Wspierają:

     

 

 

 

Logowanie


Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!

Ostatnie Komentarze

Główna
       
Inżynier budownictwa, a architekt Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
23.09.2009.

Pewnie zdarzyło się Wam zastanawiać nad różnicą pomiędzy architektem, a inżynierem budownictwa- ich zakresem obowiązków i praw. Wychodząc naprzód oczekiwaniom przygotowaliśmy garść przydatnych informacji- miłej lektury ;-).

                                 

 

Na dobry początek trochę historii:

Zawód inżyniera budowlanego wywodzi się tak jak zawód architekta z zawodu muratora. Określenie inżynier dotyczyło początkowo wojskowych, twórców mostów i fortyfikacji. Rozgraniczenie z zawodem architekta, w innych krajach jest różnie interpretowane w zależności od lokalnego prawa. W Polsce prawo rozdziela zawód inżyniera budowlanego i zawód architekta, oba te zawody posiadają też osobne samorządy zawodowe. Architektury naucza się w zależności od kraju na politechnikach (uniwersytetach technicznych), uniwersytetach, wyższych szkołach zawodowych i akademiach sztuk pięknych. Tytuł zawodowy architekta jest tytułem chronionym, tj. można go przyjąć w zależności od lokalnych uregulowań po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia lub po ukończeniu praktyki zawodowej.

 

Potocznie i w historii zawód architekta nie był/jest jasno zdefiniowany i w zależności od poszczególnego kraju i w różnym czasie architekt spełniał nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Jako architektów określa się:

-artystów, zajmujących się teorią kształtowania przestrzeni i jej związkami ze sztukami pięknymi, a także projektowaniem form
-inżynierów, zajmujących się technicznym planowaniem budynków
-kierowników budowy, mistrzów budowlanych zajmujących się nadzorem realizacji, zarządzaniem budową i planowaniem terminów i kosztów.

 

 

Jak to wygląda teraz i w praktyce:

 

Architekt kreuje wizerunek budowli, zajmuje się stroną wizualną obiektu - projektuje budowlę tak, jak ona później będzie wyglądać. Projektuje elewację, ewentualną ornamentykę i kształty budynku - jest on artystą.  Dobry architekt oczywiście zna się na konstrukcjach budowlanych- musi wiedzieć co można zaprojektować, a czego nie da się urzeczywistnić. Architekt zajmuje się również wszystkim co można by nazwać budownictwem ogólnym, wszystkim co trwale związane jest z budownictwem, budowaniem - koordynuje projekty konstrukcji i instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. W tym momencie kończy się rola architekta, a zaczyna inżyniera budowlanego. Dopiero inżynier przekształca projekty w realny byt- on, mając do dyspozycji projekty architektoniczne, konstrukcyjne i branżowe, przystępuje do budowy. Do jego zadań należy czasowe rozplanowanie budowy, koordynacja ekip budowlanych, sprawowanie pieczy nad bezpieczeństwem oraz korekta powstałych błędów- więcej napiszę później wzmiankując o roli kierownika budowy. Wcześniej, przed pierwszym wbiciem łopaty na budowie, rolą inżyniera jest projektowanie konstrukcji.

 

 Projektant konstrukcji budowlanych -  jest inżynierem budownictwa. Projektant ma za zadanie na podstawie projektu architektonicznego i przy współpracy z architektem zaprojektować konstrukcję budynku: dobrać schemat statyczny, materiały oraz przekroje elementów zgodnie z najnowszą wiedzą techniczną i obowiązującymi Polskimi Normami. On odpowiada później (wraz z kierownikiem budowy) za bezpieczeństwo ludzi użytkujących jego konstrukcję.

 

W tym momencie dochodzimy do kolejnej roli inżyniera budownictwa - kierownika budowy. Kierownik budowy mając do dyspozycji projekty: architektoniczne, konstrukcyjne i branżowe (projekty konstrukcji, instalacji sanitarnych oraz elektrycznych) wykonuje dany obiekt. Jego zadaniem jest zaplanowanie cyklu budowy, dobranie odpowiednich ludzi na odpowiednie etapy, koordynacja wszystkich ekip, podwykonawców, on też musi się na tyle znać na konstrukcjach, aby wykryć ewentualne nieścisłości oraz błędy w projekcie czy też niepokojące zjawiska (np. rysowanie się, osiadanie czy zawilgocenie konstrukcji) na etapie budowy.


Kolejną funkcją wykonywaną przez inżynierów budownictwa z uprawnieniami wykonawczymi jest nadzór inwestorski. Inspektor nadzoru inwestorskiego kontroluje budowę i reprezentuje interesy inwestora. Żaden element konstrukcyjny nie może być wykonany bez odbioru przez inspektora nadzoru (o ile taki przy danej inwestycji został powołany).

 

Krótkie podsumowanie:


Architekt (główny projektant) jest twórcą projektu budowlanego i ściśle współpracuje z konstruktorem (inż. budownictwa), który przelicza stronę konstrukcyjną projektu. Architekt jest również głównym koordynatorem projektantów branżowych.Wszyscy tworzą stronę projektową zamierzenia budowlanego.Zdobywają uzgodnienia wszelkich służb państwowych,ZUD itp.Pełnią nadzór autorski.

Kierownik Budowy jest najważniejszą osobą na budowie. Ponosi pełną odpowiedzialność za realizację w przestrzeni tego co jest na papierze oraz za wszystkich ludzi na budowie zgodnie ze sztuką budowlaną,przepisami techniczno-budowlanymi,BHP i warunkami pozwolenia na budowę.

Inspektor Nadzoru Inwestorskiego jest drugą najważniejszą osobą na budowie.Ciąży na nim olbrzymia odpowiedzialność za bezpieczne,prawidłowe i zgodne z projektem i sztuką budowlaną wykonanie obiektu.Po za tym jest reprezentantem interesów Inwestora. 
 

Komentarze  

 
+1 #2 roman 2012-10-04 18:01
By koordynować realizację projektu nie trzeba być architektem. Koordynatorem projektu może być nawet osoba w specjalności instalacyjno-sanitarnej - tzw. kierownik projektu. Wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę prawną oraz znać zasady koordynacji projektu. Póki co w Polsce nie ma pojęcia głowny projektant!
To co jest tu napisane w części ma sens lecz tylko przy skomplikowanych obiektach wymagających wręcz pracy zespołu projektowego składającego się z projektantów oraz asystentów. Przy małych obiektach jak rónież większych obiektach przemysłowych ze znikomą funkcją zaplecza socjalnego bądż biurowego można śmiało powiedzieć iż rola architekta jest zupełnie zbędna. Chyba, że do aranżacji wnętrza. Wybór architekta lub innej osoby do wiodącej roli koordynacji projektu powienien wręcz należeć do inwestora. Od niego powinno zależeć czy projekt obiektu budowlanego ma posiadać podwyższone walory architektonicze n - zwłąszcza przy mniejszych budynkach oraz budynkach przemysłowych.
 
 
+1 #1 jacek123 2012-10-04 13:32
architekci zarezerwowali tytuł ale dostaja nogrody "mister budownictwa" Czy aby to nie powinno byc zarezerowowane dla inzynierów budownictwa ?
 
« poprzedni artykuł

Partnerzy:

 praca budownictwo

Ankieta

Jakie szkolenia najbardziej Cię interesują? (2016)
 

Pismo do Sejmu RP w sprawie uprawnień budowlanych

Ranking pracodawców 2013

Firmy, które oferują praktyki

Portal Studentów Inżynierii Środowiska

Reklama