Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Studia arrow Przydatne Artykuły arrow Dostałam/em się na budownictwo - co dalej?
       
Dostałam/em się na budownictwo - co dalej? Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
23.06.2013.
 Cześć, w związku z tym, że dużo nowicjuszy pyta nas o to co robić, a czego nie po dostaniu się na kierunek budownictwo - przygotowaliśmy krótki poradnik. Inne uwagi możecie zamieszczać w komentarzach, jeśli będziemy się z nimi zgadzać to artykuł na pewno będzie uzupełniany. Przy okazji trzeba zaznaczyć, że aktywność użytkowników i nas na czas wakacji zawsze jest mniejsze- ruch zwiększa się przed kampanią wrześniową ;-).

 

1. Często pytacie o to co robić przez wakacje. Nasza rada? Odpoczywajcie :-). Budownictwo jest ciężkim kierunkiem - nieprzespane noce, stresy, powtórki przedmiotów - to wszystko przed Wami. Oczywiście, warto jest zainteresować się (o ile już nie interesowaliście się wcześniej) tematyką budownictwa. W związku z tym polecamy poczytać w wolnej chwili prasę budowlaną - Murator i StudentBuduje będzie w sam raz na początek. 

 

Polecamy też parę artykułów z początków naszej działalności, jak:

Czym jest podpora przegubowa? cz.1

Czym jest podpora przegubowa? cz.2

 

2. "Słyszałem, że matematyka i fizyka to sito - czy powinienem już zacząć się uczyć i powtarzać?" - częściowo odpowiedzieliśmy w pkt. 1 - lepiej zbieraj siły na spotkanie z całkiem nową matematyką ;-)

 

3. Nie przejmuj się kiedy na początku nie będzie Ci się powodziło i zgarniesz parę dwój. Większość spraw da się nadrobić. Uskok pomiędzy poziomem studiów, a liceum jest jeszcze wyższy niż liceum, a gimnazjum. To, że w liceum miałeś same 5 nic nie znaczy.

 

4. Jak sobie poradzić na studiach bez problemu? Niestety, odpowiemy jak (tak samo nas to denerwowało ;)) Wasi rodzicie. Trzeba być systematycznym. Niby każdy to wie, my też, ale i tak wszystko robiło się na ostatni moment. Podkreślamy jednak, że jeśli nie chcesz mieć problemów to postaraj się nie zostawiać wszystkiego na ostatni moment.

 

5. Co to jest system ECTS? Wiki powie to: http://pl.wikipedia.org/wiki/European_Credit_Transfer_System

Ciebie, przez pewien czas, będzie obchodzić tylko to żeby zdobyć odpowiednią ilość pozwalającą na przejście na kolejny semestr. Każdy semestr to maksymalnie 30 pkt. Warto na początku semestru dowiedzieć się jaką wagę mają poszczególne przedmioty i (w razie czego) mieć swoją listę priorytetów.

 

6. Powtarzanie przedmiotu, a nawet roku to już nie jest taki obciach jak w szkole średniej ;-). Średnia studiowania budownictwa na Politechnice Warszawskiej to około 7 lat.

 

7. "Zawsze chciałem iść na architekturę, ale się tam nie dostałem, więc poszedłem na budownictwo" - przykro nam to powiedzieć, ale znakomita większość takich studentów prędzej czy później zrezygnowała z budownictwa. Nasze kierunki, szczególnie na etapie studiów, diametralnie się różnią.

 

8. Mija pierwszy rok, a Ty odnosisz wrażenie, że budownictwo to jest zupełnie coś innego niż sobie wyobrażałaś/eś. Tutaj sprawa się trochę komplikuje:

- 1 rok to tzw. odsiewacz, mało tam tak naprawdę budownictwa - sporo osób było niezadowolonych po pierwszym roku. Może warto poczekać?

- Twoim marzeniem zawsze była informatyka albo (!) socjologia, ale w TV słyszałeś, że po budownictwie jest praca i pieniądze. Ponadto mama z babcią naciskały na Ciebie żebyś był inżynierem, bo sąsiad ma firmę budowlaną i 'patrz jak mu się powodzi!' - zrezygnuj ze studiów. Jeśli się czegoś nie lubi to nigdy nie będzie się w tym dobrym. Jeśli nie będziesz dobry- to marne szanse na godziwą pracę i płacę. Pamiętaj, że to Twoje życie, a jeśli jest się pasjonatem i ma się przyjemność z wykonywanej pracy można żyć godziwie nawet po przysłowiowej 'socjologii'.

Rok- dwa to żadna strata, a już dość się nasłuchaliśmy na budowach ludzi niezadowolonych z wykonywanej pracy :-). Lepiej też po pierwszym, drugim roku niż po piątym zrezygnować!

 

9. "Dostałem pracę w budownictwie na studiach - co robić?" Budownictwo jest specyficzną branżą, gdzie doświadczenie ma ogromne znaczenie. Bez doświadczenia ciężko dostać pracę. To czy jesteś świeżo upieczonym magistrem, czy studentem 3 roku dla pracodawcy nie ma większego znaczenia. Jeśli jesteś inżynierem bez mgr z 2 letnim doświadczeniem - masz sporą przewagę nad rówieśnikami. Warto czasem rozważyć studia zaoczne. No, chyba, że nie czujesz się na tyle dorosłym :-).

 

10. "Bardzo chciałem iść na budownictwo, ale zabrakło mi punktów" - pomyśl o zaocznych lub prywatnych studiach. Zawsze można próbować potem się przenieść. Ewentualnie możesz rok przebalować i próbować znów, ale czy masz gwarancję, że wtedy się dostaniesz?

 

11. "Chcę zrobić studia inżynierskie, potem przerwa na pracę, a potem kiedyś sobie skończę zaocznie mgr żeby mieć uprawnienia." - Raczej nie wrócisz już na uczelnię. Warto pociągnąć wszystko za jednym zamachem póki jest się młodym. Jeśli nie potrzebujesz jednak uprawnień to nie ma czym się przejmować :-). Na dzisiejszy stan prawny pełne uprawnienia można zdobyć będąc magistrem inżynierem.

 

12. Współpracujcie, wyścig szczurów zostawcie studentom medycyny i prawa :-). Po to powstał też ten portal.

 

13. Forum czy mail dla roku? Na studiach to będzie coś nowego - na początku trzeba będzie zdecydować się jaką formę komunikacji wybrać ze sobą i ewentualnie wykładowcami. Każdy wybór ma swoje plusy i minusy. Popularny 'gmail' to wygoda i prostota formy. Wszystkie pliki wrzucacie na maila, kontaktujecie się z wykładowcami w tym samym miejscu. Istnieje jednak ryzyko wysłania niechcianej wiadomości do Profesora lub wejście idioninjy i skasowanie wszystkiego co skrupulatnie bylo zbierane przez rok. Fora mają mniejszą popularność, bo nie jest to rozwiązanie tak szybkie jak mail. Nie ma jednak tych minusów, o których wspomnieliśmy wyżej. Na portalu studentbuduje.pl jest wiele forów roczników z różnych uczelni. Nie wiedziałeś? I o to chodzi, bo są ukryte dla niepożądanych odbiorców ;-). Jeśli Twój rocznik chce mieć takie forum - napisz na Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

 

14. Nie umiem rysować, czy przez wakacje trenować? Nie, szkoda czasu. Rysuek techniczny odręczny pozostał na paru uczelniach w okrojonej formie. Jak już musisz to potrenuj rysowanie w AutoCad.

 

15. Jeśli jesteś studentem to masz dostęp do darmowych programów Autodesku (m.in. wyżej wspomniany AutoCad) - to najpopularniejsze narzędzia pracy dla inżynierów na świecie. Prawdopodobnie masz też dostęp do darmowego Windowsa - spytaj na uczelni.

 

16. Jeśli szukasz pracy lub praktyk - zapraszamy na http://jobbuilder.pl

 

17. Przyłóż się do nauki języków, szczególnie angielskiego! W efekcie końcowym, przy rekrutacji, może to mieć większe znaczenie niż 5 z dyplomu. A przecież studiujemy żeby mieć dobrą pracę, prawda? :-) 

 

18. Jeśli będziesz miał w przyszłości problemy / pytania - skorzystaj z naszego forum!

 

19. Wybierając specjalizację nie patrz na obecną koniunkturę - to, że dzisiaj buduje się drogi nie znaczy, że jak będziesz kończył studia też będzie się budować. Postaraj się wybiec w przyszłość i znaleźć odpowiednią dla siebie niszę.

 

20. Budownictwo to: budowa, projektowanie, materiały budowlane, przedstawicielstwo, samorządy, ekspertyzy, nieruchomości, inwestowanie i wiele innych. Nie licz na to, że zawsze będzie praca na 'budowie'.

 

Macie więcej porad? Piszcie w komentarzach :)

 

Komentarze  

 
+2 #12 Rashko 2013-07-01 23:02
Myślę że studiować nie ma po co jak idziesz bo to jest modne, albo że ci powiedzieli że po tym jest hajs. To rzeczywiście jest bez sensu, ale jeśli budownictwo to jest to co lubisz, jakoś się tym interesujesz, będziesz się na studiach udzielał (wolontariaty, dodatkowe praktyki, koła naukowe) i będziesz miał swój pomysł na życie to się wyróżnisz z tej szarej masy absolwentów i dasz sobie radę. Tak sobie myślę że chyba jednak narzekają ci którym coś nie wyszło i chcą się wyżalić, a jakbyś takiego spytał jak się udzielał na studiach, co dodatkowo robił żeby się rozwinąć, to może zacząć kręcić nosem. Na uczelni tak jest, że jak mamy od starszych roczników jakieś negatywne informacje nt. wykładowców to są one często przesadzone przez osoby które dany ktoś uwalał, a niekoniecznie rzetelnie podchodziły do swoich obowiązków.
 
 
0 #11 Rowik 2013-06-30 23:40
to już nie wiem co robić.. indeks na budownictwo praktycznie w kieszeni ale powstaje pytanie po co się użerać skoro perspektyw brak... wszędzie czarne scenariusze w branży, które podobno nie są tylko scenariuszami ale czystą prawdą.. wszedzie tylko znjomości - bez nich nie ma co studiować?
tylko z mostu skakać
 
 
+1 #10 Rashko 2013-06-27 17:21
Nie ma tragedii na tym budownictwie. Wszystko jest do ogarnięcia, tylko jedno magiczne słówko SYSTEMATYCZNOŚĆ ! Uczcie się na bieżąco, oddawajcie prace domowe, sprawozdania, projekty na bieżąco a dacie radę. Jak się pooddaje wszystko w czasie, to w czasie sesji nie ma dylematu co oddawać, a co nie, do czego się uczyć a do czego nie. Jak czegoś nie wiecie to się pytajcie siebie nawzajem, pomagajcie sobie, u nas współpraca jest owocna, jak ktoś potrzebuje pomocy to zwykle ją otrzymuje, jak ktoś ma materiały np. z zeszłorocznych egzaminów to się dzieli.
A do komunikacji proponuję Facebook oraz mailgrupowy.pl, gmail to kiepska sprawa ze względu na anonimowość użytkowników.
 
 
+5 #9 markol56 2013-06-25 00:40
Kończę właśnie drugi rok budownictwa. Powiem wszystkim, którzy chcą studiować ten kierunek, że owszem jest ciężko, ale wszystko jest do zrobienia. Pierwszy rok w porównaniu z drugim to jak niebo a ziemia. A podobno trzeci jest jeszcze ciekawszy od drugiego, no ale zobaczymy jak to będzie. Tak jak już było wcześniej napisane, na pierwszym roku jest niewiele z budownictwa, głównie przesiew z fizy i mechany ogólnej (przynajmniej u mnie tak było). Matma jest spoko, do ogarnięcia, ale nie ma co powtarzać bo to co było w liceum przez trzy lata przerobiliśmy na jednych zajęciach (3 godzinki;d). Połowa przedmiotów to tzw. zapychacze czasu. Jest jakiś wstęp do budownictwa, kreska (czyli geometria wykreślna), rys. techniczny, psychologia?;p itp. (nie pamiętam reszty). Polecam przyłożyć się do fizy, matma na bieżąco zadanka no i drugi semestr mechana (też mnie tym straszyli, ale poszło całkiem spoko;d). Troche o drugim roku, tak na przyszłość. Od razu po planie widać, że jest duzo, dużo, dużo ciężej. Dwa razy więcej godzin w planie. Zajęcia po 12 godzin dziennie, ani jednego dnia wolnego (tak u mnie jest, było;d). Zaczynają się przedmioty, które mają związek z budownictwem ( betony, geodezja, dobrze znana wszystkim "wydymała", mechana budowli, budownictwo ogólne, TI, fundamenty, grunty, chemia, fiza budowli, instalecje itp). Na koniec semestru jest cała masa projektów do oddania i trzaba się zabrać odpowiednio wcześnie, bo inaczej kampania wrześniowa ( w dwa tygodnie nie masz ogarnąć tego). Ogólnie drugi rok, to obliczenia wytrzymałościow e (ogólne) i projekty!!!. Nie chce straszyć, ale od miesiąca zarywam nocki przez właśnie projekty (ok. 25 w tym sem.), codziennie tak do 3-4 nad ranem, zdarzało się dwie doby bez spania, ale to już zombie;p No i tak dotrwałem do końca semestru. Odnośnie pracy, to trzeba mieć znajomości i mega doświadczenie - wystarczy posłuchać co mówią starsi studenci, absolwenci. Może co niektórym coś wyjaśniłem odnośnie przebiegu studiów i ogólnie polecam! Połowa semestru jest lajtowa, za to druga część już jest hardkorowa. To tyle ode mnie. Powodzenia młodym studenciakom!
 
 
0 #8 stan 2013-06-24 14:32
Cytuje admin:
Cytuje stan:
Z pkt.7 nie do końca się zgadzam. Jeśli ktoś wybierał się na architekturę wyłącznie ze względu na przedmioty typowo artystyczne to ok - na budownictwie będzie się męczył ale jeśli dla kogoś ważne było raczej projektowanie budynków to jeśli po niezdaniu na architekturę wybrał budownictwo może na studiach budowlanych wybrać odpowiednią ścieżkę nauki. Oczywiście studia na architekturze i budownictwie są różne ale można sobie wybrać bardziej "architektoniczn ą" ścieżkę na budownictwie. Na kierunku budownictwo w zależności od uczelni można znależć specjalności typu: budownictwo ekologiczne, architektura w budownictwie, architekoniczno -budowlana, renowacja zabytków czy choćby technologia i organizacja budownictwa i skupić się budownictwie ogólnym, materiałach budowlanych, projektowaniu budynków, fizyce budowli itp.
Ja skończyłem budownictwo, popracowałem kilka lat w wykonawstwie a teraz od paru lat zajmuję się projektowaniem budynków (architekturą). Studia to jedno a życie i praktyczna nauka to co innego.


Cześć,

Prawdą jednak jest to, że niemalże 100% takich studentów rezygnuje i stara się dalej dostać na architekturę. Gdyby jeszcze uprawnienia u nas w Polsce inaczej wyglądały... A tak? Pracujesz od lat w tym, a oficjalnie nawet nie możesz się podpisać pod swoją pracą.

Pozdrawiam ( i walczmy dalej o nasze uprawnienia ;-))


Na architekurę ludzie idą zwykle bo pociąga ich artystyczna strona tych studiów. Nie slyszalem by ktoś wybieral ten kierunek bo interesują go technologie budowlane, materialy czy nazwijmy to techniczna strona projektowania budynków a tym także zajmują się architekci po ukończeniu studiów. Z drugiej strony są osoby, które nie mają zbyt wielkich zapędów artystycznych a nie chcą specjalizować się w przedmiotach ściśle konstrukcyjnych i wybierają "miękkie" ścieżki na kierunku budownictwo ze specjalnościami jakie podalem w poprzednim poście.
Jeśli chodzi o uprawnienia to wg mnie nie można wybierać studiów kierując się tym jaki mamy obecnie podzial uprawnień. Poza tym wiele wskazuje na to, że przejdą zmiany i uprawnienia architektonicze w ograniczonym zakresie będą mialy ogranicznenie tylko do 1000m3 (bez ograniczenia do zabudowy zagrodowej). A to już będą dość szerokie uprawnienia.
Poza tym jeśli nie pracuje się 'na swoim' to uprawnienia nie są koniecznie potrzebne. Przecież calego projektu nie robi jedna osoba a zespól w którym musi być osoba z uprawnieniami.
Poza tym jest masa stanowisk na których uprawnienia w ogóle są niepotrzebne.
 
 
+10 #7 PWstudent 2013-06-24 14:24
Dam wam jedną dobrą radę - NIE idźcie na budownictwo. To co potrafisz, to ile będziesz pracował nie ma ŻADNEGO powtarzam ŻADNEGO znaczenia dla NIKOGO. w tej branży NIE ISTNIEJE coś takiego jak rekrutacja, a jedynie znajomości.
 
 
0 #6 admin 2013-06-24 09:23
Cytuje stan:
Z pkt.7 nie do końca się zgadzam. Jeśli ktoś wybierał się na architekturę wyłącznie ze względu na przedmioty typowo artystyczne to ok - na budownictwie będzie się męczył ale jeśli dla kogoś ważne było raczej projektowanie budynków to jeśli po niezdaniu na architekturę wybrał budownictwo może na studiach budowlanych wybrać odpowiednią ścieżkę nauki. Oczywiście studia na architekturze i budownictwie są różne ale można sobie wybrać bardziej "architektoniczn ą" ścieżkę na budownictwie. Na kierunku budownictwo w zależności od uczelni można znależć specjalności typu: budownictwo ekologiczne, architektura w budownictwie, architekoniczno -budowlana, renowacja zabytków czy choćby technologia i organizacja budownictwa i skupić się budownictwie ogólnym, materiałach budowlanych, projektowaniu budynków, fizyce budowli itp.
Ja skończyłem budownictwo, popracowałem kilka lat w wykonawstwie a teraz od paru lat zajmuję się projektowaniem budynków (architekturą). Studia to jedno a życie i praktyczna nauka to co innego.


Cześć,

Prawdą jednak jest to, że niemalże 100% takich studentów rezygnuje i stara się dalej dostać na architekturę. Gdyby jeszcze uprawnienia u nas w Polsce inaczej wyglądały... A tak? Pracujesz od lat w tym, a oficjalnie nawet nie możesz się podpisać pod swoją pracą.

Pozdrawiam ( i walczmy dalej o nasze uprawnienia ;-))
 
 
0 #5 stan 2013-06-24 00:15
Z pkt.7 nie do końca się zgadzam. Jeśli ktoś wybierał się na architekturę wyłącznie ze względu na przedmioty typowo artystyczne to ok - na budownictwie będzie się męczył ale jeśli dla kogoś ważne było raczej projektowanie budynków to jeśli po niezdaniu na architekturę wybrał budownictwo może na studiach budowlanych wybrać odpowiednią ścieżkę nauki. Oczywiście studia na architekturze i budownictwie są różne ale można sobie wybrać bardziej "architektoniczn ą" ścieżkę na budownictwie. Na kierunku budownictwo w zależności od uczelni można znależć specjalności typu: budownictwo ekologiczne, architektura w budownictwie, architekoniczno -budowlana, renowacja zabytków czy choćby technologia i organizacja budownictwa i skupić się budownictwie ogólnym, materiałach budowlanych, projektowaniu budynków, fizyce budowli itp.
Ja skończyłem budownictwo, popracowałem kilka lat w wykonawstwie a teraz od paru lat zajmuję się projektowaniem budynków (architekturą). Studia to jedno a życie i praktyczna nauka to co innego.
 
 
+8 #4 Murarz 2013-06-23 18:20
Co dalej... dobre pytanie :D Jeśli dostałeś się na budownictwo, to czym prędzej zmień kierunek :)Może nawet filozofia albo pedagogika, bez różnicy. Tak czy inaczej możliwości zdobycia pracy podobne(zarobki też). Bo po co się męczyć na ciężkich studiach skoro i tak to na darmo. A jak już chcesz być "ambitny" to lepiej pomyśl o IT lub automatyce. Tam przynajmniej po studiach będziesz mieć gdzie pójść na rozmowę w sprawie pracy. W Polsce nie ma i nigdy nie było budownictwa! Każdy kto "wybuduje" jakiś domek od razu staje się budowlańcem fachowcem :D (żenada).
Podsumowując, studia na Budownictwie to nie jest powód do dumy w dzisiejszych czasach, a możliwości pracy zerowe, chyba że znasz z 10 języków i kończąc studia masz 5 lat doświadczenia i uprawnienia :P
Pozdrawiam bezrobotnych budowlańców :D
 
 
+10 #3 paola87 2013-06-23 16:39
Ciężkie studia, po których brak pracy, a absolwentów każdego roku co raz więcej. Taka krwawica, żeby potem się przebranżawiać... Nawet do pracy w sklepie Cie nie wezmą bo zbyt wysokie wykształcenie, a w branży kicha. Gdybym była teraz po maturze wybrałabym energetykę.
 
 
0 #2 weeded 2013-06-23 15:36
rzeczywiście na innych portalach nikt nie uprzedza, że taki ... natłok pracy jest na budownictwie. znam ludzi, którzy nie wiedzą co to systematyczna praca, ale nie mam pojęcia jak to ogarniają. też trzeba umieć. powodzenia życzę młodym adeptom...
 
 
+17 #1 Łukasz322 2013-06-23 14:57
Póki jeszcze macie opcję, zmieńcie kierunek, szkoda Waszego zdrowia, na kierunek który nie gwarantuje "pewnej" (IT Automatyki etc) pracy. Życie towarzyskie - zapomnij.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama