Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawe Inwestycje w Polsce arrow Cosmopolitan Tower Twarda 2/4 - kolejny wieżowiec w Warszawie
       
Cosmopolitan Tower Twarda 2/4 - kolejny wieżowiec w Warszawie Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
15.12.2011.

 Budynek Cosmopolitan Twarda 2/4 (zwany wcześniej Hines Tower) − wieżowiec budowany w Warszawie, przy zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej. Będzie posiadał 44 piętra i 160 metrów wysokości.

Plany wieżowca przy zbiegu ulic Emilii Plater i Twardej, zamykającego ciąg wysokich budynków wzdłuż ulicy Emilii Plater powstały w 2006 roku. Wstępnie taki budynek chciała zbudować fundacja Shalom, która zleciła wykonanie projektu pracowni Stefana Kuryłowicza i otrzymała decyzję o warunkach zabudowy. Okazało się jednak, że fundacja nie ma wystarczających funduszy na tak dużą inwestycję. Sprzedała działkę spółce Tacit Development, w imieniu której inwestycję prowadziła firma Hines Polska. Spółka Tacit należy do firm powiązanych z właścicielami J&S Energy.

 

Podstawowe dane:

Wysokość do dachu: 160 m
Wysokość całkowita: 160 m
Liczba kondygnacji: 44
Planowane zakończenie budowy: połowa 2013
Projektant: Pracownia Murphy/Jahn
Lokalizacja: ul. Twarda 2/4

Generalny wykonawca: Hochtief Polska 

 

Ostatecznie na projektanta wybrano Pracownię Murphy/Jahn, której powstający wieżowiec będzie zawdzięczał swój przyszły wygląd. Budynek będzie się składał z dwóch części:niższej, ulokowanej bliżej placu Grzybowskiego oraz wyższej, czyli 160 metrowej wieży. Na 4 podziemnych poziomach będą się znajdować miejsca parkingowe na około 300 samochodów; na pięciu pierwszych kondygnacjach znajdą się lokale usługowe (np. fitness i restauracja); wyżej z kolei znajdą się luksusowe mieszkania. Ostatnie dwa piętra zajmą dwupiętrowe apartamenty. Wbrew wcześniejszym planom, w budynku nie będzie części hotelowej.

Budynek ma być w maksymalnym stopniu przeszklony, tak aby do oświetlenia wnętrza w jak największym stopniu wykorzystywane było naturalne oświetlenie. Najciekawszy jest jednak fakt, że wieżowiec będzie posiadał ruchome elementy elewacji. To dzięki temu, a także dzięki specyficznym materiałom budowlanym, jego kolorystyka ma się zmieniać zależnie od pory dnia i roku.

Budynek będzie mieć zatem ciekawe rozwiązania i atrakcyjną formę, kontrowersje może wzbudzać natomiast jego lokalizacja. Znajdzie się tuż obok zabytkowej synagogi Nożyków i dość blisko kościoła Wszystkich Świętych. Można przypuszczać, że przytłoczy je całkowicie. Ponadto, tuż obok znajdzie się kolejny wieżowiec, budowany przez Gminę Żydowską. Budynki będą sąsiadować ze sobą dosłownie o kilkanaście metrów.

W 2009 roku uzyskano pozwolenie budowę i wyburzono jednopiętrowy, dość zaniedbany budynek, dotychczas stojący na tej działce. Latem 2010 roku budowa została rozpoczęta. Przez pierwszy rok trwała budowa kondygnacji podziemnych. W lecie 2011 rozpoczęto wznoszenie naziemnych kondygnacji budynku.

W 2011 roku budowę wieżowca przejęła spółka Tacit, budynek zmienił też swoją oficjalną nazwę na Cosmopolitan.

 

Konstrukcja budynku

 

Budynek wysokościowy składa sie z trzech sekcji. Pierwszą sekcję tworzy podium o czterech kondygnacjach o różnych wysokościach i poszerzonym w stosunku do pozostałej części budynku obrysie
zewnętrznym. Wymiary tej sekcji w planie – 37.40×53.27 m. Kolejne trzy kondygnacje tworzą drugą sekcję, która jest przewężona w stosunku do podstawowej części wysokiej. Wymiary rzutu poziomego tej sekcji wynoszą 23.40×28.30 m. Trzecia sekcja budynku to część wysokościowa o trzydziestu sześciu kondygnacjach. Podstawowe wymiary rzutu poziomego – 24.00×37.40 m. Ostatnia kondygnacja jest poziomem technicznym.

System konstrukcyjny budynku to konstrukcja szkieletowa, słupowo-płytowa z trzonem centralnym, żelbetowa, monolityczna. Płyty stropowe zaprojektowano jako żelbetowe, monolityczne, dwukierunkowo
zbrojone. Mają podstawową grubość 30 cm jednak w różnych strefach budynku występują obszary o grubościach od 20 do 40 cm. Płyty opierają się na trzonie centralnym i siatce słupów wokół trzonu ale występują także strefy, gdzie płyty opierają się na podciągach.


Od strony południowej kondygnacje nadziemne począwszy od poziomu 06 są wysunięte w stosunku do kondygnacji niższych o 9.40 m. Jest to znaczny wysięg, który w sensie statycznym jest przewieszeniem wspornikowym, wywołującym duże przeciążenie całej konstrukcji. Krawędzie płyt stropowych w strefie przewieszenia oparto na systemie stalowych krzyżulców, działających na zasadzie wieszaków łączących ścianę trzonu ze słupem zewnętrznym. Każdy wieszak obejmuje dziesięć kondygnacji strefy przewieszonej.


Sztywność przestrzenną budynku zapewnia trzon centralny i system stalowych krzyżulców - wysięgników, których zadaniem jest przekazanie części sił wywracających na słupy zewnętrzne po obu stronach trzonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu uzyskano znaczną redukcję przeciążeń w strefie
trzonu, redukcję przemieszczeń poziomych budynku oraz sprowadzenie przyspieszeń poziomych do wartości dopuszczalnych. Wszystkie słupy budynku wysokościowego zaprojektowano jako zespolone, tzn. żelbetowe ze stalowym rdzeniem, o przekroju kołowym. Średnice słupów wynoszą
od 40 do 115 cm w zależności od kondygnacji i usytuowania w planie. Trzon centralny - żelbetowy, monolityczny o wymiarach rzutu poziomego 6.93×20.00 m jest podstawowym elementem w systemie sztywności przestrzennej budynku. Grubości ścian trzonu wynoszą od 40 do 60 cm w zależności od
kondygnacji i usytuowania w planie.

Ściany elewacyjne zaprojektowano jako szklane, przy czym na ścianie frontowej od strony przewieszenia zaprojektowano dwie płaszczyzny szklenia. Ściana zewnętrzna opiera się na konstrukcji stalowej
wspornikowo mocowanej do krawędzi płyty stropowej. Fundament zaprojektowano w postaci płyty żelbetowej o różnych grubościach. Największa grubość – 4.50 m obejmuje swoim zasięgiem obszar budynku wysokościowego. W strefie Centrum Kultury Żydów grubość płyty wynosi 1.50 m.

Na pozostałych obszarach płyta fundamentowa ma grubości 3.00 i 2.00 m. Konfigurację i grubości poszczególnych obszarów płyty fundamentowej dobrano dobrano w taki sposób, aby uzyskać
minimalną różnicę osiadań w obszarze budynku wysokościowego.


 

 

 

Komentarze  

 
0 #3 WoBo 2011-12-17 09:59
Hines nie jest już żadną stroną w tej inwestycji. Jego obowiązki przejął inwestor- Tacit. Z resztą GW jest Hochtief, więc raczej oni by kogoś szukali :)
 
 
0 #2 Stasio 2011-12-17 07:08
Hines Polska wystawia teraz trochę ofert pracy dla inż budownictwa. Ciekawe czy praca jest związana z tą inwestycją.
 
 
0 #1 @ak 2011-12-15 18:31
Za 1,5 roku Warszawa zyska kolejny piękny wysokościowiec. Jeśli dobrze liczę, w 2013 będzie 4 najwyższym w stolicy (do dachu). Niech rośnie! :-)
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama