Forum Studentów Budownictwa Strona Główna Forum Studentów Budownictwa
Forum zrzeszające studentów budownictwa i studentów inżynierii środowiska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: admin
2011-09-30, 23:02
O zdobyciu uprawnień
Autor Wiadomość
Al93
inżynier

Wysłany: 2011-06-01, 14:28   O zdobyciu uprawnień

Czy w budownictwie istnieje coś takiego jak jest w aplikacjach adwokackich? Tzn. żeby zdobyć uprawnienia trzeba mieć znajomości w Izbie? Wiem, że są egzaminy, ale wiecie... Czy z powodu takiej "kliki" są trudności z dostaniem uprawnień czy odbyciem stażu?

Profesor Belka

Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 2/11
 18%
Wysłany:    Hosting kosztuje :)

Ze swojej strony możemy polecić :-):

dziadzio
inżynier

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 10/13
 76%
Wysłany: 2011-06-01, 14:59   

Od kilku lat jest nowy system zdobywania dostępu do zawodów prawniczych więc pytanie jest troszkę tendencyjne.

W budownictwie system jest zupełnie inny nie ma czegoś takiego jak staż czy aplikacja, podstawowa sprawa to znaleźć pracę a w tej pracy mieć opiekuna, który ma odpowiednie uprawnienia budowlane bo tylko on może udokumentować praktykę.

Jeżeli praktyka jest zaliczona można przystąpić do egzaminu, statystyki podawane przez PIIB wskazują, że zdawalność jest duża.

Podstawowy problem jest taki, że opiekunem może być tylko osoba z pełnymi uprawnieniami w rozumieniu obecnej ustawy ale kiedyś ten system wyglądał zupełnie inaczej i bardzo duża liczba osób, która posiada możliwość wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie nie może być formalnym opiekunem i tu występuje blokada - bo możesz u takiej osoby pracować ale i tak uprawnień nie zdobędziesz.

Petras
technik

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 0/9
 0%
Wysłany: 2012-09-13, 13:49   

Witam,

nie mogę się zdecydować, czy robić uprawnienia tylko do projektowania, czy razem z wykonawczymi. Normalnie można robić na oba naraz, z tym że w prawie budowlanym o tym mowy nie ma. Jest, że na wykonawcze trzeba mieć dwa lata praktyki na budowie, a na projektowe - dwa lata w biurze i rok na budowie. Mówię o uprawnieniach bez ograniczeń, jestem po 4 roku. Na forum szukałem o tym, ale tej kwestii stricte nie znalałem, google wysiadają przy tak szczegółowym pytaniu.

Rok temu miałem zwykłą praktykę studencką w biurze projektowym, i spodobało mi się. Dla odmiany w te wakacje sam z siebie zapisałem się na praktykę do Mostostalu, z intencją że jak mam projektować, to nie bez znajomości realiów na budowie. No ale zostałem na dłużej, jestem trochę między młotem a kowadłem. Czy robić upr. do wykonywania i trzymać się tej drogi, czy projektowe a pracę w biurze wykorzystać jako wymagany rok do projektowych, czy oba naraz. Mój problem chyba w tym, że i tu, i tu się odnajduję. W wykonawstwie są większe pieniądze, to słyszałem. Nie wiem, czy miałoby sens np. 6-8 lat pracować w wykonawstwie, kierować robotami, a potem, odłożywszy sumkę na mieszkanie, ulokować się gdzieś w jakimś biurze projektowym, żeby nie jeździć po całej Polsce.

Główne pytanie jest - ile lat wymagane jest na budowie, a ile w biurze projektowym do uprawnień w obu zakresach. Czy 2 lata na budowie i 2 w biurze, czy inaczej? Drugie pytanie - czy gdybym teraz zrobił tylko wykonawcze i pracował na budowie, to potem, chcąc zrobić uprawnienia do projektowania, będę miał zaliczoną praktykę na budowie?

Proszę mi wybaczyć, jeżeli za dużo jest OT i ew. przenieść gdzieś indziej post.

aeon77
mgr inż.

Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 1/30
 3%
Wysłany: 2012-09-13, 17:09   

Wszystko jest napisane w Prawie Budowlanym:

1) do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych:
a) posiadania wyższego wykształcenia odpowiedniego dla danej specjalności,
b) odbycia dwuletniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
c) odbycia rocznej praktyki na budowie;

3) do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
a) posiadania wyższego wykształcenia odpowiedniego dla danej specjalności,
b) odbycia dwuletniej praktyki na budowie;

boczek
technik

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2012-09-13, 18:21   

A jeśli mgr inż XY zrobił uprawnienia bez ograniczeń do projektowania konstrukcyjno-budowlane i coś mu tam zaświtało, żeby zrobić bez ogr. proj. np. drogowe lub mostowe, to jeszcze raz musi odbyć praktykę, tylko, że u uprawnionego budowlańca z tej dziedziny, tak?

aeon77
mgr inż.

Poziom: 13
HP: 0/370
 0%
MP: 176/176
 100%
EXP: 1/30
 3%
Wysłany: 2012-09-13, 22:35   

Z tego co się orientuję to wszystko zależy od Izby, gdzie starasz się o uprawnienia.
Z innego forum:
Mając uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej i zaliczony 1 rok praktyki na budowie, wystarczy, że odbędziesz drugi rok na budowie i możesz ubiegać się o rozszerzenie uprawnień budowlanych, o uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Tylko jeśli chcesz mieć uprawnienia w innej specjalności to musisz robić wszystko od początku. Ale najlepiej dowiadywać się w Izbie, bo nie ma ogólnego przepisu na to.

krychu
inżynier

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 11/13
 84%
Wysłany: 2012-09-16, 11:37   

Mówiąc inaczej, jeżeli masz 2 lata na budowie i 2 lata w biurze udokumentowane w książce praktyk i to w tej samej specjalności to możesz podchodzi równocześnie do egzaminu na uprawnienia w projektowaniu i wykonawstwie. Ale jeżeli chcesz mieć dodatkowo uprawnienia w innej specjalizacji to musisz mieć również odpowiednią praktykę w danej specjalizacji.

Budownictwo.ArsLege.pl
technik

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany: 2014-03-11, 14:35   

Przyszłych kandydatów na Uprawnienia budowlane, zapraszam do korzystania z nowego serwisu: Budownictwo.ArsLege.pl http://www.budownictwo.arslege.pl/ Testy wg specjalizacji, akty prawne i dokumenty do pobrania oraz poradnik egzaminacyjny.

Judi 
dr inż.

Poziom: 14
HP: 8/426
 2%
MP: 203/203
 100%
EXP: 3/33
 9%
Wysłany: 2018-03-07, 15:31   

Ahh ten spam

Odpowiedz do tematu