Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawostki arrow Najwyższa na świecie pompa do betonu
       
Najwyższa na świecie pompa do betonu Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
15.11.2012.

Do „Księgi Rekordów Guinnessa” trafiła pompa do betonu, która po rozłożeniu ma101 m wysokości, a zamontowano ją na 7-osiowym podwoziu Scania V8. Pompę skonstruował chiński producent maszyn budowlanych Zoomlion.Spośród siedmiu segmentów ramienia podającego beton, cztery ostatnie są wykonane z włókna węglowego. Giganci przemysłu betoniarskiego prześcigali się w ostatnich latach wbudowie pomp o coraz większym zasięgu. Wciąż niepokonanapozostawała magiczna bariera 101 m. Żeby się z nią zmierzyć,Zoomlion zwrócił się do firmy Scania o podwozie odpowiednie dla takniecodziennej zabudowy


Aby sprostać pompie z 7-segmentowym ramieniem potrzebne było 7-osiowe podwozie. Zbudowała je fabryka Scania w Södertälje, aszwedzka firma Laxå Special Vehicles uzupełniła jego wyposażenie. Donapędu posłużył silnik V8 o mocy 620 KM. Mierzące 15,5 m długościpodwozie ciężarówki jest prawdopodobnie najdłuższym w historii firmyScania.

 

 

Skomplikowaną zabudowę zaprojektowały Zoomlion oraz specjalistyczna włoska firma Cifa, która jest częścią chińskiego potentata. Rekordową pompę wyprodukował zakład w Changsha w centralnych Chinach.

Kompletny pojazd ma 18,5 m długości. Niezwykłe jest, że zabudowę wykonano na podwoziu „normalnej” ciężarówki, a nie ciężkiego pojazdu specjalnego. Oznacza to, że pompa mieści się w maksymalnych, dopuszczanych przepisami wymiarach i jest zgodna z normami emisji spalin obowiązującymi w chińskim transporcie drogowym.

 

 

Zdumiewający pojazd zbudowany wspólnie przez firmy Zoomlion, Cifa i Scania został oficjalnie wpisany do „Księgi Rekordów Guinessa”.

„Pompa 101” będzie prezentowana na targach Bauma China 2012, które odbywają się w Szanghaju od 27 do 30 listopada. Obecnie jest w stadium prototypu. Jej konstrukcja i działanie będą poddane dokładnym analizom. Przejdzie również surowe testy. Producent spodziewa się zainteresowania głównie ze strony chińskich klientów. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości pompa trafi do Europy.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama