Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawe Inwestycje w Polsce arrow Stadion Narodowy - wirtualna wycieczka po stadionie
       
Stadion Narodowy - wirtualna wycieczka po stadionie Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
13.10.2010.

 Stadion Narodowy w Warszawie to jeden ze stadionów piłkarskich powstający na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM. Zakończenie budowy stadionu planowane jest na czerwiec 2011 roku. Stadion Narodowy powstaje w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. Za budowę areny i przygotowanie instrumentów do zarządzania kompleksem sportowo - biznesowym, odpowiada Narodowe Centrum Sportu, spółka Skarbu Państwa, powołana przez Ministra Sportu i Turystyki

 
 
W czasie trwania UEFA Euro 2012TM na Stadionie Narodowym zostaną rozegrane trzy spotkania grupowe, mecz otwarcia wraz z oficjalną ceremonią, jeden ćwierćfinał i jeden półfinał. Na trybunach stadionu będzie 55 tysięcy miejsc dla kibiców. Stadion Narodowy w Warszawie został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner.

Wizualizacja Stadionu Narodowego

Narodowe Centrum Sportu Sp. z o.o. zostało powołane na mocy ustawy z dnia 7 września 2007 roku o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM. Spółka działa na rzecz i rachunek Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministra Sportu i Turystyki. Do głównych zadań NCS należy realizacja zadań związanych z przygotowaniem i wykonaniem budowy Stadionu Narodowego w Warszawie. Od 6 sierpnia 2008 roku funkcję Prezesa Zarządu NCS pełni Rafał Kapler. Siedziba spółki zlokalizowana jest przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie przy Al. Ks. J. Poniatowskiego 1.

Wizualizacja Stadionu Narodowego

Stadion Narodowy w Warszawie będzie najbardziej nowoczesną areną futbolu nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy zaprojektowany zgodnie ze wszystkimi normami i wymogami UEFA, posiadać będzie 55 tys. miejsc. Stadion Narodowy w Warszawie powstanie w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia.

Ze względu na skomplikowane warunki geologiczne konstrukcja Stadionu Narodowego w Warszawie została posadowiona na blisko 15 tysiącach pali, w tym żelbetowych palach wbijanych, żelbetowych palach wierconych o średnicy 1m, kolumnach żwirowych i żwirowo-betonowych oraz kolumnach Jet Grouting.

Konstrukcja dachu

Stalowy dach będzie konstrukcją niezależną od żelbetu, z którego zbudowany zostanie stadion. Osłoni nie tylko trybuny, ale również boisko. Tym samym bardzo wyraźnie zostanie zwiększona funkcjonalność stadionu, efektowna impreza będzie mogła mieć tu miejsce r ównież w czasie opad w deszczu lub śniegu. Wewnętrzna membrana dachowa podczas meczów i innych imprez, będzie odbijać dźwięki, potęgując doznania sluchowe.

Konstrukcja Stadionu

Stadion Narodowy w Warszawie będzie miał dwa pierścienie trybun dolny i górny, pod którymi znajdą się liczne powierzchnie komercyjne (restauracje, sale wystawowe i konferencyjne, biura - w tym organizacji sportowych, kluby VIP i kibica, sklep dla fanów, fitness club, ośrodek rehabilitacji itp.).

Murawa boiska zostanie położona na żelbetowej płycie umieszczonej ponad 8 m. wyżej niż obecna płyta do gry. Widownia i powierzchnia pod trybunami będzie dostępna z dwóch otwartych galerii, z których podziwiać będzie można również panoramę lewobrzeżnej Warszawy. Na galeriach znajdować się będą 954 sanitariaty oraz kilkadziesiąt kiosków gastronomicznych. Stadion Narodowy w Warszawie to dziesięć kondygnacji o zróżnicowanej wysokości.

 

Wykonawcą Stadionu Narodowego jest konsorcjum Alpine-PBG A oraz Hydrobudowa Polska SA. Umowa została sporządzona w trzech egzemplarzach i liczy 250 stron (w tym załączniki aż 60). Kubatura stadionu to ponad milion metrów sześciennych. Samego betonu zostanie wylane 150 tys. ton. Na budowie będzie pracowało około 1200 osób.

Umiejscowienie w niecce Stadionu Dziesięciolecia 

Makieta Stadionu Narodowego
 

Nowy stadion ma być posadowiony na istniejących wałach ziemnych Stadionu Dziesięciolecia, na których znajdą się schody prowadzące na promenadę stadionu. Jedyny na świecie porównywalny obiekt, który został wybudowany w niecce innego stadionu to Zentralstadion w Lipsku.

Wiedząc, iż Stadion Dziesięciolecia był budowany z gruzu lewobrzeżnej Warszawy, a także znajdował się w starorzeczu Wisły, architekci niemiecko-polskiego Konsorcjum JSK Architekci, zlecili zbadanie podłoża za pomocą próbnego palowania. Ich obawy o to, że teren może być nie wystarczająco wytrzymały, a w wałach ziemnych mogą znajdować się niewypały czy ludzkie zwłoki, nie sprawdziły się.

W porównaniu do Stadionu Dziesięciolecia boisko nowej areny ma znaleźć się około ośmiu metrów wyżej. Pod nim znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny na ok. 1800 samochodów. Dojazd do parkingów mają zapewnić istniejące już tunele w wałach ziemnych Stadionu Dziesięciolecia, ale także nowe, przebite w trakcie budowy Stadionu Narodowego.

Fasada 

Próbki siatki na elewacje Stadionu
 

Fasada obiektu będzie nawiązywała do polskich barw narodowych, przypominając falującą biało-czerwoną flagę. Projekt przewiduje fasadę z lakierowanej siatki, kryjącej właściwą ścianę zewnętrzną z żelbetu. Ażurowa fasada pozwoli na naturalną wentylację pomieszczeń pod trybunami i dostęp do nich światła dziennego.

Elewacje będą rozpięte na potężnej konstrukcji z rur, wyprodukowanej we Włoszech. Ta konstrukcja jest całkowicie niezależna od żelbetowej konstrukcji trybun i będzie niosła dach nad stadionem. Dzięki oderwaniu elewacji od trybun projektanci mogli swobodnie projektować przestrzeń pod trybunami.

Trybuny

Stadion Narodowy, zaprojektowany przez niemiecko-polskie Konsorcjum JSK Architekci, gmp – von Gerkan, Marg und Partner i sbp – Schleich Bergermann und Partner będzie miał dwa pierścienie trybun – dolny i górny, na których znajdzie się 55 tysięcy miejsc siedzących. Na trybunach mają znaleźć się wydzielone miejsca prasowe (860), dwa tysiące tzw. miejsc premium, przeznaczonych dla gości specjalnych, miejsca dla niepełnosprawnych a także około 900 miejsc VIP w lożach.

Pod trybunami mają znaleźć się nie tylko szatnie i pomieszczenia dla ekip, ale również sale konferencyjne i powierzchnie użytkowe o łącznej powierzchni 130 tys. metrów kwadratowych. Jak powiedział minister sportu Mirosław Drzewiecki stadion powinien stać się w przyszłości Domem Sportu, z muzeum, klubem kibica i siedzibami polskich związków sportowych.

Budowla będzie miała osiem kondygnacji o zróżnicowanej wysokości. Najwyższy punkt, na poziomie trybun, osiągnie 41 m nad poziomem murawy byłego Stadionu Dziesięciolecia, natomiast najwyższy punkt konstrukcji stalowej dachu – 70 metrów. Dach osłoni nie tylko trybuny, ale również boisko.

Zadaszenie

Stadion będzie prawdopodobnie posiadał lekkie, automatycznie rozkładane zadaszenie (całkowite), z ogrzewaniem, podobnie do stadionu Commerzbank-Arena we Frankfurcie nad Menem, co miałoby umożliwić wydłużony aczkolwiek nie pełnoroczny sezon użytkowy na koncerty, wystawy i tym podobne. Kwestia niszczenia i wymiany murawy po każdej takiej imprezie pozostaje przemilczana, i w ogóle nie dano gwarancji na to, że potrzebne skomplikowane osprzętowanie zostanie zawarte w ostatecznym kosztorysie.

Przystosowania dla osób niepełnosprawnych

Na stadionie powstanie piećdziesiąt specjalnych miejsc dla niewidomych i ich opiekunów. Znajdować się one będą w sektorach wśród pełnosprawnych kibiców, tak by niewidzący mogli poczuć atmosferę panującą na stadionie. Każdy niewidomy wchodzący na stadion dostanie również zestaw słuchawkowy, dzięki któremu będzie mógł słuchać specjalnie stworzonej dla niewidomych, relacji meczu.

 

 

Wirtualny spacer po Stadionie Narodowym w Warszawie.

Zobacz jak obecnie wygląda postęp robót budowlanych na Stadionie Narodowym w Warszawie za pomocą panoramy 360 stopni.

 

WRZESIEŃ 2010

 

Jeśli chciałbyś odbyć wycieczkę na 'całym ekranie' wciśnij ten odnośnik!  

 

Chcesz zobaczyć archiwalne 'wycieczki'? Wejdź na oficjalną stronę projektu!

Wirtualne wycieczki po Stadionie Narodowym!

 

 

Komentarze  

 
0 #1 Marek1981 2011-04-22 00:52
na http://www.trzywymiary.com są fajne wycieczki
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama