Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Studia arrow Konkursy arrow wyKoMBinuj mOst 2013 - podsumowanie
       
wyKoMBinuj mOst 2013 - podsumowanie Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
28.05.2013.

 W dniach 10-12 kwietnia 2013 roku na Politechnice Gdańskiej odbył się konkurs budowy mostów papierowych wyKOMBinuj mOst 2013. Była to już szósta edycja konkursu organizowanego przez Koło Naukowe Mechaniki Budowli KOMBO działające przy Katedrze Mechaniki Budowli i Mostów (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska) oraz przez Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej Oddział Gdańsk. W tym roku w konkursie udział wzięło 30 drużyn. Oprócz zespołów z wyższych uczelni z całego kraju, do konkursu przystąpiły dwie drużyny z pomorskich szkół średnich. Celem konkursu było wykonanie jak najbardziej wytrzymałego, a zarazem jak najlżejszego przęsła mostowego z papieru.

 

Po otwarciu konkursu każda z drużyn przystąpiła do wykonywania osiemdziesięciocentymetrowego przęsła mostowego pracującego w schemacie belki swobodnie podpartej. Materiał stanowiło sześć arkuszy brystolu oraz dwie tubki kleju. Po sześciu godzinach klejenia, konstrukcje zostały przeniesione do Laboratorium Katedry Mechaniki Budowli i Mostów, gdzie wysychając czekały na obciążanie. Po raz pierwszy w tym roku, drugiego dnia konkursu, odbyło się seminarium o tematyce mechaniki konstrukcji i mostów. Referaty wygłosili zarówno pracownicy naukowi, jak i studenci. Ostatniego dnia konkursu miały miejsce próby wytrzymałościowe wykonanych konstrukcji. Most każdej drużyny, po uprzedniej weryfikacji wymiarów oraz określeniu masy, został obciążony w maszynie wytrzymałościowej Zwick. Siła została przyłożona w środku rozpiętości konstrukcji poprzez kwadratową stopkę o wymiarach 10 cm x 10 cm. Pomiar siły trwał do uzyskania ugięcia obiektu równego 30 mm. Konstrukcją o największym współczynniku przeniesionej siły do masy został obiekt drużyny „Double X” z Politechniki Warszawskiej w składzie: Michał Swoboda, Nataliia Vrublevska oraz Mariia Komarivska. Ich most o masie 457 g przeniósł siłę 2970 N uzyskując współczynnik nośności do masy K = 6,5. Była to również największa wartość siły uzyskana w tegorocznej edycji konkursu. Drugie miejsce zajęła drużyna „el Jot Team” z Politechniki Rzeszowskiej w składzie: Dawid Pych, Grzegorz Motak oraz Kamil Kocyła uzyskując wartość współczynnika K = 4,1 dla mostu o masie 548 g przenoszącego siłę 2250 N. Na trzecim miejscu uplasowała się kolejna drużyna z Politechniki Warszawskiej „Martwy Ciąg” w składzie: Marcin Rykaczewski, Paweł Wojtaszek i Tomasz Rybicki. Ich most, o wadze 764 g, przeniósł siłę 2500N, co równało się wartości współczynnika K = 3,3.

Tegoroczny konkurs odznaczał się bardzo wysokim poziomem wykonywanych konstrukcji. Wskazują na to wyniki uzyskane przez drużyny, a w szczególności rekordowo wysoka wartość współczynnika K = 6,5 zwycięskiego mostu, w porównaniu do wcześniejszych edycji (w ubiegłym roku wyniósł on 4,2 przy wadze mostu równej 630g i maksymalnej sile równej 2670 N). Szczegółowe wyniki konkursu oraz zdjęcia udostępnione są na stronie internetowej KOMBO pod adresem http://www.kombo.pg.gda.pl

 

Klejenie mostów

 

 Most zwycięskiej drużyny Double X z Politechniki Warszawskiej

 

 Uczestnicy konkursu wyKOMBinuj mOst 2013

 

 Zwycięzcy konkursu

 

Dr hab. inż. Magdalena Rucka

Opiekun Koła Naukowego Mechaniki Budowli KOMBO

Katedra Mechaniki Budowli i Mostów

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Politechnika Gdańska

inż. Karolina Burkacka

Wiceprezes Koła Naukowego Mechaniki Budowli KOMBO

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama