Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Studia arrow Konkursy arrow Kraków i Sanitec KOŁO ogłaszają konkurs na projekt łazienki 2012
       
Kraków i Sanitec KOŁO ogłaszają konkurs na projekt łazienki 2012 Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
16.04.2012.

Tematem XIV konkursu jest projekt koncepcyjny toalety publicznej w Krakowie przy Rondzie Mogilskim. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Miasto Kraków – Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Sanitec Koło – producenta wyrobów wyposażenia łazienek.  

Konkursowa toaleta zlokalizowana jest na wschód od Starego Miasta przy Rondzie Mogilskim. Zakończona w roku 2008 przebudowa ronda polegała na rozdzieleniu poziomu ruchu pieszego, rowerowego
i tramwajowego od poziomu ruchu samochodowego. Atrakcją dla osób przebywających w tym rejonie
są odsłonięte i zrekonstruowane zabytkowe fundamenty kaponiery fortu mogilskiego.

Ten ogromny węzeł przesiadkowy z rosnącym ruchem pasażerów komunikacji miejskiej i ruchem
na ścieżkach rowerowych wymaga poprawy warunków sanitarnych. Dzięki planowanej toalecie obszar ten stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających Kraków.

Organizatorzy oczekują na projekt koncepcyjny obiektu, który wpisze się w architekturę miejsca. Jego forma powinna harmonijnie komponować się z otoczeniem uwzględniając charakter i styl architektoniczny sąsiadującej zabudowy. Toaleta będzie przystosowana również dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin
z małymi dziećmi. Obok toalety projektanci powinni przewidzieć pomieszczenie przeznaczone na usługi komplementarne, takie jak np. punkt informacji turystycznej połączony z salonikiem prasowym czy kioskiem. Dzięki temu obiekt będzie jeszcze bardziej przydatny w przestrzeni zurbanizowanej.

Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix konkursu Projekt Łazienki 2012, ma szansę realizacji. Niewykluczone, że po dostosowaniu do lokalnych potrzeb i rodzaju zaproponowanych usług komplementarnych, podobne toalety powstaną w innych miejscach na terenie Krakowa.

- "Tak piękne miasto zasługuje na to, by każdy element jego architektury, także tej małej, był wyjątkowy
i doskonale wpisywał się w przestrzeń publiczną. Należy pamiętać, że Kraków jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w naszym kraju. Tym bardziej zależy nam, aby projektowany obiekt był niezwykle estetyczny, a jego bryła pozytywnie zapadała w pamięć."  – mówi Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec KOŁO. – "Jeśli władze Krakowa podejmą decyzję o budowie toalety według zwycięskiego projektu, chętnie pomożemy w jej wyposażeniu." – dodaje.

Prace konkursowe oceni ośmioosobowe jury w składzie: dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewý – Architekci), Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa), Anna Krzyżanowska
(Z-ca Dyr. ZIKiT), prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates). dr arch. Romuald Loegler (Atelier Loegler), Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa),
Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków), Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec Koło).

 

Laureaci konkursu zdobędą nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.
- Grand Prix „Łazienka KOŁO 2012” - 20 000 zł
- 1 wyróżnienie I stopnia - 8 000 zł
- 1 wyróżnienie II stopnia - 4 000 zł
- 3 wyróżnienia III stopnia po - 2 000 zł
W konkursie internetowym zostanie przyznane jedno wyróżnienie w wysokości 2000 zł.

Konkurs ma charakter otwarty, jednak głównie kierowany jest do architektów, projektantów i studentów kierunków architektonicznych.

Termin nadsyłania projektów upływa 15.05.2012 r., a wyniki zostaną ogłoszone 18.06.2012 r.  
W dniach 01-10 czerwca 2012, odbędzie się głosowanie internautów, którzy przyznają swoją nagrodę.

Regulamin i wszelkie informacje o konkursie znajdują się na stronie: www.konkurskolo.com.pl

 

O konkursie
Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej jest istotnym stymulatorem rozwoju firmy
i jedną z bardziej rozpoznawalnych inicjatyw społecznych w Polsce. Tematami przewodnimi konkursu są projekty sanitariatów w miejscach często odwiedzanych przez turystów i gości. Obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, a wybór lokalizacji jest niezmiernie ważny z perspektywy szerokiej grupy społecznej.

W ostatnich latach tematy konkursu związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, teren nad Wisłą w Warszawie oraz ulica Piotrkowska w Łodzi. Zakończono remont dwóch toalet konkursowych na Dworcu Centralnym w Warszawie, trwa realizacja sanitariatu w Kazimierzu Dolnym (zakończenie w maju 2012), a inwestycja obok Stadionu Narodowego nad Wisłą jest w trakcie przygotowania.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama