Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow Kariera / Baza CV arrow Uprawnienia Budowlane arrow Pytania i odpowiedzi dotyczące nowych uprawnień
       
Pytania i odpowiedzi dotyczące nowych uprawnień Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
24.11.2014.

 Pan Piotr Wyrwas z Rady Krajowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa zgodził się co jakiś czas, w ramach możliwości, odpowiadać na pytania, które Was nurtują i są związane z nowymi uprawnieniami. W związku z tym mamy dla Was pierwszy pakiet pytań, które zebraliśmy z portalu/maili oraz odpowiedzi Pana Piotra. Zachowujemy pisownie oryginalną pytających - nie czepiać się więc ewentualnych błędów ;-).

 

Dziękujęmy!

1. Czy praca w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury wojskowej MON na stanowisku specjalisty ds. technicznych/inwestycji zalicza się do praktyki na budowie ?

Co do zasady praca w Rejonowym Zarządzie Infrastruktyry Wojskowej MON mogłaby być zaliczana do praktyki zawodowej, jednak należy mieć na uwadze, że powinna ona swoim charakterem odpowiadać praktyce na uprawnienia budowlane (czyli musi to być praktyka przy projektowaniu lub budowie obiektów budowlanych) oraz powinna odbywać się pod kierunkiem osoby posiadajacej odpowiednie uprawnienia budowlane. Zaświadczenie o odbyciu praktyki wydaje właściwy wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Nie stosuje się w tym przypadku oświadczenia wg wzoru zawartego w rozporządzeniu.

2. Czyi dobrze rozumiem że ja jako technik bud. odzyskałem prawo do ubiegania się o uprawnienia w stopniu ograniczonym które to straciłem ustawowo w 2006 roku ? 3. Czy moge u siebie zrobic uprawnienia ? jezeli nie to czy jest mozliwosc dogadania sie z firma zewnetrzna wykonawcza u ktorej odbede praktyki. zalozmy ze po 3 godziny dziennie i w soboty po 12 h ? w takim przypadku iler maja trwac takie praktyki na upr. konstrukcyjno-projektowe bez ograniczen ?

Tak, technicy (w zawodzie wg wykazu zawartego w rozporzadzeniu) mogą ubiegać się o nadanie uprawnień do kierowania robotami w ograniczonym zakresie.

3. Czy moge u siebie zrobic uprawnienia ? jezeli nie to czy jest mozliwosc dogadania sie z firma zewnetrzna wykonawcza u ktorej odbede praktyki. zalozmy ze po 3 godziny dziennie i w soboty po 12 h ? w takim przypadku iler maja trwac takie praktyki na upr. konstrukcyjno-projektowe bez ograniczen ?

Dokumentowanie odbytej praktyki powinno być zgodne z wymaganiami okreslonymi w rozporządzeniu. Nie jest wymagane potwierdzenie faktu zatrudnienia w przypadku odbywania praktyki w Polsce. W zbiorczym zestawieniu należy jednak podać formę odbywania praktyki (etat, umowa zlcenie itp.). Nie jest wymagane udokumentowanie skierowania na praktykę, nawet w przypadku dość popularnego delegowania w celu odbycia praktyki.

4. Czy musze byc zatrudniony w takiej firmie ? jak to formalnie zalatwic czy w urzedzie musze dostac skierowanie na praktyke czy wystarczy takie zaswiadczenie z tej firmy ze odbywalem u nich praktyki ?

Wyjaśnienia w odpowiedzi nr 3.

5 .Czy musze odbyc 1,5 roku w takiej firmie i odzielnie 1 rok w biurze projektowym na upr. bez ograniczen konstrukcyjno budowlane ?

Okres praktyki powinien być zgodny z wymaganiami zawartymi w ustawie. Nie ma znaczenia miejsce wykonywanej praktyki (nazwa zakładu w którym realizowana jest praktyka). W szczególnych przypadkach młodzi inżynierowie prowadzą przecież własną działalność gospodarczą i nie są zatrudnieni na etatach. Ważne jest aby czynności wykonywane w czasie praktyki były zgodne z wymaganiami, czyli powinna to być praktyka przy projektowaniu lub budowie obiektów budowlanych potwierdzona przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane i wpisaną na listę członków izby.

6. A jak wygląda sytuacja gdy studiowałem w Polsce a pracuje w Niemczech? Czy praca zagranicą może być uznana jako praktyka zawodowa? Jakie muszą być spełnione kryteria w takim przypadku?

W przypadku praktyki zawodowej odbywanej za granicą dokument potwierdzający odbycie praktyki wydaje kierownik jednostki, w której odbywała się praktyka zawodowa. Dokument potwierdza osoba pod kierunkiem której była odbywana praktyka. Szczegóły dokumentu opisano w par. 4 ust 1 i 2 rozporządzenia. Kryteria przystąpienia do egzaminu pozostają takie same, jak w przyapdku praktyki odbywanej w kraju.

7. Proszę o wyjaśnienie jak długo trwa praktyka w przypadku gdy Partykę rozpocząłem wpisywać od czerwca br do książki praktyk, mam odpowiednie kwalifikacje (studia drugiego stopnia na kierunku budownictwo)?

Obowiązują zasady określone w znowelizowanej ustawie. Termin rozpoczęcia praktyki nie ma wpływu na wymaganą długość jej trwania.

8. Witam Pytanie jesli pobralem książkę praktyk w 2012 roku i mam uzupelnione około 1.5 roku to czy do ubiegania sie o uprawnienia bez ograniczen do kierowania robotami budowlanymi specjalnosci konstrukcyjno-budowlanej musze tą książkę uzupełnić do końca czyli dwóch lat odbytej praktyki , czy obowiązują mnie nowe zasady które są po zmianie ustawy czyli że książka nie jest już potrzebna ?

Praktyka zawodowa odbyta przed 10 sierpnia 2014 r. MUSI być udokumentowana w formie dziennika praktyki zawodowej. W ten sposób można dokumentować praktykę aż do dnia 24 września 2014 r. Należy jednak pamiętać, żeby wpis do dziennika praktyki dokonany przez osobę, która będzie potwierdzała praktykę zawodową nie był wykonany później niż 15.10.2014 r. (21 dni od wejścia rozporządzenia w życie). Od 25 września 2014 r. praktykę potwierdza się w formie OŚWIADCZENIA potwierdzającego odbycie praktyki zawodowej, którego wzór zawarto w załączniku nr 1 do rozporządzenia (przestają obowiązywać dzienniki praktyki).

 

Dla przypomnienia zamieszczamy link do nowego Rozporządzenia

 

Komentarze  

 
0 #4 Martabuduje 2015-02-25 12:18
Bardzo ciekawe miejsce! Ciekawe co teraz się tam produkuje. Bo raczej nie hale z drewna klejonego.
 
 
0 #3 Szymon 1 2015-02-23 21:18
Chciałbym wiedzieć co konkretnie rozumie się - w odniesieniu do osoby, pod kierunkiem której można by odbywać praktykę - pod słowami:
"odpowiednie uprawnienia budowlane".
Czy muszą być to jak wcześniej uprawnienia bez ograniczeń czy np. równorzędne z tymi, o które ubiega się kandydat.
 
 
+1 #2 ikcenas 2015-01-11 14:37
Witam.Czy jako technik budowlany posiadający uprawnienia w ograniczonym zakresie, po ukończeniu studiów inżynierskich I stopnia, muszę zdawać egzaminy na nowe uprawnienia budowlane /nieograniczone w kierowaniu robotami/ ?
 
 
+3 #1 Strzelec 2014-11-24 22:48
Co do pytania pierwszego. Proszę o szczegóły jak miałoby to być udokumentowane i według, którego paragrafu według rozporządzenia http://www.piib.org.pl/pliki/kkk/ROZPORZADZENIE_sft.pdf miałoby być to liczone (czyli czy to organ administracji według rozdziału 2, paragrafi 3 - 4.1 czy 4.2). Dzwoniłem w tej sprawie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i on nie był w stanie jednoznacznie po lekturze stwierdzić.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama