Wspierają:

    

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawe Filmy arrow Drogi Betonowe - film
       
Drogi Betonowe - film Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
20.05.2010.

O drogach betonowych i technologii ich wykonania.

 

 

 

10 powodów, dla których beton jest nadal
najlepszą nawierzchnią drogową.

 1. Ekonomiczność - Nawierzchnie betonowe są zdecydowanie najbardziej ekonomicznymi ze względu na ich żywotność, wytrzymałość, trwałość i minimalne wymogi związane z ich utrzymaniem. Żywotność nawierzchni betonowych wynosi 40 lat lub więcej w porównaniu do 10 lat nawierzchni asfaltowych. Koszty utrzymania są znikome, podczas gdy w przypadku nawierzchni asfaltowych wymagane są ciągłe naprawy uszkodzeń powodowanych ruchem, warunkami pogodowymi itp. 
  Nawierzchnie betonowe są zdecydowanie najbardziej ekonomicznymi ze względu na ich żywotność, wytrzymałość, trwałość i minimalne wymogi związane z ich utrzymaniem. Żywotność nawierzchni betonowych wynosi 40 lat lub więcej w porównaniu do 10 lat nawierzchni asfaltowych. Koszty utrzymania są znikome, podczas gdy w przypadku nawierzchni asfaltowych wymagane są ciągłe naprawy uszkodzeń spowodowanych ruchem, warunkami pogodowymi itp.

 2. Wytrzymałość - Nawierzchnie betonowe wytrzymują największe obciążenia. Nie występują problemy związane z koleinami, wypłukiwaniem kawałków nawierzchni czy zapadnięciami, co jest częstym zjawiskiem w przypadku nawierzchni asfaltowych.

 3. Bezpieczeństwo - Równe nawierzchnie betonowe są bezpieczniejsze i wygodniejsze do jazdy. Układy sterownicze pojazdów nie są narażone na nagłe obciążenia i uderzenia związane z nierównościami i koleinami, co znacznie wydłuża ich żywotność oraz ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Beton odbija 33 do 50% więcej światła niż asfalt, co znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy w nocy.

 4. Przyczepność – Dzięki możliwości uzyskania odpowiedniej szorstkości nawierzchnie betonowe posiadają znakomitą przyczepność, są ciche i komfortowe podczas jazdy.

 5. Lepsza widoczność i oszczędności z tym związane – Ze względu na to, że beton lepiej odbija światło niż asfalt, co wiąże się z poprawą widoczności, może wpłynąć na obniżenie kosztów oświetlenia ulicznego. Badania przeprowadzone w USA potwierdziły, że ilość świateł ulicznych może być obniżona o 1/3 w przypadku nawierzchni betonowych. Przekłada się to na miliony kilowatów oszczędzonej energii i wielkie sumy pieniędzy podatników.

 6. Oszczędności paliwa – Nawierzchnie betonowe ze względu na swoją twardość i wytrzymałość nie ulegają deformacji (np. koleiny) spowodowanej przez obciążone samochody ciężarowe, co występuje przy drogach asfaltowych. Z tego powodu silniki potrzebują mniej energii podczas jazdy – w przypadku kolein potrzebnej na wyjeżdżanie z nich. Badania przeprowadzone w USA i w Indiach pokazują, że samochody ciężarowe zużywają 15-20% mniej paliwa na nawierzchniach betonowych w porównaniu do asfaltowych. Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej towarów jest przewożonych transportem samochodowym, oszczędności z tym związane wynoszą wiele milionów, które mogą być przeznaczone np. na modernizację dróg. Nie bez znaczenia jest również fakt poprawy naszego bilansu płatniczego z zagranicą, jako że nie posiadamy własnej ropy naftowej.

 7. Poprawa średnich szybkości – Nawierzchnie betonowe ze względu na swoją równość oraz brak częstych remontów przyczyniają się do znacznej poprawy średnich szybkości uzyskiwanych przez poruszające się pojazdy. Zwiększa to przepustowość dróg, a co za tym idzie oszczędza nasz czas, zmniejsza zużycie paliwa, znacznie redukując zanieczyszczenie środowiska.

 8. Odporność na warunki pogodowe, olej itp. – Nawierzchnie betonowe są odporne na zmienne warunki pogodowe. Nie tracą swojej spójności pod wpływem olejów wyciekających z silników samochodowych. Nie ulegają uszkodzeniom nawet pod wpływem bardzo niesprzyjających warunków.

 9. Możliwość używania materiałów produkowanych lokalnie – Beton jest wytwarzany z cementu i kruszywa, które są produkowane w Polsce. Nawierzchnie asfaltowe wymagają materiałów importowanych, a co za tym idzie - uszczuplania naszych rezerw dewizowych.

 10. Beton jest TAŃSZY – Nawierzchnie betonowe przynoszą znaczne oszczędności dla ich właścicieli oraz podatników. Fakty, które należy wziąć pod uwagę:
 • Przeciętny koszt utrzymania nawierzchni betonowych jest o 40-50% mniejszy w porównaniu do asfaltowych.
 • Średnia żywotność nawierzchni betonowych wynosi 40 lat – asfaltowych około 10.
 • Ze względu na odblaskowość wymagają dużo mniej oświetlenia.
 • Niższe koszty utrzymania samochodów.
 • Nie muszą być wprowadzane ograniczenia w ruchu ciężkich ciężarówek spowodowane wysokimi temperaturami, dzięki czemu przewoźnicy nie ponoszą strat.
 • W porównaniu do asfaltu, nawierzchnie betonowe przynoszą wielomilionowe oszczędności dla kraju i przewoźników-oszczędności paliwa do 20%.  
 

Komentarze  

 
+1 #1 Przemek183bu 2011-06-11 20:44
można ten film gdzies otrzymać czy pobrac?
 
« poprzedni artykuł

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama