Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawe Inwestycje w Polsce arrow Druga największa budowla w historii ludzkości powstanie na dnie morza
       
Druga największa budowla w historii ludzkości powstanie na dnie morza Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
24.02.2012.
Europejscy naukowcy zamierzają skonstruować drugą największą budowlę w historii ludzkości (po Wielkim Murze). Będzie nią podwodna sieć nazwana KM3NeT. Sieć nie byle jaka, dodajmy. Ma ona mieć średnicę mniej więcej dwóch kilometrów i zostanie osadzona na głębokości prawie tysiąca metrów pod powierzchnią morza Śródziemnego.

KM3NeT 


Sam KM3NeT to olbrzymi wykrywacz neutrin a jednocześnie podwodne obserwatorium. Biolodzy mają dzięki niemu nasłuchiwać "języka" wielorybów i obserwować inne morskie zwierzęta. Sensory umożliwiające rejestrowanie błysków neutrin zostaną natomiast rozpięte na gigantycznej sieci podtrzymywanej przez podwodne wieże. Każda z tych wież będzie miała sporo ponad 800 metrów wysokości, a więc będzie większa niż olbrzymi Burj Khalifa w Dubaju.

 

KM3NeT - porównanie z Burj Khalifa

Przy budowie detektora współpracuje ze sobą ponad czterdzieści uniwersytetów i instytutów z dziesięciu krajów. Projekt już otrzymał wstępne dofinansowanie (20 milionów euro) od włoskiego Ministerstwa Nauki. Nie wiadomo jednak kiedy zakończy się jego budowa, a jak żartuje jeden z naukowców pracujących przy projekcie (Giorgio Riccobene) "problemem KM3NeT jest to, że nikt go nie zobaczy".

[za: Popsci.com]

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama