Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Aktualności arrow EliteCAD AR - Szwajcarska precyzja projektowania CAD 3D BIM dla architektów
       
EliteCAD AR - Szwajcarska precyzja projektowania CAD 3D BIM dla architektów Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
06.10.2014.
 Architekci, podobnie jak specjaliści z innych branż, potrzebują zaawansowanych narzędzi, które wspomogą ich w procesie projektowania i pozwolą zmaksymalizować efektywność podejmowanych działań. Wybrane narzędzie powinno przede wszystkim odznaczać się intuicyjnym interfejsem przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Wybór jednak, z reguły, nie należy do najprostszych, gdyż to w dużej mierze od niego zależy jakość i powodzenie pracy architekta. Inaczej mówiąc sukces zawodowy bądź porażka. Próba udzielenia odpowiedzi na często pojawiające się pytania typu "który program dla architektury jest najlepszy?" lub "który z programów zapewni architektom najwyższy komfort pracy i przełoży się na osiągane wyniki?" jest problematyczna i z reguły wzbudza w potencjalnych użytkownikach szereg wątpliwości.
Do tej pory polscy architekci mieli do wyboru kilka rozsądnych rozwiązań CAD 3D BIM, spośród których do najbardziej znanych zaliczyć można takie programy, jak m.in.: ArchiCAD, Autodesk Revit Architecture czy też ArCADia. Każdy z tych systemów posiada swoich sympatyków i krytyków, których zazwyczaj ciężko jest przekonać do konkurencyjnej oferty, a tym bardziej zmiany aktualnie stosowanego softu. Do tego typu "przesiadki" na nowe oprogramowanie, może skłonić tylko wyjątkowo dopracowany i atrakcyjny produkt. Do stosunkowo nielicznego, chciałoby się rzecz elitarnego, grona profesjonalnych systemów dla architektury w Polsce, dołączył ostatnio szwajcarski EliteCAD, firmy Messerli Informatik AG, czyli profesjonalny program CAD 3D BIM, który powinien sporo namieszać w branży i zyskać przychylność rodzimych architektów.

EliteCAD to program typu CAD 3D, wykorzystujący technologię BIM ( ang. Building Information Modelling), która wykorzystywana jest obecnie w większości projektów architektonicznych i diametralnie zwiększa komfort oraz efektywność projektowania. Swobodne modelowanie z modułem Freeform zaskoczy interaktywnymi możliwościami niejednego sceptyka. Z kolei dzięki wbudowanej funkcji parametryzacji EliteCAD pozwala na szybkie tworzenie i wstawianie takich elementów architektonicznych jak m.in.: sufity, ściany, dachy, schody, fasady lub okna budynku. Mogą być one dowolnie modyfikowane, a ich wymiary błyskawicznie aktualizowane. Co ciekawe parametry pojedynczego obiektu można szybko i sprawnie zaimplementować do pozostałych. Dodatkowo wymienionymi powyżej obiektami można zarządzać w obrębie kilku warstw, a program odpowiednio i logicznie przycina je przestrzennie, tak aby pasowały do całości projektowanej konstrukcji. Dzięki ogromnej bibliotece, ponad 5000 obiektów (2D i 3D), każdy architekt znajdzie coś przystającego do jego projektowego zamysłu. Gdyby jednak preferencje użytkownika okazały się, bądź co bądź, bardziej wyszukane, zawsze istnieje wygodna możliwość importu plików spoza systemu.

W EliteCAD plany projektu są bezpośrednio połączone z tworzonym modelem 3D. Tak więc zmiany w planach podłóg, przekrojach, widokach oraz samym modelu 3D odbywają się równocześnie i są aktualizowane na bieżąco, czyli w pełni automatycznie. Plany zachowują także pełną zgodność z obowiązującymi w danym kraju standardami i danym etapem planowania.

Zastosowanie w EliteCAD technologii multi-window pozwala podczas projektowania obserwować model 3D budowli jednocześnie w wielu różnych widokach. EliteCAD zwiększa więc diametralnie precyzję podejmowanych działań projektowych. Krótko mówiąc lepsze widoki, skuteczniejsze działania, satysfakcjonujący efekt końcowy.

Prezentacja projektu, zawarta w EliteCAD, również stoi na najwyższym poziomie. Oprogramowanie zostało wyposażone w wielość tekstur, czcionek, kolorów oraz hybrydowe użycie pikseli i grafiki wektorowej. Do zmiany tekstur i materiałów, zarządzanych przez bazę danych MySQL, wykorzystuje się przyjazny mechanizm typu przeciągnij i upuść, co znacznie przyspiesza i ułatwia tego typu operacje.

EliteCAD został także wyposażony w zintegrowany silnik renderujący, dostarczający najwyższej jakości fotorealistycznych wizualizacji, przy tworzeniu których wykorzystywane są funkcje radiosity oraz ray tracing. Widoki budowli z każdej perspektywy zachwycają zarówno drobiazgowym wykończeniem, jak i wspaniałą feerią detali. Szwajcarscy programiści uwzględnili możliwość ustawienia wielu źródeł światła, oddając nam do dyspozycji ich pełną gamę. Dostępne w EliteCAD wizualizacje stanowią więc gigantyczny atut, który z pewnością zjedna przychylność niejednego klienta i ułatwi proces przekonywania go do wizji projektanta.

Ciekawie prezentuje się zaawansowany mechanizm obmiaru, dzięki któremu w EliteCAD jesteśmy w stanie szybko określić, na każdym etapie projektu, szacunkowe koszta danego przedsięwzięcia i, w razie potrzeby, wprowadzić niezbędne korekty. Uzyskane dane można szybko eksportować i używać w innych programach, przeznaczonych stricte do obliczeń, jak np. Microsoft W kwestii interfejsu programiści Messerli postawili na praktyczność i wygodę użytkownika. Nie zapomniano o kompatybilności z interfejsami innych programów typu CAD. W EliteCAD znajdziemy m.in.: interfejs 2d: DXF, DWG oraz interfejs 3d: DXF, 3D DWG, SAT, 3DS, WRL. Zarządzanie wielopiętrowymi budowlami, warstwami, bibliotekami obiektów, teksturami czy też planami projektów jest intuicyjne i dobrze przemyślane. Pozwala to świeżo upieczonym architektom szybko zaadaptować się w środowisku CAD 3D programu EliteCAD, a "starszym wyjadaczom" zwiększyć, i tak już zapewne wysoką, efektywność pracy.

Wydaje się, iż program o tak rozbudowanych możliwościach powinien kosztować krocie. Cena szwajcarskiego systemu CAD 3D jednak pozytywnie zaskakuje i stanowi jego kolejny poważny atut, na tle konkurencyjnych programów. Otóż koszt najbardziej rozbudowanej wersji EliteCAD, czyli AR, wynosi. 9900 zł, za co w zestawieniu cena/jakość należy się ocena bardzo dobra bądź nawet celująca.

Spoglądając obiektywnie na potrzeby dzisiejszych architektów, EliteCAD stanowi kolejny warty uwagi system CAD 3D BIM, który powinien spełnić ich wszelkie oczekiwania, zapewniając jednocześnie szerokie spektrum zastosowań architektonicznych. Wysoka jakość projektowania zarówno pojedynczych domów, jak i rozbudowanych osiedli, której towarzyszy niebywała precyzja i swoboda działań, a także rozsądna i niewygórowana cena nie nadwyrężająca firmowego bądź indywidualnego budżetu, czynią z szwajcarskiego produktu realną i poważną alternatywę dla dominujących dotychczas rozwiązań, obok której nie sposób przejść obojętnie.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama