Forum Studentów Budownictwa Strona Główna Forum Studentów Budownictwa
Forum zrzeszające studentów budownictwa i studentów inżynierii środowiska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy warto "męczyć się" na budownictwie
Autor Wiadomość
czakix6
technik

Wysłany: 2016-07-14, 17:27   Czy warto "męczyć się" na budownictwie

witam.
przeglądam forum od paru dni i nurtuje mnie jedna sprawa
dostałam się właśnie na AGH na budownictwo i na ziip(wgig i wz)
problem polega na tym, ze już sama nie wiem który kierunek wybrać. wiem ze to są całkowicie odległe od siebie kierunki, ale znowu nie wybierałam ich przez czysty przypadek. bardziej mnie ciągnie na budownictwo, uwielbiam matematykę (na ms nie chciałam iść, bo to ponoć abstrakcja), za to fizyka... miałam ją rozszerzoną (klasa mat-fiz), ale średnio mi szła. matematyke zdałam na 100%, nie mam zadnych problemow z podstawą, rozszerzenie średnio bo 50%, ale się dostałam. nie wiem czy pchać się na to budownictwo, przeglądałam syllabus i boje się że polegnę na tych fizycznych przedmiotach, w prawdzie te wszystkie pojęcia kojarzę z liceum, ale kazdy straszy na forach np mechaniką, spotkałam się z opinią że decydując sie na studiowanie budownictwa trzeba sie pozegnac z zyciem towarzyskim. generalnie jestem żywym przykładem ze chcieć, to móc bo startowałam z zerową wiedzą na temat matematyki, a teraz wszelakie liczenie sprawia mi przyjemność, zastanawiam się czy tez mogłabym się przekonać do tej fizyki na studiach. Nie wybierałam budownictwa ze względu na zarobki po studiach, bardziej kieruję się tym, czy będę lubiła swój zawód. Ziip poniekąd też mnie interesuje, siostra studiuje i wiem co nie co o tym, ale aż roi się w internecie opinii że to kierunek bez przyszłości. proszę o opnie

Profesor Belka

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany:    Hosting kosztuje :)

Ze swojej strony możemy polecić :-):

dulos
inżynier

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 13/14
 92%
Wysłany: 2016-07-14, 18:26   

Ja studiuję na AGH i nie jest tak źle z tym życiem towarzyskim :), choć na ZiP miałabyś duuuużo, dużo mniej pracy. Fizyki jednak jest sporo i przewija się w fizyce ogólnej, mechanice teoretycznej, budowli, gruntów, wytrz. materiałów. Generalnie kierunek jest czasochłonny i jeśli lubisz matematykę, to idź na automatyke na wydział WEAiIB, jest tam jej sporo :) Na fiinansach na UEK też się jej przewija.
Wydział Mechaniczny na AGH jest najlepszy w Polsce i jeśli masz brnąć w fizykę, to tam przynajmniej nie będziesz się martwić o pracę :)

czakix6
technik

0%
 100%
 88%
Wysłany: 2016-07-14, 18:37   

na automatyke jedynie w drugiej turze, a takie"kombinowanie" juz mi się niezbyt widzi i muszę wybrać spośród tych dwóch kierunków... poniekąd słyszałam ze ludzie z ziip nie są traktowani na AGH powaznie i ze to kierunek o wszystkim i o niczym. prawda to ?

dulos
inżynier

0%
 100%
 92%
Wysłany: 2016-07-14, 20:11   

Poznałem osobę na praktykach w dużej firmie związanej z budownictwiem(stolarka), która studiuje ZiP na WZ. Generalnie mówi, że ponoć jest w miarę dobrze z pracą. Według mnie rzeczywiście jest to bardzo ogólny kierunek a zwłaszcza Kraków jest stolicą outsorcingu a nie produkcji.
Sprawdź sobie statystyki gdzieś na stronie AGH na temat zatrudnienia po studiach i zgodności pracy z wykształceniem i ZiP wypada średnio.
Większość osób mówi, że nie chodzi o pieniądzę, ale po 3,5 czy 5 latach studiów i brania kasy od rodziców zobaczysz , że fajnie byłoby mieć dobrą perspektywę i :)

czakix6
technik

0%
 100%
 88%
Wysłany: 2016-07-15, 21:19   

kurcze to już nie wiem...byłam dziś w wkr, ale spękałam. jadę jutro. wiem że to trudny kierunek i jestem przygotowana na ciężką pracę, ale nie chce żeby było tak że będę musiała siedzieć jedynie przed książkami i projektami, zero życia towarzyskiego,ale czuję że jak nie spróbuję to będę żałować. a co z tym ZIIPem? czemu tak wszyscy na niego narzekają ?
chciałam tez wiedziec jak jest z przenoszeniem się na inny kierunek w przypadku jakbym faktycznie nie radziła sobie na tym budownictwie.

dulos
inżynier

0%
 100%
 92%
Wysłany: 2016-07-16, 08:24   

Dasz radę, nie przejmuj się ;) możesz mieć z matmą problem,ale jak przysiądziesz to zaliczysz. Ale tak jak Ci pisałem, będziesz mieć czas na swoje życie normalnie i wszystko. Nie masz się czego bać. Najwyżej przeniesiesz się po pół roku na ZiP czy finanse na UEK. Z tego co mi się wydaje, to jest to do zrobienia zwłaszcza, że 1 rok na większości kierunków jest bardzo podobny. U nas gość się przeniósł z telekomunikacji na budownictwo po roku i normalnie dali go na 2 rok, musiał nadrobić różnice programowe tylko .
Nie wiem czemu narzekają , nie interesowałem się ZiPem za bardzo, mam kilku znajomych i raczej mówią, że jest OK. Na pewno jest prostszy. A jak z pracą, to zobacz sobie właśnie statystyki zatrudnienia na rządowych stronach, czy stronie AGH, bo też bada losy absolwentów.

czakix6
technik

0%
 100%
 88%
Wysłany: 2016-07-18, 17:40   

wybrałam ZiP i trochę żałuję :( ale prawde mówiąc, to budownictwo nawet mnie nie interesuje, rozważałam studiowanie tego kierunku bo ponoć cięzki ale opłacalny, a teraz na tym zipie,to szkoda trochę tych moich punktów bo miałam ich naprawdę dużo, patrząc na progi, to na pk dostałabym się bez problemu. ale jak mówię- coraz bardziej mi sie wydaje, że budownictwo to nie moja bajka. myśle więc nad tym czy nie studiowac dwóch kierunków- inżynieria materiałowa dodatkowo; warto ? ewentualnie rozważam przenisienie się jeśli okaże się, że ZiP to nie to co chciałabym studiować.
obecnie zapisuję się też na wakacyjny kurs informatyki :D może w końcu dojdę do tego, co chce w życiu robić...

Mat
inżynier

0%
 100%
EXP: 9/14
 64%
Wysłany: 2016-07-18, 19:09   

Cytat:
bo ponoć cięzki ale opłacalny

Kto Ci nagadał takich bzdur? :-D
Podsunę myśl od siebie - a może by tak nie studiować? Sama przyznajesz, że nie wiesz co chcesz w życiu robić, więc może nie rób błędu jaki zrobiło wiele osób wcześniej i nie idź na studia z nadzieją, że nagle Cię oświeci, po prostu idź do jakiejś roboty i zobacz czy Ci to odpowiada. Nie to za kilka miesięcy poszukasz innej. Może trafisz na coś co Cię kręci i wtedy warto by rozważyć zgłębienie wiedzy na uczelni wyższej (tylko zaś - będąc samoukiem pewnie "stracisz" wiele czasu na nieinteresujące Cię rzeczy a mogłabyś go wykorzystać na bycie lepszą w tym co lubisz robić), może się okazać to zbędne. Ogólnie uważam (ale to z perspektywy lat :P), że na studia warto iść jak ma się konkretny cel (dobra, inna sprawa, że potem rzeczywistość to weryfikuje), bo wtedy jest szansa łatwiejszego odnalezienia się w rzeczywistości, a iść po to żeby iść, bo wszyscy idą, bo mama każe, bo jak to tak czy bo może to będzie "to", to szkoda czasu i pieniędzy.

No i rada - próbuj też sama na własną rękę, kursy to... kursy ;) Kasy idzie na to niemało a temat ledwo się liźnie.

dulos
inżynier

0%
 100%
 92%
Wysłany: 2016-07-18, 20:58   

Mat, Zgodzę się, większość teraz studiuje, a potem każdy się dziwi ( w tym ja ), że w biedronce na starcie można zarobić podobnie. Jeśli chodzi o kursy - na youtubie jest tyle darmowych kursów, że programować możesz zacząć uczyć się sama. Bardzo polecam kursy pana Mirosława Zelenta - pasja informatyki.

bridgebuilder74
inżynier

0%
 100%
EXP: 11/14
 78%
Wysłany: 2016-07-18, 21:13   

Szkoda ludzi ktorzy teraz decyduja sie na studiowanie budownictwa. Beda konczyc studia za 5 lat, kiedy kasa z UE sie skonczy, a rynek budowlany sie skurczy blyskawicznie. Wtedy to dopiero bedzie bezrobocie i placz inzynierow z dyplomem bez doswiadczenia ktorego nie bedzie gdzie zdobyc.

czakix6
technik

0%
 100%
 88%
Wysłany: 2016-07-18, 21:46   

bridgebuilder hah kurcze, dzieki Tobie zaczynam mniej żałować, że z tego zrezygnowałam..
może źle to sformułowałam, bo to nie jest tak,ze ja w ogóle nie wiem co chcę w życiu robić, ale ziip według mnie najbardziej spełnia moje"wymagania"
myśle cały czas nad tym drugim kierunkiem na drugim roku, bo sama inż. produkcji chyba nie wystarczy, dlatego myslałam nad inz materiałową albo techmologią chemiczną, bo z chemią w sumie nie miałam problemów, ba nawet z przyjemnoscią się jej uczyłam, ale tylko przez rok, bo bylam na mat-fizie.
a co do budownictwa i zarobków - w szkole niemal każdy nauczyciel powtarzał jak mantrę, żeby iśc na budownictwo, że to bardzo opłacalny kierunek, tak samo wszystkie ciotki i wujkowie, jakby się zmówili :D no i tak wpoili we mnie poczucie, ze jesli kasa to tylko po budownictwie :D :D

bridgebuilder74
inżynier

0%
 100%
EXP: 11/14
 78%
Wysłany: 2016-07-19, 10:23   

Budownictwo to stara, przestarzala, zastana branża która się nie rozwija. Od dziesięcioleci buduje się tak samo, beton, zbrojenie, stal, kopanie rowów czasem jakis dźwig. Projekty roznia sie skala (mniejsze , większe) ale zasady budowania zawsze są te same.
Budowanie to nic innego jak praca w fabryce przy montażu tego czy tamtego zgodnie z rysunkiem, z tą różnicą ze odbywa się generalnie na świeżym powietrzu.

Inzynier budownictwa był dobrym zawodem w XIX wieku w czasach rewolucji przemysłowej. Dziś inżynier budownictwa to w zasadzie nikt, bez pieniędzy, bez prestiżu społczenego, za to ktoś kto pracuje po 12-14 godzin dziennie po 6-7 dni w tygodniu za miske ryzu.

Dla informacji, w UK civil engineer czyli odpowiednik polskiego inżyniera budownictwa jest najsłabiej płatnym zawodem inżynierskim (badanie przeprowadzane przez firmę HAYS). Nie znaczy to ze nie można zarobić, bo można ale tylko wtedy kiedy przelicza się wszystko na złotówki.

Ciekawe, że do zachęcania wyboru budownictwa jako zawodu na życie często zachęcają ci co nigdy z branża od środka do czynienia nie mieli ;) Nie znam osobiście absolutnie nikogo kto po 5-10 latach pracy w branży zdecydowałby się na ponowny wybór budownictwa gdyby miał taką szansę.

To chyba wiele wyjaśnia.

czakix6
technik

0%
 100%
 88%
Wysłany: 2016-07-19, 12:22   

może faktycznie tylko ludzie z pasją i "powołaniem" powinni iść na budownictwo. czyli nie ja:) no cóż, dziękuję wszystkim za wszelkie informacje, bardzo mi pomogliście;) i w niewielkim stopniu podnieśliście na duchu :P

Mat
inżynier

0%
 100%
EXP: 9/14
 64%
Wysłany: 2016-07-19, 20:32   

Cytat:
Jeśli chodzi o kursy - na youtubie jest tyle darmowych kursów, że programować możesz zacząć uczyć się sama. Bardzo polecam kursy pana Mirosława Zelenta - pasja informatyki.

No właśnie słyszałem od ludzi bardziej siedzących w programowaniu, że to wcale nie jest dobry start :D Dobry start to - jak dla mnie - nauka angielskiego pozwalająca na zrozumienie tutorialu/tematu na forum, bo jest dużo szukania w Google a polegając na polskojęzycznych źródłach człowiek mocno się ogranicza.
Cytat:
a co do budownictwa i zarobków - w szkole niemal każdy nauczyciel powtarzał jak mantrę, żeby iśc na budownictwo, że to bardzo opłacalny kierunek, tak samo wszystkie ciotki i wujkowie, jakby się zmówili :D

Dodaj jeszcze to, że "przecież zawsze będzie się budować, więc też praca będzie" :D Gratuluję decyzji NIE pójścia na budownictwo. Ja nie byłem tak mądry i nie dość, że poszedłem to jeszcze skończyłem udając że nie widzę rzeczywistości ;)

czakix6
technik

0%
 100%
 88%
Wysłany: 2016-07-19, 23:44   

dokładnie tak, dodatkowo było że córka brata siostry kuzyna męża skończyła budownictwo i teraz zarabia krocie na start po 3 latach nauki :d
Mat jeśli mogę wiedzieć, to jaka uczelnia ?

Odpowiedz do tematu