Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawostki arrow Biurowiec Media-ICT w Barcelonie
       
Biurowiec Media-ICT w Barcelonie Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Mateusz Wojtkowski   
12.02.2012.
Media-ICTBiurowiec Media-ICT, zaprojektowany przez biuro Cloud9 znajduje się w nowej dzielnicy Barcelony – 22@. Panele ograniczające promieniowanie słoneczne, dach z ogniwami fotowoltaicznymi generującymi prąd, system nawadniania deszczówką i sensory kontrolujące zużycie energii – to największe zalety tego budynku. Najlepszego budynku świata 2011.

Biurowiec zdobył to prestiżowe wyróżnienie podczas World Architecture Festival 2011. Zwycięzcę wyłoniono spośród ponad 700 zgłoszeń z 66 krajów, w tym z Polski (projekt Miami Pier Museum of Latin American Immigrants w USA autorstwa Macieja Jakuba Zawadzkiego i dwie prace wrocławskiej Pracowni Projektowej Maćków - sala sportowa w Bytomiu oraz budynek biurowo-mieszkalny we Wrocławiu).

Media-ICT ma 16 tys. m2 nad ziemią i 2 piętra pod ziemią (7100 m2 i 200 miejsc parkingowych). Kosztował 28 mln euro.

Skrót ICT należy rozszyfrować jako Information and Communication Technology, bowiem inwestycja bazuje na technologii i komunikacji i jest w pełni ekologiczna. Dlatego też wygląd elewacji nie jest przypadkowy. Najbardziej narażone na promieniowanie słoneczne architekci zdecydowali się pokryć  modułami fotowoltanicznymi. Część od strony południowo-zachodniej wypełniona została parą wodną, dzięki czemu fasada-poduszka ogranicza nagrzewanie elewacji aż o 90 proc. Przez nadmuchiwanie i spuszczanie powietrza powłoka utrzymuje optymalny klimat wewnątrz budynku.

Dach został zabudowany kolektorami słonecznymi, a na pozostałej powierzchni posadzono rośliny, które są automatycznie (sterowane komputerowo) podlewane deszczówką pochodzącą z cystern. Zamontowano także zewnętrzne czujniki odpowiedzialne za regulację temperatury, wilgotności i ciśnienia, a przy tym przyczyniające się do zmniejszenia wykorzystania energii wewnątrz budynku.

Wewnątrz biurowca wyodrębniono trzy strefy, w których znajduje się przestrzeń zorganizowana dla: dużych firm (zajmujących najwyższe piętra), mniejszych przedsiębiorstw oraz open space dla freelancerów (drugie i trzecie piętro), parter z kolei jest przestrzenią ogólnodostępną. W Media-ICT mieszczą się biura mediów, a także firm z sektora technologii informatycznych i komunikacyjnych.

Poziom redukcji CO2 w obiekcie wynosi blisko 95%, czyli można powiedzieć, że Media-ICT jest budynkiem o niemal zerowym bilansie energetycznym.

 

 

 

Źródła:
www.e-biurowce.pl
www.architektura.info

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama