Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Studia arrow Ciekawostki arrow TBM o rekordowej średnicy dla rosyjskiego tunelu Orłowskiego
       
TBM o rekordowej średnicy dla rosyjskiego tunelu Orłowskiego Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
23.08.2011.

http://www.jotocorp.com/images/tbm.jpg

W centrum Sankt Petersburga powstanie tunel pod rzeką Newą – tzw. tunel Orłowski. Do jego budowy zostanie wykorzystane urządzenie TBM o średnicy 19,25 m.

Zamówienie na budowę takiej maszyny w lipcu złożył rosyjski operator firmy NCC (Nevskaya  Concession Company). Produkcją zajmie się niemiecka firma Herrenknecht AG. Wartym uwagi faktem jest to, że będzie to maszyna o największej na świecie średnicy.

Przedsięwzięcie w Petersburgu jest gigantyczne, dlatego też maszyna tunelująca musi być ogromna. Dotychczas TBM o takiej średnicy nigdy nie był używany, stąd jego budowa jest poważnym wyzwaniem dla konstruktorów i wymaga solidnej współpracy pomiędzy zleceniodawcą a producentem.

Cały zestaw maszynowy będzie mieć długość  82  m. Waga tarczy wyniesie 3800 t, a jej moc wyniesie 8400kW. Tak ogromna średnica TBM pozwoli na przerobienie w ciągu godziny 600 m3 gruntu. Obszar tunelowania jest ponad połowę większy niż dla największych TBM’ów będących obecnie w użyciu na świecie.

Dla tego projektu ustalono bardzo ambitny harmonogram. Budowa tunelu ma się rozpocząć wiosną 2013 r., a oddanie go do eksploatacji ma nastąpić w 2016 r. Celem budowy tunelu jest odciążenie zatłoczonego centrum miasta położonego na dwóch brzegach Newy.

Ten wielki tunel o długości około 1 km z dwoma poziomami trzypasmowych jezdni zdecydowanie poprawi możliwości komunikacyjne w mieście. W ciągu doby z tunelu będzie mogło skorzystać 60 tys. pojazdów.

 

http://www.jotocorp.com/images/tbm.jpg

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama