Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawe Inwestycje w Polsce arrow Adaptacja secesyjnej elektrowni EC-1 w Łodzi
       
Adaptacja secesyjnej elektrowni EC-1 w Łodzi Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
29.06.2013.
IMG_9429

 Elektrownia EC-1, która powstała w 1907 roku i służyła łodzianom aż do 2001 roku, przez ponad dziesięć lat była pozostawiona sama sobie. Cały kompleks secesyjnych budynków niszczał i z dnia na dzień mógł zostać wyburzony. Jednak sytuacja tego niezwykłego miejsca zmieniła się diametralnie po decyzji o budowie podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Wtedy też zaczęto snuć ambitne plany o zupełnie nowym wykorzystaniu przestrzeni w EC-1. Teraz te plany z rozmachem wdrażane są w życie, a sam całkiem niedawno widziałem efekty pracy, którą do tej pory wykonano. I już teraz mogę zapewnić – efekt końcowy będzie niesamowity!

Adaptacja secesyjnej elektrowni EC-1 jest pierwszym (i z pewnością nie ostatnim) tak dużym projektem powiązanym z budową dworca i całego obszaru Nowego Centrum Łodzi. Wszystkie budynki, które powstały przed wojną, są skrupulatnie odnawiane. W obszarze elektrowni nie zachowano jedynie międzywojennych dobudówek lecz w ich miejscu postawiono uzupełniającą, wpisującą się w okolicę zabudowę.

Budowa jest dość mocno opóźniona, ale widać, że robotnicy uwijają się aby jak najszybciej dokończyć prace. EC-1 Wschód jest już praktycznie wykończone. Elewacje zostały odnowione, nowe budynki postawione, a we wnętrzach trwają prace wykończeniowe. W tej części powstaną między innymi biblioteka, „jezioro pamięci”, planetarium, studia i warsztaty, galeria, teatr dźwięki, sale konferencyjne i wieża widokowa. Swoją pracownie miał tu mieć także David Lynch, ale po, nazwijmy to, pewnych nieporozumieniach zerwano z nim współprace i jego studio zamieniono na pokoje gościnne.

Znacznie więcej problemów napotkano na budowie EC-1 Zachód. Po wstępnym przeglądzie budynków nie dostrzeżono wielu wad, które z postępem zaskakiwały wykonawcę. I tak między innymi budynek kotłowni został praktycznie całkowicie zrekonstruowany. Metalowe stelaże konstrukcji były powyginane od temperatury, a zaprawa okazała się trwalsza od cegieł i te zwyczajnie się rozpadały. W związku z tym dwie ściany postawiono od nowa, a pozostałą część uratowano w możliwie największym stopniu.

Na zakończenie budowy musimy jeszcze chwilę poczekać, ale myślę, ze warto.  Po  Manufakturze jest to pierwsza adaptacja tak dużego kompleksu zabytkowych budynków w Łodzi. W EC-1 powstanie centrum kulturalno-rozrywkowe z interaktywnym Centrum Nauki i Techniki, licznymi restauracjami i klubami.  Po otwarciu całego kompleksu i zakończeniu budowy dworca obudzimy się w zupełnie nowym, przyjaznym i estetycznym skrawku miasta z rozległą przestrzenią dla pieszych. A to dopiero początek zmian jakie czekają nas w ramach Nowego Centrum Łodzi i z pewnością jeszcze nieraz będziemy pozytywnie zaskoczeni!

 

Autor: Łukasz Przybylak

http://discoverlodz.pl

 

IMG_9443

IMG_9429

IMG_9426

IMG_9423

IMG_9413

IMG_9481

IMG_9485

IMG_9463

IMG_9461

IMG_9404

IMG_9399

IMG_9385

IMG_9376

IMG_9366

IMG_9336

IMG_9327

IMG_9323

IMG_9319

IMG_9312

IMG_9304

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama