Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Studia arrow Ciekawostki arrow Torre Agbar - Jean Nouvel w hołdzie Gaudiemu
       
Torre Agbar - Jean Nouvel w hołdzie Gaudiemu Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
23.04.2012.
 Projekt barcelońskiego wieżowca Torre Agbar powstał w pracowni słynnego francuskiego architekta Jeana Nouvela, laureata prestiżowej nagrody Pritzkera, a zrealizowała go w latach 1999-2004 spółka Layetana Real Estate. Ta odważna inwestycja wyróżnia się ciekawą bryłą i wykorzystuje rozwiązania oparte na najnowocześniejszych technologiach, będąc świetnym przykładem architektury high-tech.Budynek, oficjalnie otwarty przez samego króla Hiszpanii we wrześniu 2005 roku, już od pierwszego spojrzenia przykuwa uwagę swoją niebanalną, dynamiczną sylwetką. Nietypowa jest także jego konstrukcja – Torre Agbar to dwa koncentryczne cylindry, z których większy, zewnętrzny, uwieńczony efektowną szklaną kopułą, całkowicie przykrywa mniejszy. Pomiędzy cylindrami zaś rozpięte zostały 34 nadziemne kondygnacje budynku. Jak utrzymuje sam Jean Nouvel, inspiracją dla projektu unikalnej bryły Torre Agbar było z jednej strony architektoniczne dziedzictwo Barcelony, ze szczególnym naciskiem na dokonania Antoniego Gaudiego, z drugiej zaś – piękno natury. Koneserzy architektury z pewnością dostrzegą więc, że zarówno barwna fasada, jak i smukła sylwetka Wieży Agbar to dalekie echa najbardziej charakterystycznych motywów twórczości Gaudiego, kojarzonych z kościołem Sagrada Familia lub barcelońskim parkiem Guell. Wyniosła bryła wieżowca nawiązuje też do wyszukanych form skalnych pobliskiego masywu Montserrat oraz przypominać ma swoim kształtem gejzer w momencie erupcji.Zarówno na etapie projektowania wieżowca, jak i podczas jego budowy, realizowanej przez barcelońską firmę Layetana Real Estate, zadbano o to, aby zminimalizować negatywny wpływ ukończonej inwestycji na środowisko naturalne. Unikalna, cylindryczna konstrukcja pozwala na swobodną cyrkulację powietrza i naturalną wentylację wnętrz. Na oszczędność energii koniecznej do klimatyzowania budynku wpływa także nowatorskie rozwiązanie w postaci zespołu termometrów, które regulują automatyczny system otwierania i zamykania okien w Wieży Agbar.

Wyjątkowość budynku projektu Jeana Nouvela wiąże się także z niepowtarzalną iluminacją jego fasady. W oparciu o ponad 4500 urządzeń LED, z których każde generuje światło w 255 różnych barwach, można stworzyć zjawiskową, uwielbianą przez turystów iluminację. Jej specjalne pokazy organizowane są, aby uczcić różnego rodzaju rocznice lub wydarzenia, jak np. otwarcie Igrzysk Olimpijskich lub Nowy Rok.Torre Agbar, mimo swojej hiper-nowoczesnej sylwetki, która z początku wzbudziła mieszane uczucia wśród barcelończyków, na stałe wpisała się już w panoramę stolicy Katalonii. Dziś uznawana jest za jeden z symboli Barcelony i stanowi popularne miejsce wycieczek odwiedzających miasto turystów.

Fakty i liczby
• Architekt: Jean Nouvel
• Deweloper: Layetana Real Estate
• 142 metry wysokości
• 59619 szklanych tafli pokrywających wieżę
• 250000 kg stali użytych w konstrukcji
• 25000 metrów sześciennych betonu użytych w konstrukcji
• 4500 okien


Layetana Developments Polska to firma, która powstała w Warszawie w 2005 roku. Jest to oddział uznanego
na rynku hiszpańskim dewelopera. Od momentu założenia Layetana Developments Polska koncentruje
się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa i architektury. Każdy projekt realizowany jest z niezwykłą starannością, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Layetana dąży do tworzenia budynków, które ułatwiają życie, pracę oraz sprawiają, że miasta rozwijają się w sposób zrównoważony i stają się bardziej atrakcyjne. Firma realizowała swoje inwestycje w Warszawie, Barcelonie, Madrycie, Palma de Mallorca i Walencji.
www.layetana.plAutor: Michał Fal, Unicorn Media

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama