Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow O nas
       
Geodezja  dlaczego warto ją studiować? Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
06.11.2014.

Jak połączyć ze sobą naukę i administrację, pracę teoretyczną za biurkiem z zadaniami typowo praktycznymi? Wystarczy zostać geodetą, bo ten zawód właśnie łączy ze sobą wszystkie wymienione cechy. Geodezja jest kierunkiem dającym możliwość połączenia wiedzy technicznej z praktyczną, a także kontaktami z ludźmi i przyrodą. Dlaczego jeszcze warto zostać geodetą?

Czym jest geodezja?

Geodezja jest nauką ścisłą, która ma szereg różnych specjalizacji takich jak: badanie właściwości ziemi, astronomia geodezyjna, pomiary satelitarne czy geodezja prawna związana z nieruchomościami. Do nauk geodezyjnych możemy również zaliczyć fotogrametrię (tworzenie map na podstawie zdjęć lotniczych) czy geodezję inżynieryjną – pomiary związane z rozmaitymi inwestycjami budowlanymi.

Jednym słowem geodeta jest specjalistą, który najogólniej zajmuje się badaniem ziemi, jej wymiarem i obszarem. Aby pracować w tym zawodzie, należy ukończyć studia wyższe na kierunku geodezja i kartografia. Studia są typowo inżynieryjne i pierwszego stopnia trwają 3,5 roku, potem można kontynuować naukę na 2-letnich studiach uzupełniających, po których otrzymuje się tytuł magistra inżyniera. Studia można rozpocząć np. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (http://www.up.wroc.pl/studia/13477/studia_geodezja_i_kartografia.html). Po ukończeniu uczelni trzeba jeszcze nabyć praktykę i specjalistyczne uprawnienia, aby pracować jako geodeta w takiej w firmie jak np. M-GEO.

 

Czy warto studiować geodezję?

Co roku na kierunki geodezyjne zgłasza się bardzo wielu chętnych. Jak mówią same statystyki, na jedno miejsce przypada ok. sześciu kandydatów, co tylko świadczy o tym, że zawód ten cieszy się dość dużą popularnością wśród młodzieży. Pomimo że same studia są dość trudne, to jednak bardzo ciekawe i umożliwiające znalezienie później dobrze płatnej pracy.

Po ukończeniu studiów trzeba zdobyć praktykę i uprawnienia. Jednak jak już przejdziemy przez te etapy, mamy szansę na zbudowanie w ciągu paru lat świetnie prosperującej własnej działalności, która będzie przynosiła niemałe zyski. Innym rozwiązaniem jest pracowanie na etacie jako wysokiej klasy fachowiec i specjalista, co też daje sporą satysfakcję i zarobki. Geodeci mają pracę zagwarantowaną na przykład w urzędach, firmach budowlanych lub wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach geodezyjnych. W naszym kraju powstaje bardzo dużo obiektów budowlanych takich jak drogi, budynki, sklepy, centra handlowe itp. Przy każdym takim przedsięwzięciu potrzebny jest geodeta. Podsumowując, zawód ten gwarantuje stałą i dobrą pracę oraz duże możliwości własnego zawodowego.

  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama