Wspierają:

     

 

 

 

Logowanie


Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!

Ostatnie Komentarze

Główna
       
Nowe uprawnienia - wykształcenie i specjalizacje Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
08.11.2014.
 Dzięki uprzejmości Pana Piotra Wyrwasa z PIIB mamy dla Was kolejną garść informacji na temat uprawnień. Dzisiaj o wykształceniu i specjalizacjach (nie mylić ze specjalnościami! :-))

WYKSZTAŁCENIE

Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych weszło w życie kilka tygodni temu, pora więc przyjrzeć się temu co przyniosło. Najważniejszym czynnikiem określającym możliwość uzyskania uprawnień budowlanych jest wykształcenie. Warto zatem przeanalizować załączniki nr 2 i 3 do rozporządzenia. Załącznik nr 2 określa które kierunki studiów uznawane są jako odpowiednie (czyli takie po ukończeniu których można uzyskać uprawnienia bez ograniczeń), a jakie kierunki są uznawane za pokrewne (czyli takie które uprawniają do uzyskania uprawnień w ograniczonym zakresie). Załącznik nr 3 dotyczący wykształcenia średniego określa możliwości uzyskania uprawnień w ograniczonym zakresie przez techników.

  

 

SPECJALIZACJE

Nowe rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w sposób zupełnie odmienny podchodzi do kwestii specjalizacji wyodrębnianej ze specjalności. 

Zgodnie z przepisami poprzedniego rozporządzenia wyodrębnienie specjalizacji dokonywane było w trybie egzaminacyjnym. Osoba zainteresowana uzyskaniem specjalizacji musiała więc zdać kolejny egzamin podobny do tego, który zdawała ubiegając się o nadanie uprawnień budowlanych.

Obecnie wyodrębnienie specjalizacji odbywać się będzie w trybie administracyjnym. I tak, osoba, która będzie się ubiegać o nadanie specjalizacji będzie musiała się wykazać udokumentowaną 5 letnią praktyką w zawodzie w ramach posiadanych uprawnień w zakresie specjalizacji o którą się ubiega. Reszta procedury będzie zwykłem postępowaniem administracyjnym.

Możliwe będą do wyodrębnienia następujące specjalizacje:

w specjalności KONSTRUKCYJNO-BUDOWLANEJ:
– geotechnika,
– obiekty budowlane budownictwa ogólnego,
– obiekty budowlane budownictwa przemysłowego,
– obiekty budowlane na terenach wpływów górniczych,
– budowle wysokościowe,
– rusztowania i deskowania wielofunkcyjne.

w specjalności inżynieryjnej HYDROTECHNICZNEJ:
– śródlądowe budowle hydrotechniczne,
– morskie budowle hydrotechniczne,
– obiekty budowlane oczyszczalni wody i ścieków,
– melioracje wodne.

w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń CIEPLNYCH, WENTYLACYJNYCH, GAZOWYCH, WODNYCH i KANALIZACYJNYCH:
– sieci, instalacje i urządzenia cieplne i wentylacyjne i klimatyzacyjne,
– sieci, instalacje i urządzenia gazowe,
– sieci, instalacje i urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne. 

w specjalności instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń ELEKTRYCZNYCH i ELEKTROENERGETYCZNYCH:
– sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne powyżej 45 kV,
– sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne w elektrowniach jądrowych,
– trakcje elektryczne.

Nie przewiduje się wydzielania specjalizacji dla specjalności inżynieryjnej MOSTOWEJ, DROGOWEJ, KOLEJOWEJ I WYBURZENIOWEJ oraz sieci TELEKOMUNIKACYJNYCH. 

Wydaje się, że wydzielenie specjalizacji mogłoby być dobrym etapem przejściowym pomiędzy uprawnieniami budowlanymi a rzeczoznawstwem. Czas jednak pokaże, jak przepis o specjalizacji zostanie wykorzystany.

 

Komentarze  

 
0 #5 adameeczek 2015-01-28 12:44
A co dają specjalizacje?
 
 
+5 #4 stan 2014-11-12 13:29
Pytanie odnośnie specjalności architektoniczn ej i konstrukcyjno-budowlanej.
Proszę o wyjaśnienie zakresu i definicji pojęć 'archiektura obiektu' i 'konstrukcja obiektu'. Żaden akt prawny nie definiuje tych pojęć jak więc można ustatlić co zalicza się do praktyki w tych specjlanościach i co można po nich projektować?

W mojej (i inżynierów z którymi rozmawiam) opinii 'konstrukcja obiektu' to nie tylko konstrukcja nośna ale całość cech materiałowych i technicznych obiektu budowlanego (konstrukcje nienośne i nośne). Tak więc wszelkie detale, elementy, przegrody i materiały na które składa się obiekt budowlany zaliczać powinny się do konstrukcji obiektu.

Czy zatem 'architektura obiektu' nie oznacza wyłącznie koncepcji architektoniczn ej (forma i ogólny wygląd obiektu)? Idąc dalej - projekt architektoniczn y nie powinnien zawierać detail, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie ogólnbudowlanym bo te zaliczają się do 'konstrukcji obiektu'.

To ważna kwestia i należy ją wyjaśnić!
 
 
+3 #3 kester 2014-11-09 01:37
Cytuje PawełCH:
Czyi dobrze rozumiem że ja jako technik bud. odzyskałem prawo do ubiegania się o uprawnienia w stopniu ograniczonym które to straciłem ustawowo w 2006 roku ?

tak
 
 
-6 #2 Grzegorz! 2014-11-08 23:46
Czy praca w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury wojskowej MON na stanowisku specjalisty ds. technicznych/inwestycji zalicza się do praktyki na budowie ?
 
 
0 #1 PawełCH 2014-11-08 23:36
Czyi dobrze rozumiem że ja jako technik bud. odzyskałem prawo do ubiegania się o uprawnienia w stopniu ograniczonym które to straciłem ustawowo w 2006 roku ?
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Partnerzy:

 praca budownictwo

Ankieta

Jakie szkolenia najbardziej Cię interesują? (2016)
 

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama