Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawostki arrow Architektura III Rzeszy
       
Architektura III Rzeszy Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
25.02.2013.
 Faszystowskie i komunistyczne rządy w pierwszej połowie XX wieku specjalizowały się w tworzeniu architektury monumentalnej. Głównym celem bylo pokazanie siły reżimu oraz wywarcie wrażenia na tłumie, które miało ułatwić sprawowanie władzy.

Niemcy Adolfa Hitlera miały jedynie 12 lat na przedstawienie swoich architektonicznych koncepcji, z czego sześć przypadło na czas wojny.

Adolf Hitler był niespełnionym architektem - dlatego być może ta właśnie dziedzina sztuki była mu szczególnie bliska, jednakże warto zaznaczyć, że Rzesza jako państwo "totalne" starało się określić zasady w każdej dziedzinie życia, a w kulturze przede wszystkimW systemie totalitarnym, takim jaki istniał w nazistowskich Niemczech 1933/45, rząd starał się kontrolować każdy aspekt życia codziennego. Architektura była jedną z dróg do jasnego określenia władzy, nie pozostawiając wątpliwości co do tego, kto tu rządzi. Jednym z celów głównych architektury nazistowskiej było również odzwierciedlenie przekonań narodowego socjalizmu, czczenie niemieckiej tożsamości narodowej i gloryfikacja aryjskiej rasy panów, tak jak to postrzegał Hitler i jego współpracownicy.


Imprerium Rzymskie... reaktywacja

Nie było żadnego oficjalnego nazistowskiego stylu architektonicznego. Większość budowli i pomników zaprojektowanych przez Alberta Speer'a i innych inspirowana była cesarskim Rzymem. Hitler był wielbicielem Cesarstwa Rzymskiego- można powiedzieć, że jego pomysłem była rywalizacja z, a potem przewyższenie dokonań Cesarzy. Naziści odrzucili jednak wiele zwyczajowych dekoracji i używali tylko surowych, monumentalnych elementów, co obrazowało obraz silnej Rzeszy oraz wiecznego stanu wojennego. Warto zaznaczyć, że podobny styl był również popularny nie tylko w Niemczech, ale też w innych krajach, również w okresie międzywojennym.
Stolica Świata - Germania

Speer, ulubiony architekt Hitlera zaprojektował całkowitą przebudowę Berlina. Zadaniem Speera było utworzenie Welthauptstadt ("Stolica Świata") Germanii, nowego miasta, które byłoby stolicą Europy zdominowanej przez Niemców. Fotografie z planów miasta Hitlera przetrwały do dzisiaj w niemieckim archiwum federalnym.

Ogromny bulwar, o prawie 5km długości, miał być znany jako Prachtstrasse ("Ulica Wspaniałości") przecinałby on miasto od północy do południa. Ogromny łuk położony na południowym końcu, który miałby mieć prawie 150 metrów wysokości mógł pomieścić pod swoim sklepieniem paryski Łuk Triumfalny. Na północnym krańcu bulwaru znajdowałaby się Volkshalle ("Hala Ludowa") z ogromną kopułą. Budynek ten został zaprojektowany jako centralny punkt nowego Berlina.Inspirowany Panteonem, Volkshalle miał być największym pomieszczenie na Ziemi. Byłoby to ponad 210 metrów wysokości i 230 metrów średnicy, kopuła Hali Ludu byłaby szesnaście razy większa od kopuły Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Wewnątrz byłoby miejsca dla 180.000 ludzi. Można nadmienić o spekulacjach w owych czasach, że tak ogromna liczba ludzi mogłaby spowodować, że budynek posiadałby własny system pogodowy. W niskich temperaturach, pot i oddech tak wielu ludzi mógłby powodować skrlaplanie się i poźniejsze opadanie wody na ziemię. 

Wielki żelbetowy tester

Berlin znajduje się na podmokłym gruncie i były pewne obawy co do tego, czy grunt rzeczywiście byłby w stanie utrzymać tak ogromne konstrukcje. Podjęto się wstępnych badań, które miały dać odpowiedź na to pytanie ( widać, że Niemcy traktowali te projekty bardzo serio). Schwerbelastungskörper (nie podejmuję się tłumaczenia tego :-) - ciężkie ciało obciążone) to postawiony w latach 1941-42 roku cylinder z litego betonu. Podstawa jest nieco węższa, więc jego 12650 ton naciska na równe sto metrów kwadratowych podłoża.

Doświadczenie wykazało, że bez specjalnego wzmocnienia podłoża, budynki prawdopodobnie by runęły (w ciągu dwóch lat obiekt zapadł się w gruncie o prawie 20 cm).
Stadion Olimpijski Rasy Panów

Większość olbrzymich projektów została wstrzymana wraz z wybuchem wojny w 1939 lub kiedy wojna zaczęła postępować, po czym nigdy do nich nie wrócono. Jednakże, niektóre konstrukcje zostały zakończone. Jedną z nich jest Stadion Olimpijski. Niemcy w 1931 otrzymały możliwość organizacji Igrzysk Letnich w 1936.  Po dojściu do władzy Hitler był zdeterminowany, by wykorzystać to wydarzenie do celów propagandowych. Prace na stadionie rozpoczęły się w 1934 roku, a po ukończeniu miał on pojemność 110.000.


Jeszcze większy stadion, Stadion Deutsches, zaprojektowany na 400.000 osób, miał powstać w Norymberdze. Projekt został jednak porzucony wkrótce po tym jak zakończono etap wykonywania fundamentów. Gdyby rzeczywiście stadion został zbudowany nadal byłby największą areną na świecie.Stadion Olimpijski w Berlinie przetrwał wojnę w stosunkowo dobrym stanie. Teren ten był wykorzystywany jako siedziba brytyjskich sił okupacyjnych aż do 1994 roku. Stadion był jednocześnie przymierzany do rozbiórki, ale w końcu został całkowicie odnowiony i gościł finał Mistrzostw Świata w 2006 roku.

Kancelaria Rzeszy, wybudowana by zastraszyć

Kolejnym budynkiem, który został zakończony była nowa Kancelaria Rzeszy, która została zbudowana w zaledwie dziewięć miesięcy po tym  gdy Hitler poprosił Speer'a o projekt na początku 1938 roku. Konstrukcja Marmurowej Galerii była dwukrotnie dłuższa od Sali Lustrzanej w Wersalu i mierzyła 240 metrów długości. Wszystkie pomieszczenia łącznie, które prowadziły do biura Hitlera miały prawie 220 metrów długości, a sam gabinet Hitlera miał 400 metrów kwadratowych.


Bardzo długi i bogato zdobiony korytarz został zaprojektowany tak aby wzbudzać strach wśród zagranicznych dygnitarzy i polityków, którzy przychodzili do Hitlera. Speer'owi powiedziano, że koszt był nieistotny. 4000 ludzi pracowało przy wykonaniu tego projektu, a jego ostateczny koszt szacuje się na dziewięćdziesiąt milionów reichsmarek, równowartość ponad miliarda dolarów dzisiaj.
Pod nową Kancelarią Rzeszy był bunkier, gdzie Hitler spędził ostatnie tygodnie wojny oraz popełnił samobójstwo w kwietniu 1945. Kancelaria została poważnie uszkodzona w bitwie o Berlin w 1945, a następnie zburzona przez sowieckich okupantów, którzy użyli część czerwonego marmuru z pałacu Hitlera do budowy Pomnika Zołnierzy Radzieckich. Spoczywa tu 5 tys. żołnierzy radzieckich. Nad ich mogiłami wznosi się pomnik Matki Rosji opłakującej swe dzieci i posąg radzieckiego sierżanta niosącego niemiecką dziewczynkę uratowaną z nurtów rzeki i depczącego swastykę.


Największy budynek biurowy  na świecie (1936)

Ministerstwo Lotnictwa Rzeszy, Hermana Göringa było największym budynkiem biurowym na świecie, kiedy zostało ukończone w sierpniu 1936 roku. Budynek był opisywany jako "styl typowy dla architektury narodowosocjalistycznego zastraszania", o powierzchni 112.000 metrów kwadratowych, 2800 salach, 7 km korytarzy, ponad 4000 okien i 17 klatkach schodowych.

Ogromny kompleks był siedzibą Luftwaffe i całej biurokratycznej machinerii niemieckiego lotnictwa. Pięćdziesiąt kamieniołomów posłużyło jako źródło kamienia wykorzystywanego przy budowie budynku, która trwała tylko osiemnaście miesięcy.Ministerstwo Lotnictwa jest jednym z nielicznych budynków oficjeli w Berlinie, któremu udało się wyjść obronną ręką podczas alianckiej ofensywy bombowej i sowieckiej inwazji na koniec wojny. Podczas zimnej wojny, budynek był wykorzystywany przez rząd Niemiec Wschodnich, a dziś jest siedzibą Ministerstwa Finansów. Nazistowskie zdobnictwo koegstyuje tam nadal z sowieckimi muralami:


Arena Zeppelinfield - na tyle duża, aby uruchomić flotę sterowców

Alianckie bombardowania przyniosły ogromne straty w niemieckich miastach. Berlin doznał poważnych zniszczeń podczas sowieckiej inwazji na wiosnę 1945 roku. Niektóre budynki jednak przetrwały nienaruszone lub są nadal w ruinach. Jedne z najbardziej znanych są budynki w Norymberdze, miejscu wielkich wieców hitlerowskich na przestrzeni lat trzydziestych. Arena Zeppelinfield, zbudowana w 1934 roku, była jednym z pierwszych projektów Speera dla partii. Projekt bazował na Wielkim Ołtarzu Zeusa, starożytnej budowli greckiej, która jest jednym z Cudów Świata. Arena, używana na ogromnych wiecach nazistowskich i uroczystościach partyjnych, mogła pomieścić 240.000 ludzi.Speer był twórcą także słynnego balkonu na arenie, z którego Hitler wygłosił wiele przemówień do wiernych partii. Pomimo inspiracji starożytną Grecją, konstrukcja jest pozbawiona klasycyzmu- brak było jej charakterystycznych dekoracji.


Najważniejszym aspektem zjazdów w Norymberdze było wzmocnienie kultu Hitlera, przedstawianego jako zbawiciela Niemiec, wybranego przez opatrzność. Zgromadzone tłumy słuchały przemówień Führera, składały przysięgi lojalności i defiladowały przed nim. Każdy zjazd był starannie wyreżyserowanym przedstawieniem, a niektóre z nich zaprojektował sam Albert Speer, główny architekt Hitlera. Między innymi jego pomysłem była słynna Katedra Światła:


Plik:Bundesarchiv Bild 183-1982-1130-502, Nürnberg, Reichsparteitag, Lichtdom.jpgNorymberga była także miejscem, w którym zbudowano Salę Kongresową (Kongresshalle), która choć nigdy nie została ukończona, to jest największym zachowanym monumentalnym budynkiem z okresu nazistowskiego. Sala zaprojektowana przez Ludwika i Franz Ruff miała być centrum kongresowym partii z 50.000 miejsc. Budowa rozpoczęła się w 1935 roku. Widać w niej inspiracje rzymskim Koloseum.Robotniczy Raj:  Nazi Seaside Resort and Spa

Kolejnym wielkim nazistowskim projektem, który przetrwał jest ośrodek Prora na wyspie Rugia na Bałtyku. Wybudowany w latach 1936-1939 (prace zaprzestano w momencie wybuchu wojny)był jednym z pięciu planowanych nadmorskich uzdrowisk, które miały zapewnić wakacje dla przeciętnego pracownika niemieckiego.Podobnie jak przy większości nazistowskich projektów skala prac była ogromna. Przy budowie pracowało 9000 robotników, z praktycznie każdej dużej firmy budowlanej w Niemczech. Planowano budowę dwóch kompleksów, składających się z czterech bloków mieszkaniowych. Pokoje miały pomieścić 20.000 osób. Kompleks ciągnąłby się na długości pięciu kilometrów wzdłuż plaży.


W kompleksie przewidziano również budynki administracji, place festiwalowe, hale montażowe, ogromne baseny, restauracje, teatry, hale sportowe, duże nabrzeże do cumowania statków wycieczkowych, a także dworzec kolejowy oraz całą infrastrukturę, która pomogłaby obsłużyć tak duży ośrodek. Inwestycja nigdy nie została jednak 'wakacyjnym rajem'. Pod koniec wojny zapewniła schronienie uchodźcom z Hamburga i innych miast, a także służyła wojsku oraz jako szpital.Prora była krótko używana przez wojska radzieckie zaraz po wojnie, a następnie przez wojska Niemiec Wschodnich do wczesnych lat dziewięćdziesiątych.

Eksport architektury totalitarnej

Architektura nazistowska nie była ograniczona tylko do Niemiec. Podczas Międzynarodowego Expo Sztuki i Techniki, które odbyło się w 1937 roku w Paryżu, dwa najbardziej znane pawilony należały do Niemiec oraz ZSRR. Oba znajdowały się na przeciwko siebie. Niemiecki pawilon, o wysokości ponad 160 metrów, został zwieńczony gigantyczną swastyką i orłem- symbolem narodowego socjalizmu.
Podobnie jak na Arenie Zeppelinfield w Norymberdze, w nocy używano reflektorów do oświetlania budowli. Pawilon był symbolem siły i dumy Niemiec oraz ukazywał Rzeszę jako ostatni bastion przeciwko komunizmowi, symbolizowany przez radziecki pawilon naprzeciwko.

 

Komentarze  

 
+1 #8 djan 2014-03-05 20:56
Czy ktoś może podać na podstawie jakich źródeł został napisany ten tekst? :)
 
 
+3 #7 Piotr S. Kantor 2013-03-03 09:29
Cytuje Przemek W.:
Trzeba by też wspomnieć o niedużej w porównaniu do tych budowli Hali Stulecia we Wrocławia. Zbudowana przecież dla AH i o ile mi wiadomo na jego polecenie.
Bzdury. Hala Stulecia powstała w 1913, w stylu modernistycznym a nie klasycznym i z Hitlerem nie ma nic wspólnego (choć zdarzyło mu się tam przemawiać).
 
 
-1 #6 admin 2013-02-27 09:08
Cytuje Mateusz1988:
"Berlin bardzo ucierpiał podczas sowieckiej napaści na wiosnę 1945 roku." - sformułowanie co najmniej niefortunne


Też mi nie do końca pasowało jak to pisałem, sprawdź teraz ;-)
 
 
-5 #5 Przemek W. 2013-02-27 08:25
Trzeba by też wspomnieć o niedużej w porównaniu do tych budowli Hali Stulecia we Wrocławia. Zbudowana przecież dla AH i o ile mi wiadomo na jego polecenie.
 
 
+2 #4 Mateusz1988 2013-02-27 08:17
"Berlin bardzo ucierpiał podczas sowieckiej napaści na wiosnę 1945 roku." - sformułowanie co najmniej niefortunne
 
 
+13 #3 Stalowy 2013-02-26 13:22
No jakby nie mówić...
Mieli rozmach sk***wisyny
 
 
+1 #2 Bohdan 2013-02-26 08:57
Marmur z Nowej Kancelarii użyto też do odbudowy stacji metra Mohrenstraße, a nawet podobno trochę tego marmuru pojechało do Moskwy.
 
 
+6 #1 AdiQ 2013-02-25 19:56
Schwerbelastung skörper - obiekt silnego obciążenia
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama