą, prawdopodobnie, postępowałbym podobnie. Trzeba oddać np ww. Skanska, że zawsze 10tego jest kasa na koncie, a redukcja etatów czy zwolnienia to sprawy marginalne :-) .

Tak na koniec:
-szanujcie się i nie pracujcie za grosze
-orientujcie się w sytuacji na rynku budowlanym, możliwe, że na podobnym etacie, w innej firmie dostaje się 7razy więcej przy tym samym zakresie obowiązków- czemu, jeśli jest wolny etat, miałbyś nie skorzystać?
-nie bójcie się zmian
-ostrożnie podchodźcie do HRowców i PRowców :p

Amigo
dr inż.

0%
 100%
 40%
Wysłany: 2011-10-16, 19:23   

Wobo a w Skansce pracuje się na kontrakt? Czy dostaje się normalny etat? I czemu napisałeś "-ostrożnie podchodźcie do HRowców i PRowców" a w jakim zakresie mogą zrobić nas w trąbe?

Amigo
dr inż.

0%
 100%
 40%
Wysłany: 2011-10-16, 19:37   

A jeśli chodzi Poter o Twoje pytanie, to nie mam sprecyzowanego jaka firma mi się marzy. Słyszę różne opinie i nie z palca wyssane tylko ludzi co pracowali tam, lub co mają znajomych w takich firmach. Właściwie chyba nie ma idealnego miejsca wszędzie znajdą się plusy i minusy. Najspokojniej jest w biurze projektowym:D ale czy tam chciałbym spędzić resztę swojego życia nie wiem. Za to plus jest tego, że ma się więcej czasu na życie osobiste... A budowa? wiadomo jak jest. Być może są firmy budowlane gdzie pracuje sie 8 h to dajcie znać :-D

WoBo 
dr hab. inż.

Poziom: 23
HP: 24/1225
 2%
MP: 585/585
 100%
EXP: 12/65
 18%
Wysłany: 2011-10-16, 22:14   

Trzeba z dystansem podchodzić do tego co mówią- tyle :-) . Powiedzą Ci, że w firmie płaci się za nadgodziny, a tak naprawdę to zalezy od budowy i szefa, jakiegoś PMa (jak zwał tak zwał :))

Etat raczej. W Niemczech się pracuje po 8 h na pewno. Sądzę, że w Szwajcarii czy Norwegii podobnie :)

Water
technik

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 0/9
 0%
Wysłany: 2015-05-04, 14:48   

Spróbuj po prostu przeszukać trochę sieć :) mnóstwo takich firm

BartOli
technik

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 3/9
 33%
Wysłany: 2015-10-28, 11:49   

Skanska jest chyba największą firmą budowlaną w Polsce.

Odpowiedz do tematu