Forum Studentów Budownictwa Strona Główna Forum Studentów Budownictwa
Forum zrzeszające studentów budownictwa i studentów inżynierii środowiska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budownictwo energooszczędne
Autor Wiadomość
white
technik

Wysłany: 2013-08-22, 21:29   Budownictwo energooszczędne

Z góry przepraszam, jeżeli powtarzam temat, ale nie znalazłam nic podobnego. ;)
Mam pytanie z tych bardziej "praktycznych". Znajomy buduje dom z bloczków energooszczędnych Termalica (o ile dobrze pamiętam o grubości 24 lub 30 cm) i planuje docieplić go 12 cm styropianu. Dzisiaj zagadnął mnie (jestem po 2 roku budownictwa), czy orientuję się jak wygląda sprawa okien trójszybowych i czy w jego przypadku, kiedy współczynnik U dla ścian jest dość niski, warto dołożyć te 2-3 tys zł i kupić właśnie takie okna. Czy będzie generowało to znaczące oszczędności w porównaniu do zwykłych, dwuszybowych okien?
Szukałam co nieco w sieci, ale szczerze mówiąc (jako, że moja przygoda z budownictwem dopiero się zaczyna) chciałabym poznać Wasze zdanie na ten temat. :)

Profesor Belka 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany:    Hosting kosztuje :)

Ze swojej strony możemy polecić :-):

admin 
Administrator

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 10/35
 28%
Wysłany: 2013-08-23, 07:49   

Ciężko oszacować tak. Poszukaj w internecie kalkulatorów do audytów - tak na oko to można coś powiedzieć jak ma się doświadczenie w liczeniu tego i znając chociażby stosunek pow. okien / do stosunku pow. ścian :-)

Rashko
mgr inż.

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 18/19
 94%
Wysłany: 2013-08-28, 20:15   

A twój znajomy planuje zbudować dom energooszczędny, czy tylko trochę przyoszczędzić na ogrzewaniu? Bo od tego roku jest dotacja na domy energooszczędne 30 tys. zł. To może w takim wypadku warto się zastanowić jeszcze nad grubszym dociepleniem, gruntowym wymiennikiem ciepła, rekuperatorem czy innymi tego typu wynalazkami?

KazekK
technik

0%
 100%
EXP: 0/9
 0%
Wysłany: 2013-12-17, 12:00   

To czy coś się opłaca zrobić energooszczędnie można policzyć używając kalkulatora energetycznego na stronie Oszczędny dom; http://www.oszczednydom.pl/programs/kalkulator/

Na to, ilu szybowe okna będą najbardziej optymalne ma wpływ wiele czynników, m.in. liczba i wielkość okien, jakość wykonanej izolacji, usytuowanie domu oraz strona świata, na którą wychodzą okna. Problem jest tym bardziej złożony, że w ciepłej porze roku okna o mniejszej liczbie szyb dogrzewają dom, natomiast w zimnej porze roku, bardziej energooszczędne są okna o większej ilości szyb.

Jednym z wyznaczników energooszczędności jest współczynnik przenikania ciepła, który mówi nam jak duże są straty energii przez przegrodę (im współczynnik U jest mniejszy, tym bardziej energooszczędnie). Współczynnik U zależy od wielu czynników: od wielkości okna, rodzaju i wielkości ramy, zastosowanego wypełnienia gazowego oraz liczbie szyb. Współczynnik Ug określa przenikanie ciepła dla szyb, natomiast Uw dla całego okna. Zawsze należy pytać producentów okien o współczynnik dla całego okna, często nie jest on podawany, ponieważ jest mniej atrakcyjny marketingowo.

Np. dla okna o wymiarach 1060 x 1960 mm, w ramie plastikowej, o wypełnienionego argonem, wartości współczynników przenikania ciepła są następujące:

1) Pakiet szybowy 4/16/4 (okno dwuszybowe) Ug = 1,0; Uw=1,21 W/(m2K)

2) Pakiet szybowy 3/16/3/16/3 (okno trzyszybowe) Ug = 0,6; Uw=0,82 W/(m2K)

3) Pakiet szybowy 3/14/3/12/3/14/3 (okno czteroszybowe) Ug = 0,4; Uw=0,69 W/(m2K)

Dlatego też w warunkach polskich należy rozważyć zastosowanie podwójnych szyb na kierunku południowym i zachodnim, ze względu na zyski cieplne w przejściowych porach roku, a poczwórnych, bądź potrójnych (na ile nasz budżet pozwala) na kierunku północnym i wschodnim, gdzie występują największe straty cieplne w zimie. Zastosowanie większej liczby szyb może być bardzo korzystne w okresie letnim, kiedy dobra izolacja może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na klimatyzację.

Aby dodatkowo zmniejszyć utraty energii możesz także zastosować żaluzje i okiennice, lub zmniejszyć wielkość okien.

Więcej o tym, jak dobrze wykonać to rozwiązanie na stronie http://oszczednydom.pl/#detal_6

altero
technik

0%
 100%
 0%
Wysłany: 2014-09-29, 09:22   

Okna dachowe chyba tracą najwięcej ciepła - mam takie jakieś odczucie. Druga zima nadchodzi a ja cały czas się zastanawiam ile drewna opałowego nawieźć. Czy tak ma każde okno dachowe czy mi coś panowie z http://www.almatex.com.pl/]Almatex zrobili źle?

majster_klepka
technik

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2015-04-22, 11:42   

Żeby stworzyć energooszczędny dom trzeba w pierwszej kolejności postawić na jego ocieplenie. Wtedy zaoszczędzimy znaczne sumy na ogrzewaniu. Przez nieszczelne ściany ucieka nawet ponad 30% ciepła. Żeby jednak dobrze wykonać pracę, oprócz solidnego materiału należy także skorzystać z profesjonalnej firmy budowlanej. Ja z czystym sumieniem mogę polecić http://ksetra.pl. Są szybcy i solidni, a także zostawiają po sobie porządek. Ostatnio tak szybko wykonali prace, że sami byliśmy w dużym szoku. Do tego dużo żartują i dobrze się z nimi rozmawia.

katsil11
technik

0%
 100%
 0%
Wysłany: 2015-07-15, 09:19   

ja zawsze jakoś wątpiłem w domy energooszczędne, bo wybudować solidny dom w 3 miesiące to moim zdaniem ciężko, niektóre firmy się nawet chwalą, że stawiają takie domy w tydzień

emi21
technik

0%
 100%
 0%
Wysłany: 2015-07-29, 11:29   

To takie typowo domy jak w Ameryce :D A poźniej większa nawałnica i nie ma 90% budynków.
Lepiej dłużej i solidniej

Lemmar
technik

0%
 100%
 0%
Wysłany: 2015-08-13, 14:21   

W stanach było, że kobiecie kilkakrotnie nawałnica rozwaliła dom. Wkurzyła się i ostatecznie postawiła dom "Ciężki" (czyli z normalnych jak u nas materiałów). Okazało się, że trąba powietrzna przeszła przez okolicę, tylko jej dom ostał - oczywiście dach uszkodzony itp. ale to nic w porównaniu, że ostała na środku pobojowiska domków pobudowanych w kilka miesięcy.
Niestety wątpię bym znalazł znowu o tym dokument. Było już ładnych parę lat temu

No i witam wszystkich.

Odpowiedz do tematu