Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

       
Metro we Wrocławiu? Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
23.10.2011.

Czy budowa metra we Wrocławiu jest realna? Prezydent Miasta Wrocław, Rafał Dutkiewicz zapowiedział, że właśnie rozpoczynają się prace studyjno-naukowe, których celem będzie dokładne sprawdzenie, czy taka inwestycja w ogóle jest możliwa - i potrzebna.


- Pomysł budowy metra we Wrocławiu pojawił się już w latach 30 XX wieku. Jeżeli mówimy o budowie metra, to myślimy przynajmniej o częściowym umieszczeniu transportu szynowego pod ziemią - powiedział prezes PAN, profesor Andrzej Żelaźniewicz. Na razie w planach jest budowa zespołu, który zajmie się tworzeniem opracowania niezbędnego do rozpoczęcia inwestycji w przyszłości. Ma to zająć od 1,5 roku do 2 lat.
Pierwszym etapem prac będzie uzgodnienie którędy ewentualnie można poprowadzić linie metra. Następnie przejdzie się do badań geologicznych i hydrogeologicznych i zastanowienia się nad sposobami "głębienia tuneli". Istnieje wiele możliwości, może to być robione metodą odkrywkową, głębinową itp. Przede wszystkim należy uwzględnić uciążliwość danej metody dla poprawnego funkcjonowania infrastruktury miasta. - Teoretycznie, przy wyborze systemu "głębinowego" można by drążyć nawet 40 metrów dziennie, co daje 10 km linii metra rocznie. W Polsce są takie technologie, dysponuje nimi chociażby KGHM - powiedział prof. dr hab. Andrzej Żelaźniewicz, prezes PAN.

Nie chodzi o dziś, ale o jutro


Czy metro w ogóle jest to potrzebne we Wrocławiu? Na to pytanie prezydent Miasta Wrocław Rafał Dutkiewicz odpowie dopiero za dwa lata. Jednak zaraz dodaje, że w perspektywie kilku lat miasto musi pomyśleć nad ulepszeniem transportu publicznego we Wrocławiu. - Najpierw eksperci muszą zbudować koncepcję, na razie jesteśmy na etapie wizyjnym, stąd niezbędne są prace studyjne - powiedział Dutkiewicz.Ewentualna budowa metra we Wrocławiu nie jest odpowiedzią na obecne zapotrzebowanie w mieście. Budowa metra ma być odpowiedzią na to, jak będzie ono wyglądało za 15 lat - dodaje prezydent Wrocławia.

Metro we Wrocławiu już jest


- Byłem w metrze we Wrocławiu już w latach 70-tych. To metro we Wrocławiu jest - powiedział Marek Łaciak, założyciel Komitetu Budowy Metra we Wrocławiu. Niestety, wojna oraz Rosjanie spowodowali, że pomysł uruchomienia metra zarzucono. - Nie neguję pomysłu pracy studyjnej, ale można by chociaż częściowo wykorzystać infrastrukturę budowaną przez Niemców. Zachęcam do wykonania odwiertu na terenie Polifarbu, tam jest wejście do metra - dodaje Łaciak.

Budowa metra nigdy nie jest inwestycją opłacalną, we wszystkich 140 miastach na świecie, w jakich funkcjonuje tego rodzaju komunikacja, trzeba do niej dopłacać. - Nie jest to opłacalne, ale jest to efektywne - powiedział Dutkiewicz. Obecnie nie ma przeszkód technicznych do budowy metra. Jedyne, co nam jest potrzebne to czas, pieniądze i wiedza, czy to w ogóle jest potrzebne - zakończył prezydent.

źródło: Bankier.pl
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama