Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Studia arrow Konkursy arrow Finał Konkursu Grupy Górażdże Zrównoważony Rozwój w Budownictwie
       
Finał Konkursu Grupy Górażdże Zrównoważony Rozwój w Budownictwie Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
13.01.2012.
http://www.heidelbergcement.com/HcInternetStandard/images/hc.gif12 stycznia br. został rozstrzygnięty konkurs Grupy Górażdże na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2010/2011 dotyczącą Zrównoważonego Rozwoju w budownictwie. W uroczystym podsumowaniu i ogłoszeniu wyników Konkursu wzięli udział laureaci, ich promotorzy oraz przedstawiciele zarządu i dyrekcji Grupy Górażdże.

Daniel Wiliński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej został zwycięzcą konkursu Grupy Górażdże na prace dyplomowe o tematyce „Zrównoważony Rozwój w Budownictwie”. Przygotował pracę na temat analizy możliwości wykorzystania odpadowego butelek plastikowych (PET) w charakterze zbrojenia rozproszonego do betonu.

- Pomysł polega na pocięciu w cienkie paski butelek plastikowych, jakie znamy po napojach i dodanie ich do betonu – wyjaśnia Daniel Wiliński. Te paski powinny być odpowiednio wąskie i muszą być pokryte specjalną substancją, która chroni je przed rozkładem w środowisku o wysokim pH. Opracowałem sposób jak zwiększyć ich trwałość.

Takie włókna zwiększające wytrzymałość na zginanie betonu są dostępne przemysłowo, ale są dosyć drogie, a mój pomysł po pierwsze wykorzystywałby odpady, a ponadto taki beton byłby tańszy. Taki materiał kompozytowy wykorzystywać można m.in. jako beton drogowy albo płyty chodnikowe.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano 17 prac dyplomowych, które zostały nadesłane przez: Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Warszawską, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Opolską, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Śląską i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. 
    Tematyka prac zgłaszanych do konkursu obejmowała m.in. wykorzystanie innowacyjnych i ekologicznych materiałów oraz technologii stosowanych w budownictwie, zwiększenie efektywności energetycznej budynków, zwiększenie udziału energii odnawialnej w zaopatrzeniu budynków w energię. 
    Prace oceniane były przez jury w składzie: prof. Zbigniew Giergiczny (Grupa Górażdże i Politechnika Śląska), dr inż. Norbert Szmolke (Politechnika Opolska) i znany opolski architekt Marek Budziński. Przyznano sześć nagród: trzy nagrody główne w wysokości 8 tys., 6 tys. i 4 tys. złotych oraz 3 wyróżnienia po 2,5 tys. złotych. 
    Celem konkursu Grupy Górażdże jest popularyzacja wśród absolwentów wyższych uczelni zagadnień technicznych, technologicznych, ekonomicznych, ekologicznych i organizacyjnych związanych ze strategią zrównoważonego rozwoju w budownictwie oraz popularyzacja i dążenie do praktycznego wykorzystania wyników najlepszych prac dyplomowych. 
    - Od wielu lat staramy się być blisko uczelni i współpracujemy ze środowiskiem naukowym – mówi Andrzej Balcerek, prezes Grupy Górażdże. – Ten konkurs jest jednym z elementów tej współpracy. W tym roku rozpoczynamy kolejny duży projekt mający zacieśnić naszą współpracę z nauką o nazwie „Uniwersytet Betonu”, w którym uczestniczyć będzie 17 uczelni z całej Polski, ponieważ chcemy, aby studenci byli bliżej biznesu.


Daniel Wiliński, laureat I nagrody odbiera gratulacje od
Andrzeja Balcerka, Prezesa Górażdże Cement SA. 

LAUREACI : 


- I miejsce i nagrodę w wysokości 8 tys. złotych otrzymał Daniel Wiliński z Politechniki Warszawskiej / Wydział Chemiczny za pracę pt. „Zastosowanie odpadowego PET do wzmacniania betonu”. Praca zawiera analizę możliwości wykorzystania odpadowego PET (butelek plastikowych) w charakterze włókien (zbrojenia rozproszonego) do betonu. Podjęty temat bardzo dobrze wpisuje się w filozofię zrównoważonego rozwoju – uciążliwy dla środowiska odpad zostaje przerobiony na składnik zwiększający trwałość betonu. Znaczna część pracy to nowatorskie badania własne. Autor, wynikami badań, pokazuje, że beton zawierający zabezpieczone włókna PET jest materiałem o lepszych walorach eksploatacyjnych niż beton klasyczny.

- II miejsce i nagrodę w wysokości 6 tys. złotych zdobył Grzegorz Mirecki z Politechniki Wrocławskiej / Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego za pracę pt.
„ Ocena zastosowania nowych technologii pod kątem oszczędności energii i wpływu na środowisko na przykładzie budynku użyteczności publicznej”

- III miejsce i nagrodę w wysokości 4 tys. złotych przyznano Krzysztofowi Drożdżolowi z Politechniki Opolskiej / Wydziału Budownictwa za pracę pt.„Uszkodzenia eksploatacyjne konstrukcji przewodów kominowych w aspekcie ich wpływu na środowisko” 

    Komisja przyznała także trzy wyróżnienia i nagrody w wysokości 2,5 tysiąca złotych, które otrzymali :

- Dawid Zeman, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie/Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
Tytuł pracy:
„Wpływ rodzaju popiołu lotnego na właściwości spoiw popiołowo-cementowych”

- Edyta Żytkowska, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie/Wydział Budownictwa i Architektury
Tytuł pracy:
“Projekt domu pasywnego do 160m2”

- Edgar Piotr Mierzwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie/Wydział Budownictwa i Architektury
Tytuł pracy:
„ Idea budownictwa zrównoważonego oraz potencjał energetyczny w budynkach użyteczności publicznej – obliczenia certyfikatu LEED”

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama