Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawostki arrow Ziggurat - piramida przyszłości w Dubaju
       
Ziggurat - piramida przyszłości w Dubaju Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
09.06.2010.

 

 

 

Dubaj wysuwa się na prowadzenie w architektonicznym wyścigu zbrojeń. Wielkie pieniądze i duża wyobraźnia owocują projektami takimi jak Ziggurat - piramida przyszłości. Nazwa projektu nawiązuje do zigguratów - antycznych świątyń w Mezopotamii o charakterystycznej formie piramidy.

 

Współczesny Ziggurat będzie samowystarczalnym miastem korzystającym z ekologicznych rozwiązań i samodzielnie produkującym energię.

Miasto o powierzchni 2,3 km2 pomieści blisko milion mieszkańców. Zdaniem pomysłodawców, mieszczącego się w Dubaju biura Timelinks, na takie rozwiązanie potrzeba będzie tylko 10% powierzchni, która potrzebna by była na zbudowanie standardowego osiedla dla miliona osób. Na niewykorzystanych terenach będzie można spędzać wolny czas, zostaną one również nawodnione pod pola uprawne.

 

 

źródło: worldarchitecturenews.com

 

Twórcy mówią również o ułatwieniach jakie niesie ze sobą Zigurrat. Mieszkańcy nie będą musieli martwić się o transport, a auta staną się zbędne za sprawą poziomej i pionowej sieci połączeń wewnątrz piramidy. Wejście do Zigguratu będzie zabezpieczone biometrycznym systemem identyfikacji.

 

Miasto przyszłości budzi jednakże wątpliwości. O ile pod względem technicznym projekt jest wykonalny, nie wiadomo czy mieszkańcy będą chcieli zamknąć się w jednomilionowym odizolowanym getcie. Ponadto nie podano rozwiązań dotyczących utylizacji odpadów - kwestii bardzo ważnej przy tak dużym projekcie, który aspiruje do miana ekologicznego raju.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama