Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Studia arrow Przydatne Artykuły arrow Projekt połączenia rygla ze słupem wg PN-EN-1993-1-8
       
Projekt połączenia rygla ze słupem wg PN-EN-1993-1-8 Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Tomasz Stanecki   
02.11.2011.

 Akademicki przykład obliczeń połączenia rygla IPE 450 ze słupem HEB 300 wg Eurokodu PN-EN-1993-1-8.

Jest to kontunuacja artykułu: "Projekt rygla wg PN-EN-1993-1-1":

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze  

 
0 #6 asdf2 2015-01-03 11:48
Czy powyższy przykład można również stosować, gdy połączenie słupa z ryglem ma być przegubowe? Jaki wówczas przyjmujemy moment?
 
 
0 #5 alice h 2014-08-06 13:51
"HEB czy HEA najprościej jest użyć na słupy bo to "kolumbryny", ale nieekonomiczne" właśnie jeżeli chodzi o zużycie stali to bardziej ekonomiczne są przekroje HEA niż IPE (choć nie zawsze, zależy od schematu statycznego, od układu stężeń słupów, wysokości hali. Jeżeli weźmiemy pod uwagę słup, którego długość wyboczeniowa jest taka sama w dwóch kierunkach, to często korzystniejsze będzie zastosowanie przekroju, którego charakterystyki w osiach głównych nie będą różniły się tak znacząco jak w przypadku IPE. Nie jest korzystną sytuacja, w której wyboczenie z płaszczyzny ramy determinuje nam przekrój słupa.
 
 
0 #4 tosia 2014-02-10 01:09
Potrzebuje przykładu właśnie słupa z IPE i rygla również z IPE???
 
 
+3 #3 Alek.K 2011-11-04 22:12
"...Nigdy nam nic nie mówiono na ten temat..." to dlatego, że na uczelniach przedmioty zawodowe wykładają i uczą ludzie, którzy nie posiadają wiedzy w zakresie projektowania i wykonawstwa (sporo ludzi ma uprawnienia na politechnikach, ale i tak jest to garść - większośc z tych ludzi zrobiła uprawnienia przez przypadek, bo np. przed zrobieniem doktoratu "posiedzieli" trochę na budowie (z jakies 2-3lata) a potem wrócili na uczelnię - to ci starsi, młodsi natomiast np. doktorzy inż. to ludzie, którzy gdzieś tam dorabiają robiąc "kurniki" i przeróbki domów istniejących - na egzaminach ich "przetykają" bo uczą na uczelni). Znam przypadki, że niejeden Pan doktor projektował halę, która przy montazu się złożyła jak domino (dobrze, że ludzi nie pozabijało). Ci ludzie to bardziej teoretycy niż praktycy (lepiej niech siedzą na uczelni - mniejsze zło). tomas - poprojektujesz, ponadzorujesz na budowach, pokierujesz budowami będziesz wiedział o co chodzi - to tak jak np. z odległościami między śrubami, żeby też i klucz zmieścić jak dokręcasz itp. a nie, tylko że norma tak chce. Zerknij na mój projekt który celowo wrzuciłem - tam masz własnie połączenie słupa i rygla z IPE (dawno go robiłem, ale w tych kwestiach nic się nie zmieniło). Poza tym, na pewno dobrze to polączenie zaprojektowałes ? zastanów się. Śruby masz "po byku" jak na to połączenie (nie wgryzam sie w temat tylko rzucam okiem). HEB czy HEA najprościej jest użyć na słupy bo to "kolumbryny", ale nieekonomiczne. Poza tym, zredukuj moment w połączeniu i daj coś pod rygiel. "...I tak też robimy (brać studencka)..." wiem, tez kiedyś podobnie liczyłem (to było dobre "liczenie" żeby zaliczyć przedmiot). W pracy spodziewają się czegoś więcej po konstruktorze a tym bardziej myślenia. Kiedyś sam zobaczysz.
 
 
+1 #2 tomas 2011-11-04 20:44
Dlaczego "mieszanie" kształtowników jest złe bądź nieodpowiednie pod względem wykonastwa?? Nigdy nam nic nie mówiono na ten temat. Tylko to, że przekroje IPE są lepsze jeśli chodzi o zginanie, a szerokostopowe HE na ściskanie bo ma lepsze charakterystyki geometryczne w drugim (bardziej wrażliwym) kierunku. I tak też robimy (brać studencka).. I to w różnych projektach. Zwykle tak samo: IPE z HEA lub HEB.
 
 
0 #1 Alek.K 2011-11-03 23:48
A tu... zapanowała cisza...???
a to niby czemu???????
skoro IPE dajesz na rygiel daj go też i na słup - przelicz.
wiadomo, że wyjdzie większy, ale musisz popatrzeć na wykonawstwo ("mieszasz" kształtownikami niepotrzebnie).
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama