Forum Studentów Budownictwa Strona Główna Forum Studentów Budownictwa
Forum zrzeszające studentów budownictwa i studentów inżynierii środowiska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa vs Biuro
Autor Wiadomość
operatorbudowy
technik

Wysłany: 2017-07-21, 12:42   Budowa vs Biuro

Witam,
Niedawno się broniłem i jestem teraz magistrem inżynierem budownictwa.
Chciałem prosić was o poradę w sprawie pracy, mam dwie oferty:

1. Praca w biurze projektowym za 2tys brutto + płatne nadgodziny - szykuje się tam długie siedzenie maja sporo tematów i są mocno w tyle z terminami.

2. Praca na budowie za 3,5tys brutto (nadgodziny już tak jakby w tej kwocie) - budowa na która trzeba dojeżdżać ok. 40km także pewnie praca od świtu do nocy jak to na budowie.

Wiele osób mówi, że lepiej zacząć od biura projektowego bo potem ciężko wrócić do projektowania, jak uważacie? A może po prostu iść do biura i uczyć się wieczorami programowania? :>

Profesor Belka

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany:    Hosting kosztuje :)

Ze swojej strony możemy polecić :-):

Judi 
mgr inż.

Poziom: 10
HP: 4/230
 2%
MP: 110/110
 100%
EXP: 2/22
 9%
Wysłany: 2017-07-21, 15:22   

Dopiero co skończyłeś studia i już chcesz uczyć się programowania? Nie szkoda Ci tych 5 lat? Teraz trochę późnawo na uruchamianie szarych komórek. Odradzam dojazdy po 40 km. Jak dla mnie takie coś nie miałoby sensu, chyba, że masz dobry transport.

operatorbudowy
technik

0%
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany: 2017-07-21, 17:58   

No niby tak dojazdy to z kierownikiem ktory rano zabiera wszystkich autem, czy mi szkoda? Patrzac na to ze gosc z doswiadczeniem pol roku zarabia 5tys netto to moze warto uciekac poki umysl mlody :) jak to widzicie jest szansa na rozwoj i dobre pieniadze w budownictwie obecne zakladajac ze wkladamy w to 110%?

boczek
technik

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 2/9
 22%
Wysłany: 2017-07-21, 20:36   

Moim zdaniem obie oferty słabe. 2000 brutto to śmiech na sali, nie ma sie co godzic na złodziejstwo i nawet nie piszcie chlopakowi ze warto porobic dla doswiadczenia itp skoro ma juz tytul mgr inz (to wstyd robic za takie pieniadze).
Z drugiej strony dojeżdzac 40 km w jedna strone, to sie obawiam ze po 3 dniach juz bedziesz miał dość.
Szukaj czego innego, cieżki kierunek skonczyles (jak ja) po to zeby sobie byt poprawic a nie zeby zrobic z siebie nieszczesliwego niewolnnika za grosze.

dulos
inżynier

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 12/14
 85%
Wysłany: 2017-07-21, 21:42   

W jakim mieście szukasz pracy?
Więcej zarobisz jako pomocnik na budowie, a kończyłeś 5 lat ciężkich studiów, więc lepiej odpuścić takie "oferty" za minimalną.
Może poszukać coś w branżach pokrewnych, kosztorysowaniu , pochodź po budowach z CV, a jeśli mieszkasz w większym mieście i znasz język obcy to próbuj do jakiejś korpo, a wieczorami C++, Java czy C#.
Jak trafisz na dobrą firmę to szybko Ci pomogą.

Nie zmarnowałeś 5 lat - masz wyższe studia i tytuł mgr inż. z którym będzie Ci się zakręcić dużo łatwiej niż z samą maturą.
Reszta to już Twoja ciężka praca;)

Mat
inżynier

0%
 100%
EXP: 9/14
 64%
Wysłany: 2017-07-24, 19:54   

[quote="operatorbudowy"]Patrzac na to ze gosc z doswiadczeniem pol roku zarabia 5tys netto to moze warto uciekac poki umysl mlody :)/quote]
O słodka naiwności :D Jeżeli startujesz od zera to tych 5k netto dłuuugo jeszcze nie zobaczysz :>
No i jeżeli programowaniem interesujesz się tylko z uwagi na kasę to odpuść, bo będzie bardzo, BARDZO bolało :>

Paulao
technik

0%
 100%
EXP: 0/9
 0%
Wysłany: 2017-07-31, 20:30   

Ja bym brał ofertę z większą ilością $$ a potem cały czas w góre (zwiększasz doświadczenie i zarobki)

Judi 
mgr inż.

Poziom: 10
HP: 4/230
 2%
MP: 110/110
 100%
EXP: 2/22
 9%
Wysłany: 2017-08-02, 14:12   

Nawet jeśli "będzie bolało" to co z tego? Większość osób robi w pracy rzeczy, które nijak mają się z ich zainteresowani i nie są niczym przyjemnym.

X51 
technik
mgr inż.

Poziom: 2
HP: 0/30
 1%
MP: 14/14
 100%
EXP: 6/8
 75%
Wysłany: 2017-08-03, 11:52   

Mat napisał/a:
O słodka naiwności :D Jeżeli startujesz od zera to tych 5k netto dłuuugo jeszcze nie zobaczysz :>

Zdefiniuj dłuuugo

Mat
inżynier

0%
 100%
 64%
Wysłany: 2017-08-03, 16:32   

X51 napisał/a:
Mat napisał/a:

Zdefiniuj dłuuugo

Zależy od wielu czynników(technologia, miasto, szczęście, gadane, umiejętności) jednak można spokojnie liczyć 3-4 lata. Bardzo intensywne lata. O ile wcześniej się nie podda.

X51 
technik
mgr inż.

1%
 100%
 75%
Wysłany: 2017-08-05, 10:38   

Mat napisał/a:
Zależy od wielu czynników (technologia, miasto, szczęście, gadane, umiejętności)

Prawda
Mat napisał/a:
jednak można spokojnie liczyć 3-4 lata

Mówisz tak z doświadczenia? Miałeś statystycznie wystarczająco dużą liczbę znajomych, którzy poszli tą drogą, żeby wyciągać dokładne liczby? Czy po prostu tak Ci się wydaje? Nie czepiam się - to raczej po prostu ważna informacja, a w Twojej wypowiedzi jej brakuje.

Mat
inżynier

0%
 100%
 64%
Wysłany: 2017-08-05, 16:37   

X51 napisał/a:
Mat napisał/a:
Zależy od wielu czynników (technologia, miasto, szczęście, gadane, umiejętności)

Prawda
Mat napisał/a:
jednak można spokojnie liczyć 3-4 lata

Mówisz tak z doświadczenia? Miałeś statystycznie wystarczająco dużą liczbę znajomych, którzy poszli tą drogą, żeby wyciągać dokładne liczby? Czy po prostu tak Ci się wydaje? Nie czepiam się - to raczej po prostu ważna informacja, a w Twojej wypowiedzi jej brakuje.

Z doświadczenia i obserwacji. Zasmucę Cię, nie czuję potrzeby prowadzenia na ten temat żadnych badań. Jak większość ludzi.
Po prostu, zaczynając od 0 człowiek nie jest w stanie szybko nadrobić wielu braków i generować taki zysk aby firmie opłaciło się dawać mu 5k zł netto. Czemu:
- ktoś kto zaczyna od zera (myślenie w kategoriach "będę się uczyć wieczorami a potem zarabiać grube hajsy" zdradza kogoś kto nie za bardzo wie co i jak, ale wie, że dobrze płacą a jemu dobra kasa pasuje) nie ma pojęcia o tym co i w czym chce pisać, czasami znalezienie "swojej" działki trochę czasu zabierze. Trzeba spróbować kilku rzeczy żeby wiedzieć w którym kierunku podążać przez najbliższe kilka lat;
- w związku z powyższym, czas na zmianę branży się wydłuża, ponieważ zanim w ogóle człowiek zacznie startować do pierwszej pracy to musi trochę polatać z kwiatka na kwiatek a potem wypracować jakieś portfolio. Oczywiście na necie są historie ludzi, którzy po kilku miesiącach nauki załapali się do jakiejś roboty. Również to słyszałem, takich ludzi już spotkałem i... no w głównej mierze to stażyści w jakiejś agencyjce interaktywnej ewentualnie innym januszsofcie, jak nie stażyści to juniorzy-murzyni. Próbując to przełożyć na rynek budowlany to są to odpowiednicy asystentów projektanta, którzy muszą szybko robić rysunki typówek bo taki jest profil biura i tyle. Leci czas doświadczenia, ale nie przekłada się to jakoś bardzo na bycie lepszym projektantem gdy przychodzi co do projektu dużego obiektu. Niemniej jakieś doświadczenie jest. Bardzo jakieś;
- lepszą kasę dostaje się głównie za umiejętności, które w dużej mierze można nabyć pracując w dobrej firmie(albo będąc na prawdę zapalonym programistą, ale nie czarujmy się, autor taki nie jest). Jak ktoś zmienia branżę to trzeba mieć trochę szczęścia żeby do takiej trafić. Człowiek nie wie jeszcze za bardzo co i jak, nie ma znajomości żeby wiedzieć gdzie warto uderzać, ma za to sporą konkurencję, więc jest spora szansa na trafienie do przeciętnej firmy, więc nasza perspektywa fajnej kasy znowu się oddala;
- znowu umiejętności - 5k zł netto to zarobki - w zależności od technologii - dobrego juniora/regulara. Zaczynając od 0 człowiek musi nadrobić sporo żeby takim być, od samej znajomości języka, po wzorce projektowe, testowanie, narzędzia ogólne (GIT, konsola itp.) a to wymaga czasu.
Pół roku doświadczenia komercyjnego i 5k zł netto to mają ludzie, którzy już wiedzą czego chcą, poświęcili już tysiące godzin na programowanie, mają doświadczenie niekomercyjne które przekłada się na wiedzę, są w odpowiednim miejscu i czasie, piszą w odpowiedniej technologii. Ktoś kto rozważa naukę programowania po godzinach bo dobrze płacą nie należy do takiej grupy osób. I być może nigdy nie będzie należeć, bo nie wie nawet czy programowanie jest dla niego.

X51 
technik
mgr inż.

1%
 100%
 75%
Wysłany: 2017-08-06, 20:15   

No ja się z tym wszystkim zgadzam, dobrze, że mój post sprawił, że rozwinąłeś wypowiedź - na pewno się komuś przyda. Po prostu nie wiem skąd 3-4 lata i pytałem dlaczego. Bo może być dłużej może być krócej.

Mat
inżynier

0%
 100%
 64%
Wysłany: 2017-08-06, 20:44   

3-4 lata już ze zmianą branży i tułaniem się po gówno firmach. Nie czarujmy się, jak inżynier budownictwa po studiach dopiero zaczyna swoją przygodę z programowaniem (i to wieczorami), to 5k zł netto to nie jest kwestia pół roku.

Odpowiedz do tematu