Wspierają:

     

 

 

 

Ostatnie Komentarze

Główna arrow O nas
       
Metraż lokali a ich zastosowanie Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
15.01.2015.
Warto odnotować pewną ciekawostkę, która nie jest powszechnie znana w polskim społeczeństwie, a pozwala na zaoszczędzenie sporej części pieniędzy. W budownictwie jednorodzinnym stosuje się dwie stawki VAT 8% i 23%. To, jaka stawka przysługuje klientowi, jest zależne od wielu czynników, w tym również od metrażu danego lokalu.

Jak informuje portal Muratodom, ustawodawca wprowadził limit powierzchni dla stawki VAT wynoszącej 8%. W przypadku domów jednorodzinnych taki limit wynosi 300 mkw. W przypadku lokali użytkowych natomiast – 150 mkw. Gdy granica ta zostanie przekroczona, to wtedy do wszystkich robót budowlanych stosuje się obie stawki w proporcji zależnej od metrażu. Pytanie, jakie może się nasunąć osobom, które nie mają na co dzień kontaktu z rynkiem nieruchomości, to jakie czynniki wpływają na to, że dany lokal jest mieszkalnym bądź użytkowym.

Metraż lokalu a obniżenie stawki VAT

Zgodnie z informacją podaną przez PKOB (Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych) budynek mieszkalny jest obiektem, w którym co najmniej połowa jego powierzchni jest wykorzystywane w celach mieszkalnych (źródło: http://muratordom.pl/prawo/podatki-i-ubezpieczenia/stawki-podatku-vat-w-budownictwie-8-czy-23,134_11505.html). Wszystko to jest jednak kwestią umowną, gdyż jak się okazuje, obecne przepisy pozwalają na dość dużą dozę interpretacji i manewrowania między nimi. Jednym z największych problemów jest stosowanie odpowiedniej stawki w stosunku do garaży, które są połączone z danym budynkiem. Doprowadza to do licznych sporów między podatnikami a organami podatkowymi.

Dlaczego warto znać się na metrażu i zastosowaniu lokali?

Na pierwszy rzut oka tego typu wiedza może wydawać się bezużyteczna. To wrażenie jest jednak błędne. Otóż stawka 8% i 23% odnosi się do wszystkich robót budowlanych związanych z budową danego domu. Innymi słowy sprytny inwestor może obniżyć cenę niemal każdej usługi/produktu, zaczynając od typowych prac przygotowawczych poprzez roboty instalacyjne w budynku, a na pracach konserwacyjnych kończąc. Warto o tym pamiętać, jeżeli ktokolwiek chce zaczynać inwestycje. W końcu im więcej uda się zaoszczędzić na początku, tym łatwiej będzie utrzymać się na rynku w przyszłości.

Jak widać na powyższym przykładzie, metraż lokali oraz ich zastosowanie ma ogromny wpływ na to, ile dana inwestycja będzie kosztować. Odpowiednio dobrane wymiary danego budynku mogą znacząco obniżyć cenę danego projektu, co w obecnych czasach jest niezwykle istotne w sukcesie każdego przedsięwzięcia. Podobne tematy można znaleźć na stronie pajo.pl.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama