Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Ciekawe Inwestycje w Polsce arrow Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
       
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
08.10.2013.

 Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Muzeum II Wojny Światowej zostało powołane 26.11.2008 r., a na siedzibę instytucji wybrano Gdańsk. 1 września 2010 r. został rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Muzeum. Przyszła siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie studio architektoniczne "Kwadrat", powstanie przy ul. Wałowej, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta. Wkrótce ruszy budowa Muzeum.

Budynek Muzeum ma zajmować powierzchnię około 23 tysięcy m2. Na wystawę główną przeznaczono około 7 tysięcy m2, co uczyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. 

Konkurs na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku został ogłoszony 26 stycznia 2010 roku i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Specjalny list do architektów z zaproszeniem do udziału w konkursie wystosował premier Donald Tusk. Muzeum przeprowadziło kampanię promocyjną wśród architektów w kraju i za granicą. W rezultacie chęć przystąpienia do rywalizacji o nagrodę główną zgłosiło 328 firm z 42 państw świata. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele prawie wszystkich kontynentów: Afryki (Egipt), Ameryki Północnej (Kanada, Stany Zjednoczone), Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia), Azji (Chiny, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Singapur, Turcja), Australii oraz najliczniej reprezentowanej Europy (Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy). Ostatecznie wymogi formalne przewidziane regulaminem konkursu spełniło 240 pracowni z 33 krajów, które zostały zaproszone do złożenia prac konkursowych.

Prace oceniało międzynarodowe Jury, w składzie: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, Jack Lohman - historyk sztuki i architekt, dyrektor Museum of London i zarazem jeden z największych autorytetów światowego muzealnictwa; artysta grafik - Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog - Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk - Wojciech P. Duda.

Celem konkursu było wyłonienie koncepcji architektonicznej budynku Muzeum II Wojny Światowej wraz z koncepcją zagospodarowania terenu, które będą najlepsze pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i estetycznym. Muzeum budowane będzie w oparciu o obowiązujące zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które dają architektom dużą swobodę realizacji koncepcji.

Zadaniem architektów, którzy wzięli udział w konkursie było również przedstawienie koncepcji zagospodarowania ogólnej powierzchni funkcjonalno-użytkowej Muzeum II Wojny Światowej, która wyniesie około 15 tys. m2. Prawie 6 tys. m2, zajmą sale przeznaczone na wystawy stałe i czasowe oraz powiązana z nimi przestrzeń przeznaczona na wypoczynek dla zwiedzających.

W strefie wejściowej do budynku, z którą w pierwszej kolejności stykać się będą zwiedzający (o powierzchni prawie 2,5 tys. m2) znajdzie się hol główny, punkt informacyjny, kasy, sklep muzealny, restauracja i kawiarnia, pomieszczenie klubowe dla sympatyków muzeum, pokój zabaw dla dzieci, sala kinowa oraz pomieszczenie dla dziennikarzy. Muzeum będzie dysponować biblioteką wraz z czytelnią ogólną, czytelnią multimedialną oraz czytelnią dla osób niedowidzących i niesłyszących. Znajdą się tam specjalne stanowiska multimedialne ze sprzętem dostosowanym do potrzeb osób z różnym stopniem uszkodzenia wzroku, mowy i słuchu. W tej samej strefie znajdą się również sale seminaryjne, dział naukowy i wystawienniczy, archiwa dokumentacji naukowo-historycznej oraz dokumentacji fotograficznej i wizualnej. Na tę część przewidziano bez mała 1 tys. m2. Sala konferencyjna, której towarzyszyć będzie zaplecze dla tłumaczy oraz studio umożliwiające rejestrację programów radiowych i telewizyjnych zajmie około 500 m2. Około 700 m2 przewidziano na dwie sale dydaktyczne i dział edukacyjny. W pozostałej części budynku znajdą się m. in. pomieszczenia biurowe i zaplecze techniczne. Obszar zewnętrzny muzeum, który będzie przeznaczony na wystawy plenerowe zajmie niespełna 3 tys. m2.

Muzeum powstanie w okolicach pętli autobusowej przy ulicy Wałowej, w niewielkiej odległości od budynku historycznej Poczty Polskiej. Niedaleko muzeum, na terenach postoczniowych powstanie także Europejskie Centrum Solidarności. W tym momencie jesteśmy na etapie wyboru Generalnego Wykonawcy. Tzw. suchy dół jest już wykonywany przez firmę Soletanche, wejście GW na resztę robót spodziewany jest w lutym 2014 roku. Całość Inwestycji ma się od tego momentu skończyć w ciągu 21 miesięcy.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama