Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Przydatne Artykuły arrow Czym jest Certyfikat LEED?
       
Czym jest Certyfikat LEED? Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
02.05.2011.
 Ostatnio sporo doniesień na temat budynków, którym przyznano Certyfikat LEED. Powstają budynki srebne, złote i platynowe. Czym jest LEED i w jaki sposób się go przyznaje? System LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design) został stworzony i rozwinięty w 1998 roku
przez niezależną amerykańską organizację Green Building Council propagującą ideę Eko-Budownictwa.
Organizacja ta zrzesza m.in. firmy, uczelnie wyższe, szkoły, jednostki rządowe zainteresowane podejmowaniem działań w kierunku promowania i tworzenia „zielonych budynków”.

Normy certyfikatu LEED tworzą system oceny oparty na standardach stworzonych przez amerykańską komisję ekologicznego budownictwa (USGBC). Te przepisy zostały utworzone w celu oceny, w jaki sposób wpływają na środowisko wszelkie nowopowstające formy budowli. Kryteria stosowane do oceny budynku obejmują zrównoważone budownictwo, racjonalne zużycie wody, zużycie energii i emisji, jakość środowiska wewnętrznego i lokalizacje. Struktury, które spełniają te kryteria nazywane są „zielonymi”. Różne środki mogą zostać podjęte, zarówno przy budowie nowych obiektów jak i remonty już istniejących w celu poprawy oceny LEED.

USGBC napisał przewodnik dla różnych typów budynków, w których standardy LEED, takie jak te dotyczące stabilności i wydajności energetycznej są określone i podane, jako odpowiednie ilości punktów. Łączna wartość punktów budynku decyduje o jego szczególnych cechach. Na przykład domy musza mieć, co najmniej czterdzieści pięć punktów, aby otrzymać certyfikat LEED, ale mogą nawet zarobić sto trzydzieści sześć. Konkretne działania takie jak stosowanie odpornych na susze traw w kształtowaniu krajobrazu może dodać dwa punkty do oceny. Jeśli wewnątrz spełnia standardy środowiskowe może dodać trzynaście punktów do całej puli.

Standardy LEED również podejmują takie miejsca jak wnętrza centrów handlowych, szkół, stef handlu detalicznego oraz zakładów opieki zdrowotnej. Każdego rodzaju budynek jest inaczej traktowany i ustala się dla niego odpowiednie kategorie i odpowiedni system oceniania. Jeżeli chodzi o budynek z handlem detalicznym, bierze się pod uwagę dostęp do transportu publicznego, co daje sześć punktów, również dodatnio wpłynie zarządzanie deszczówką i wykorzystanie materiałów odbijających światło na dachu. Standardy dla szkół są całkowicie inne wówczas bardziej zwraca się uwagę na akustykę Sali, zapobieganie pleśni i środowiskowych problemów zdrowotnych związanych z dziećmi.

Certyfikat LEED po raz pierwszy został wydany w 1998 roku, jednak do tego czasu został wielokrotnie zmieniany, ulepszany i poprawiany. Dzięki temu w 2009 roku wprowadzony trzecią, na razie niezmienną wersję. Pozwoliło to dostosowanie się LEED do nowych technologii, jest to szczególnie przydatne z racji ze wszystko z dnia na dzień staje się bardziej powszechne. Nowy system jest skuteczniejszy i usprawnia kredytowanie w zależności od środowiska i tego, jaki ma wpływ na życie i zdrowie człowieka. Na podstawie zdobytych punktów we wszystkich kategoriach, przyznawany jest jeden z trzech certyfikatów LEED: Srebrny, Złoty lub Platynowy.

 

Komentarze  

 
0 #1 Anna Czikagovianka 2014-08-31 08:37
Proszę zauważyć , że ten powyższy artykuł jest tjuż troszkę nieaktualny, ponieważ nowa czwarta ersja LEED (LEED v4) została wprowadzona w życie w listopadzie 2013.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama