Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawe Filmy arrow Tunel pod Cieśniną Beringa
       
Tunel pod Cieśniną Beringa Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
29.04.2011.

Tunel pod Cieśniną Beringa - planowane połączenie wschodniej Syberii z Alaską tunelem przebiegającym pod cieśniną Beringa. Wartość projektu szacowana jest na 65 mld dolarów.

Tunel umożliwi transport surowców naturalnych, napędzając tym samym gospodarkę Alaski jak i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Konstrukcja mająca 110 km byłaby ponad dwa razy dłuższa od tunelu pod Kanałem La Manche.

W projekcie mowa również jest o budowie ponad 6000 km torów od Jakucka do samej Cieśniny. Nieodzowne jest także zbudowanie infrastruktury kolejowej na Alasce, która jest jej prawie całkowicie pozbawiona. Sam tunel miałby przebiegać 80 metrów pod dnem morza, poruszałby się w nim pociągi jadące z prędkością 100 km/ h. Jednak plany nie zakładają budowy samej linii kolejowej, mowa jest również o poprowadzeniu linii elektrycznych i światłowodowych, a być może także trasy szybkiego ruchu.

Szacuje się, że około 3 proc. światowych przewozów towarowych mogłoby zostać obsłużone przez tę trasę.

Wciąż trwają rozmowy o realizacji tego przedsięwzięcia pomiędzy rządem rosyjskim a amerykańskim, co czyni go dużo bardziej realnym niż wcześniej.

 

Tunel zaczyna być realnym projektem?

 

Budowa tunelu kolejowego pod cieśniną Beringa nie jest już czczym marzeniem po bogatych doświadczeniach budowy tunelu pod La Manche! A i odległość 104 km nie jest zbyt duża tym bardziej, że na leżącej w połowie dogi między brzegami kontynentów azjatyckiego i amerykańskiego znajduje się Duża Wyspa Diomedesa, gdzie można wytworzyć bazę techniczno-odpoczynkową. Według pierwszego pomysłu, tunel biegłby na głębokości 80 m pod dnem morskim i byłby dwupoziomowy. Z tego na górnym poziomie biegłyby tory kolejowe, a na dolnym pędziłyby samochody. Tunel ten byłby absolutnie bezpieczny, bowiem płyty tektoniczne terenów Oceanu Spokojnego i Ameryki Północnej spotykają się bardziej na południe, w rejonie morza Ochockiego i wysp Kurylskich, co doskonale wytyczają działające tu czynne wulkany. A to oznacza znacznie prostsze wymogi budowy i zmniejszenie kosztów tej inwestycji. Jeszcze tańszym rozwiązaniem byłoby prefabrykowanie gotowych pierścieni tunelowych na lądzie i opuszczenie je na dno przy pomocy statków, a potem montowanie segmentów przez specjalnych nurków i na końcu wypompowanie wody z gotowego już tunelu. Według wstępnych obliczeń sama budowa tunelu kosztowałaby 50 miliardów euro (według Amerykanów 54-milowy tunel kosztowałby 65 miliardów $), ale do kosztów tych dochodzi jeszcze budowa linii kolejowych zarówno na Alasce jak i na Syberii, które połączyłyby ze sobą istniejące sieci kolejowe USA i Rosji.

Według szacunków specjalistów, już w pierwszych miesiącach tunel pod cieśniną Beringa przyniósłby olbrzymie dochody, bo prawie cały ruch towarowo-osobowy statków i towarzystw lotniczych przeszedłby na wielokrotnie tańszą i bezpieczniejszą kolej. Na Alasce najbardziej na zachód leżąca linia kolejowa Fairbanks - McKinley park - Anchorage - Seward sunie wzdłuż południka 150 o, na Syberii z kolei najbardziej na wschód wysuniętą stacją kolejową RŽD będzie Jakuck na południku 130 o, dokąd obecnie budują odgałęzienie z BAM. Czyli na obu kontynentach trzeba zbudować nową kolej, przecinającą aż dwadzieścia południków! Dwukrotna odległość Szczecin - Poznań - Warszawa - Brześć!

 

 

 

 

Komentarze  

 
0 #1 mariusz2 2011-05-02 01:10
pomysł świetny, lecz dałem temu projektowi 4 ponieważ predkośc koleji wynosząca 100 km/h nie zachwyca - można by było nad tym popracowac. uwazam ze za kilka lat 100 na godzine bedzie norma dla koleji ( gdzieniegdzie juz jest) ,a wtedy co ? taki projekt, 65 mld pojdzie na marne bo bedzie trzeba modernizowac.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama