Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawe Inwestycje w Polsce arrow Najdłuższy most XVI wieku, gdzie? W Polsce
       
Najdłuższy most XVI wieku, gdzie? W Polsce Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
02.05.2011.


W Warszawie na Wiśle zbudowano w 1573 roku most, będący najdłuższą tego typu konstrukcją w ówczesnej Europie. Zwana mostem Zygmunta Augusta – drewniana konstrukcja miała 500 metrów długości. Przetrwała przez 30 lat. Most zawalił się pod naporem wiosennej kry. Ulica Mostowa, która do niego prowadziła pozostała w Warszawie do dnia dzisiejszego. Budowę zarządził sam król Zygmunt August, który często bywał „za Wisłą” czyli w północno-wschodniej części Rzeczypospolitej
W 1556 roku Warszawa stała się miejscem elekcji królów, w 1569 siedzibą sejmów, a od 1596 roku rezydencją króla i stolicą Rzeczypospolitej. Zmuszeni do uciążliwych przepraw przez Wisłę posłowie litewscy i małopolscy zażądali od króla Zygmunta Augusta budowy mostu. I król taką decyzję podjął, wykładając ze skarbca królewskiego ogromne pieniądze (o wartości około 700 murowanych domów).
Budowę, rozpoczętą w 1568 roku przez króla Zygmunta Augusta, po jego śmierci zakończyła w 1573 roku Anna Jagiellonka. W 1573 roku oddano most, a w 1582 Bramę Mostową, odgradzającą most od drewnianych zabudowań miasta (dla ochrony przed pożarem). Po praskiej stronie Wisły nie było podobnej Bramy, a wjazd na most znajdował się w rejonie wylotu dzisiejszej ulicy Ratuszowej.
To był dębowy most, zbudowany z 22 przęseł. Miał około 500 metrów długości, 6 metrów szerokości i opierał się na 15 filarach. Spód konstrukcji, podniesiony o 4 m nad poziomem wody, pozwalał na łatwy przepływ łodzi, statków. Przeprawa przez most, także dla pieszych, była płatna. Zawsze pozostawał jednak wybór – przy moście na podróżnych czekały również łodzie.
Jak dowiadujemy się z książki Michała Pilcha, Warszawska Praga.

Przewodnik:
„Budową kierował Erazm Giotto z Zakroczymia, nadzór sprawował kasztelan czerski i starosta warszawski Zygmunt Wolski. Ksiądz Kasper Sadłocha, kanonik warszawski i sekretarz królewski, odpowiadał za sprawy finansowe. Budowa kosztowała 100 tys. florenów. Pierwszy pal wbito 25 czerwca 1568, a w 1572 po nie wykończony jeszcze moście przeprawił się sam król Zygmunt August. Porządku na moście pilnowała specjalnie powołana milicja, pobierane też były opłaty za przeprawę. Najprawdopodobniej w latach 1569-1572 powstał po praskiej stronie przy przeprawie drewniany dwór Zygmunta Augusta, wzniesiony na kamiennym fundamencie i posiadający 3 główne pomieszczenia: wielka ogrzewana sala jadalna, komnata z piecem kaflowym i sypialnia z wejściem do piwnicy. Dwór otoczony był ogrodem i palisadą i był wykorzystywany przez króla do odpoczynku przy przeprawach przez Wisłę.”
Jan Kochanowski napisał o tym moście fraszkę pt. "Na most warszawski" :


Nieubłagana Wisło, próżno wstrząsasz rogi,
Próżno brzegom gwałt czynisz i hamujesz drogi;
Nalazł fortel król August, jako cię miał pożyć,
A ty musisz tę swoję dobrą myśl położyć,
Bo krom wioseł, krom prumów już dziś suchą nogą
Twój grzbiet nieujeżdżony wszyscy deptać mogą.

 

Most Zygmunta Augusta
  
 
« poprzedni artykuł

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama