Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Studia arrow Ciekawostki arrow Zapora Hoovera
       
Zapora Hoovera Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Zdanek   
27.10.2011.
http://bi.gazeta.pl/im/5/7617/z7617485X,Most-Hoover-Dam-Bypass-w-USA-zostanie-ukonczony-w.jpgZapora Hoovera (oficjalna nazwa w latach 1933-1947 Boulder Dam) – betonowa zapora wodna typu grawitacyjno-łukowego, zbudowana w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado w Stanach Zjednoczonych, na granicy stanów Arizona i Nevada. W chwili ukończenia w 1936 r. była zarówno największą na świecie elektrownią wodną, jak i największą na świecie konstrukcją betonową.
 
 
 
 
 
 
Historia
 
Zapora Hoovera była budowlana w latach 1931-1936. Została zaprojektowana przez biuro architektoniczne Bureau of Reclamation. Tama została nazwana imieniem Herberta Hoovera, który odegrał kluczową rolę w jej powstaniu, początkowo jako sekretarz handlu, następnie jako prezydent USA. Wybudowanie zapory Hoovera kosztowało około 50 mln dolarów w czasie kiedy dolar przeżywał kryzys czyli teraźniejsze jakieś 680 mln dolarów.
Podczas budowy zginęło 112 pracowników budujących tę ogromną konstrukcje.
 
Lokalizacja:
 
Widok na rzekę Kolorado
Zapora Hoovera znajduje się w Stanach Zjednoczonych na rzece Kolorado a dokładnie na granicy dwóch stanów: Arizony oraz Nevady. Rzeka Kolorado ( ang. Colorado River) Przepływa przez takie stany jak Kolorado, Utah, Arizona, Nevada, Kalifornia. Jej długość wynosi 2330 km z czego 980 km jest żeglowne. Rzeka charakteryzuje się dużym spadkiem dzięki czemu średni przepływ wody w rzece kształtuje się na ok. 508m3 na sekundę. Na rzece znajduje się kilka zbiorników wodnych np.: Mead, Powell, Havas. To właśnie za jeziorem Mead ( od nazwiska jednego z pomysłodawców budowy zapory) znajduje się zapora Hoovera.
 
Cel budowy
 
Zapora Hoovera spełnia wiele ról. Przede wszystkim jest potężną hydroelektrownią, ale także reguluje poziom wód w rzece Kolorado. Zdarzało się że podczas ulewnych deszczy poziom wody podnosił się, a rzeka występowała z brzegów czyniąc szkody w pobliskich gospodarstwach. Dlatego postanowiono wybudować tamę za którą miał powstać sztuczny akwen wodny- jezioro Mead. Jak się potem okazało bardzo rozległy akwen powstały po zamknięciu tamy spowodował, że niezbędne było wysiedlenie kilku miejscowości które zostały zalane. Ciekawostką jest fakt, że przy niskich stanach rzeki Kolorado widoczne są pozostałości po jednym z wysiedlonych miast St.Thomas 
Tama Hoovera 
 
Opis Zapory Hoovera
 
Tama ma wysokość 224,1 m i długość 379,2 m. Szerokość u podstawy wynosi 200 m, a na szczycie 15 m. Tama jest wykonana z żelbetu, zużyto na nią około 2,5 mln m3 betonu co by wystarczyło na wybudowanie dwupasmowej drogi o długości 5370 km. np. z Seattle do Miami. Podczas wykonywania konstrukcji beton był wlewany w prostokątne kolumny które dodatkowo były chłodzone żeby uniknąć skurczów termicznych. Beton był wylewany do kolumn za pomocą specjalnych koszy, które jednorazowo unosiły 18 ton betonu. Kosze przemieszczano na linach nad zaporą.
Tama jest na tyle krępa i wytrzymała, że nie musiała by być zakrzywiona i tak by wytrzymała napór wody. Jednak projektanci uważali, że mieszkańcy czuli by się znacznie bezpieczniej z wygiętą zaporą.
Zapora Hoovera jest Drugą w kolei najwyższą zaporą w kraju i 18 najwyższą na świecie. Hydroelektrownia wytwarza 4 miliardy kilowatogodzin rocznie a jej moc maksymalna wynosi 2080MW. Dla porównania jedna elektrownia jądrowa ma moc w przedziale 1100- 1650 MW.
Upuszczanie wody przez zaporę Hoovera
 
Widok na zaporę Hoovera od strony jeziora Mead

http://bi.gazeta.pl/im/5/7617/z7617485X,Most-Hoover-Dam-Bypass-w-USA-zostanie-ukonczony-w.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama