Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Studia arrow Przydatne Artykuły arrow Postawienie domu będzie możliwe bez pozwolenia
       
Postawienie domu będzie możliwe bez pozwolenia Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
21.12.2011.

 Zamiar budowy inwestor będzie zgłaszał do rejestru w starostwie. Jeśli starosta w ciągu 30 dni się nie sprzeciwu, będzie wolno budować. W razie odstępstw od projektu inspektor, zamiast karać, da żółtą kartkę

Resort budownictwa chce przyspieszyć załatwianie formalności budowlanych. Nowe, krótsze procedury, mają się znaleźć w kodeksie budowlanym. Ministerstwo właśnie opracowało założenia.

 

 

Przewidują one, że do rozpoczęcia budowy, np. domu jednorodzinnego, nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę.

– Nie będzie się go wymagać w razie wznoszenia budynków i innych obiektów niemających wpływu na sąsiednie nieruchomości oraz na środowisko naturalne – wyjaśnia Janusz Żbik, wiceminister budownictwa.

Pozwolenia zastąpi prosta rejestracja. Inwestor będzie musiał złożyć do starostwa wniosek wraz z projektem budowlanym. Jeżeli w ciągu 30 dni starosta nie zgłosi sprzeciwu, inwestor będzie mógł rozpocząć budowę.

Pozwolenia na budowę pozostaną jedynie w wypadku dużych inwestycji, takich jak zakłady przemysłowe czy całe osiedla mieszkaniowe.

Kodeks budowlany uprości nie tylko procedurę rozpoczynania inwestycji, ale także ich kończenia. Inwestor nie będzie już musiał zdobywać pozwolenia na użytkowanie. Wystarczy, że zawiadomi inspektora nadzoru o zakończeniu budowy i dołączy odpowiednie dokumenty, np. dziennik budowy.

Resort budownictwa planuje też zlikwidować warunki zabudowy. Obecnie inwestor musi je uzyskać, jeśli rozpoczyna budowę na działce, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie oznacza to, że inwestor będzie mógł dowolnie sytuować budynek na swojej działce. Projektując obiekt, trzeba będzie brać pod uwagę krajowe przepisy urbanistyczne, które przygotuje rząd.

Nowe przepisy wprowadzają tzw. żółtą kartkę dla inwestora. Jeśli inspektor nadzoru budowlanego stwierdzi nieprawidłowości w budowie, np. ktoś zechce dobudować piętro, nie będzie od razu karał, tylko wpisze ostrzeżenie do dziennika budowy i da czas na usunięcie dostrzeżonych wad.

Uproszczenia procedur budowlanych podobają się Zbigniewowi Maliszowi z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

– Ustawodawca powinien dać większą swobodę inwestorowi i jednocześnie karać każdego, kto łamie przepisy – uważa. – Obecnie rok na załatwienie formalności to, niestety, standard.


 

źródło: rzeczpospolita

 

Komentarze  

 
+3 #1 dziadzio 2011-12-23 10:22
Chcę zwrócić uwagę na ważny aspekt z punktu widzenia INŻYNIERA BUDOWNICTWA - PROJEKTANTA BUDYNKÓW, który nie może umknąć w nowych przepisach.

Obecnie dokumentacje budowlaną (szkice, rysunki)wymagan e do ZGŁOSZENIA może zrobić każdy natomiast PLAN ZAGOSPODAROWANI A DZIAŁKI tylko osoba z uprawnieniami projektowymi architektoniczn ymi (i to bez ograniczeń)

Pytanie podstawowe czy INŻYNIER BUDOWNICTWA będzie mógł wykonać projekt oraz plan zagospodarowani a działki do "zgłoszenia" oraz na podstawie jakich uprawnień.


Przepisy urbanistyczne dopiero powstaną ale już trzeba myśleć o wprowadzeniu odpowiedniego przedmiotu na kierunku budownictwo by młodzi adepci mieli pełną wiedzę w sztuce budowania, KURSY, STUDIA PODYPLOMOWE, SZKOLENIA BY NIKT NIE ZARZUCIŁ,ŻE INŻYNIEROWIE BUDOWNICTWA NIE MAJĄ ODPOWIEDNIEJ WIEDZY W TYM TEMACIE.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama