Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawe Inwestycje w Polsce arrow Dach Stadionu Narodowego w Warszawie
       
Dach Stadionu Narodowego w Warszawie Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Mateusz Wojtkowski   
22.10.2011.

 Przyciągnął dziesiątki tysięcy Warszawiaków w niedzielne popołudnie 2 października  i na każdym wywołał niesamowite wrażenie. Tym razem nie był to wiec wyborczy żadnego z polityków, a w głównej roli wystąpił … dach Stadionu Narodowego. Przyjrzyjmy się tej niezwykłej konstrukcji nieco bliżej.

Możemy wyróżnić 5 konstrukcyjnych i funkcjonalnych elementów architektonicznych systemu nośnego: dach zewnętrzny, dach główny, dach wewnętrzny, dach szklany, garaż membrany, sześcian z telebimami

Pierwszy, czyli dach zewnętrzny przebiega od zewnętrznego pierścienia ściskanego do fasady i ma szerokość ok. 6,75 m. Składa się membrany dachowej - lekkiego, odpornego na wpływy atmosferyczne, niepalnego i półprzezroczystego materiału z włókna szklanego, pokrytego tworzywem PTFE. Łączna powierzchnia tej części konstrukcji wynosi 6000m2. Membranę wyprodukowała firma Asia Membrane Co. Ltd, tworzywo PTFE dostarczył niemiecki Hightex GmbH.

Przyległy do dachu zewnętrznego dach główny, o powierzchni 44000m2, ma na celu zadaszenie trybun. Składa się z 72 promienistych pól o napiętej cięgnowej konstrukcji nośnej wspartej na 72 podporach z rur stalowych. Dach główny pokryty jest taką samą membraną jak dach zewnętrzny.

 Częścią konstrukcji, która wywołała najwięcej emocji wśród licznie zgromadzonych kibiców na prezentacji, był rozkładany dach wewnętrzny o powierzchni ok. 11000m2. Wykonany jest z tkaniny poliestrowej, powlekanej PCW.

Dach szklany to wykonany z klejonego wielowarstwowego szkła VSG szklany pomost o szerokości ok. 10,80 m. W jego obszarze umieszczono także pomost serwisowy (catwalk) w którym znajdują się wszystkie urządzenia techniczne, jak reflektory oświetleniowe, urządzenia nagłaśniające czy systemy odprowadzania wody deszczowej.

Przed wpływami atmosferycznymi membranę chroni zadaszony pojemnik ochronny, tzw. garaż membrany w którym membrana, złożona w fałdy, jest chowana. Garaż membrany zlokalizowano w centralnej części dachu wewnętrznego i dachu głównego. 

4 monitory, skierowane na trybuny główne i boczne umieszczono na krzyżowej, stalowej konstrukcji ramowej tzw. sześcianie.

Warto także wspomnieć o centralnym elemencie dachu, jakim jest iglica spinająca 72 liny. Iglica mierzy 76 metrów, a jej ciężar własny to ponad 90 ton. Ciekawostką jest również sposób zasilania wodą łazienek w obrębie stadionu…za pomocą dachu. - Z części ruchomej woda spływa na dach szklany, skąd odprowadzana jest biegnącą wokół rynną. Z membranowej części stałego dachu woda kierowana jest do spustów, którymi spływa osiem pięter w dół, do ogromnych zbiorników. Zgromadzona w nich deszczówka zasila prawie tysiąc znajdujących się na stadionie toalet, a reszta może być wykorzystana do podlewania zieleni obok obiektu - opowiadał inżynier Marcin Dackiewicz odpowiedzialny za instalacje sanitarne.

 

 

 

Źródła:

www.muratorplus.pl

www.gazeta.pl

www.alpine.pl

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama