Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawostki arrow Empire State Building - niesamowite zdjęcia z budowy
       
Empire State Building - niesamowite zdjęcia z budowy Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
14.09.2011.

http://seerpress.com/wp-content/uploads/2011/05/empire-state-building.jpgRoboty rozpoczęły się w 22 stycznia 1930 roku. Natomiast właściwa budowa budynku rozpoczęła się 17 marca 1930. W projekt ten zaangażowanych było 3400 pracowników, głównie pochodzenia europejskiego, a także Indian z plemienia Mohawk. 14 robotników zginęło w trakcie budowy. Łącznie robotnicy wypracowali około 7 milionów godzin. Co tydzień przybywało około 4,5 piętra. W niektórych momentach było to nawet 14 pięter na 10 dni. W trakcie budowy materiały i sprzętybyły wciągane na górę według porządku i harmonogramu ustalonego wnajmniejszych szczegółach. Właśnie dzięki tej precyzji udało sięwybudować ten gmach w 58 tygodni.

 

Budowa budynku została przyspieszona, żeby mógł on jak najszybciej przejąć tytuł najwyższego na świecie, od znajdującego się nieopodal Chrysler Building, który był najwyższy zaledwie od paru miesięcy. Empire State Building został otwarty oficjalnie 1 maja 1931 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover wcisnął przycisk zapalający światła budynku, samemu będąc w Waszyngtonie. Nastąpiło to 410 dni po rozpoczęciu budowy.

http://seerpress.com/wp-content/uploads/2011/05/empire-state-building.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze  

 
+1 #6 MATTES 2011-10-11 07:44
Wszystko wskazuje na to, że za kilkanaście lat, zamiast stali, czy żelbetu, w budownictwie będą stosowane włókna węglowe. Niestety póki co, przeszkodą są wysokie koszta produkcji. Zobaczymy co technologia pokaże. ;)
 
 
0 #5 Andres 2011-09-29 14:27
DO Alek.K

Nie stawia sie wysokich konstrukcji stalowych bo sa drogie. Poza tym chyba nie slyszales o takim czyms jak BWW i BUWW. Betony osiagajace wytrzymalosc na sciskanie nawet 800Mpa.

Nie dziw sie ze konstruktorzy wola zelbet.

Powodzenia zycze z wysokimi konstrukcjami stalowymi heh :D bankrut gwarantowany, a poza tym duzo problemow z rozszerzalnosci a termiczna i korozja.
 
 
0 #4 Alek.K 2011-09-17 21:54
Stasio.
Z całej tej wypowiedzi podoba mi się: "a niech cie piorun".
Jako inżynier wiem o projektowaniu dość sporo, a jako praktyk jeszcze więcej, nie wspominam tutaj o różnych wysłuchanych "dyskusjach" starszych projektantów z czasów kiedy robiłem staż. Co do przyszłosci, nasz kraj jest technologicznie opóźniony (pod względem stosowanych rozwiazań, materiałów etc - z różnych przyczyn) więc trafność mojego stwierdzenia, że za 10-20lat (o ile dopuszczą młodych do projektowania - bo wtedy coś się będzie zmieniać na lepsze) jest szansa, że technologie, które dzisiaj są stosowane na świecie choć w połowie będą wykorzystywane w kraju (wtedy nastąpi u nas rozkwit wznoszenia konstrukcji stalowych, gdzie na zachodzie będą stosowane technologie i konstrukcje mieszane - zespolone, czy: "może stal i beton będą już przeżytkiem a wejdzie nowy materiał, a prestiż będą przynosiły najgłębiej zbudowane konstrukcje, a może podwodne? kto wie jest wiele opcji" ). Także... musi minąć pewne "stare pokolenie", żeby zrobiło się miejsce dla ludzi z głową i innowacjami w naszym kraju (obecni ludzie w wieku 30-40 lat to pomost między tym co musi w sposób naturalny odejść - a za bardzo nie chce (przeszłość i naleciałości oraz mentalność z czasów komuny) a tym co "tupie" w miejscu, żeby pociągnąć wszystko do przodu. Niestety, kto tego nie rozumie ma duży problem (tak jak ci co w wieku 70lat projektują i trzymają się kurczowo pazurami stanowisk zamiast zwolnić miejsce młodszym i bardziej rozgarniętym). Taka kolej rzeczy i trzeba się z tym pogodzić :) Pozdrawiam.
 
 
+1 #3 Stasio 2011-09-17 09:44
Alek. K. ale dlaczego wysokie dlaczego ze stali ? Ja jestem zdania że trzeba budować szybko i tanio co nie znaczy źle. Zawsze chodzi o kasę stal jest droga i w dodatku jej cena się waha a niech cie piorun rok temu 1,45 zł w tym roku 2,45zł za kilogram. Burj Dubai (chyba najwyższy budynek świata) jest wykonany do 585m z żelbetu, więc jako inżynier powinieneś szukać różnych rozwiązań a nie trzymać się jednego (stali)za te 10-20l może stal i beton będą już przeżytkiem a wejdzie nowy materiał, a prestiż będą przynosiły najgłębiej zbudowane konstrukcje, a może podwodne? kto wie jest wiele opcji. :D
 
 
0 #2 Alek.K 2011-09-15 16:04
To dopiero była budowa... nie to co teraz reprezentują sobą firmy wykonawcze. Leją stolce z betonu i się chwalą, że coś postawili. Dlaczego nie stawiają konstrukcji stalowych szkieletowych? a tym bardziej wysokich? bo się boją, zwalą winę na warunki p.poż etc. Dużo jeszcze czasu musi minąć w Polsce zanim nauczą się i odważą budować w stali budynki wysokie. Na razie jesteśmy w epoce kamienia gryzionego czyli w epoce monolitu (lanego betonu)... może, za 10-20lat zaczną (co bardziej odważni) stawiać budynki z konstrukcji stalowych (gdzie dopiero jest czym się chwalić), ale to już na szczęście obecne dziadki z epoki betonu nie będą projektować, tylko młodzi. Życzę wam tego i pozdrawiam.
p.s
Na dzisiejszych budowach (chociaż nie są tak skomplikowane a sprzęt budowlany jest 100 razy lepszy) też ginie sporo ludzi - spowodowane jest to pośpiechem wynikającym z bzdurnie przyjętych przez szefostwo terminów, niechlujstwem i głupotą ludzką, rutyną i chęcią zaoszczędzenia. Do tego dodać trzeba projektantów, którzy mylą się podczas projektowania, szefów firm, którzy chcą zaoszczędzic na materiale i mamy wypadki i katastrofy o których słychać w radio czy tv.
 
 
0 #1 boban 2011-09-15 15:12
Tak właśnie wygląda przestrzeganie przepisów bhp na najlepszych budowach. Dodam jeszcze, że tych 17 pechowców nie zginęło przez brak pasoszelek czy też lin plączących się pod nogami.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama